Telewizja naziemna – jak ją odbierać?

Czy wiesz jak odbierać telewizję naziemną? Okazuje się, że to najłatwiejszy do podłączenia i użytkowania rodzaj telewizji. Na starszych modelach telewizora konieczny będzie niedrogi tuner, a nowszym wystarczy sam kabel mający służyć za antenę. Sprawdź jak podłączyć i ustawić naziemną TV!

DVB-T – standard naziemnej telewizji cyfrowej

DVB-T – co to jest?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce. Korzystają z niego zarówno telewizja naziemna, jak i telewizja satelitarna (w wersji DVB-S). Zanim wprowadzono telewizję cyfrową, funkcjonowała telewizja analogowa. Miała ona swoje zalety, bo do odbioru takiej telewizji wystarczy antena i dowolny odbiornik TV.

Pod koniec 2009 roku zdecydowano się jednak na przejście na telewizję cyfrową właśnie w standardzie DVB-T. Zmiana była podyktowana chęcią polepszenia jakości obrazu, dźwięku oraz zmieszczenia większej liczby kanałów w tym samym paśmie antenowym. Dzięki kodowaniu w standardzie MPEG-2 lub MPEG-4 możliwe jest zmieszczenie większej ilości informacji w tym samym paśmie. Dekodowanie wymaga jednak użycia mikroprocesora do przetworzenia informacji w skompresowanym sygnale, co sprawia problemy związane z dostosowaniem starszego sprzętu do nowego standardu.

Co ciekawe w niedalekiej przyszłości planowane wprowadzenie standardu DVB-T2, który umożliwi zaoszczędzenie nawet 50% pasma w stosunku do DVB-T oraz transmisję sygnału o rozdzielczości 4K. Większość nowoczesnych telewizorów bez problemu poradzi sobie z nowym standardem. Część osób w celu odbioru telewizji w najwyższej jakości będzie jednak zmuszona do kupna nowego tunera DVB-T2.

Wymagania sprzętowe dla telewizji naziemnej

Sprzęt do obioru telewizji naziemnej

Telewizja naziemna jest obecnie nadawana wyłącznie w standardzie cyfrowym, co oznacza, że do jej odbioru konieczne jest użycie odpowiedniego sprzętu. Nowoczesne telewizory (produkowane mniej więcej od 2008 roku) posiadają wbudowany tuner i nie potrzebują dodatkowych dekoderów czy specjalnych anten. Jeżeli chcemy odbierać telewizję na starszym telewizorze, to konieczny będzie zewnętrzny tuner, najlepiej dostosowany do przyszłościowego standardu DVB-T2.

Parametry tunera przystosowanego do odbioru takiego sygnału to:

  • dekodowanie standardu obrazu H.265/HEVC
  • dekodowanie standardu dźwięku E-AC3/DolbyDigital Plus

By sprawdzić, czy tuner spełnia powyższe wymagania, można również poszukać informacji o zgodności ze standardem DVB-T2. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub w opisie produktu na jego stronie internetowej. Najlepsze tunery mogą dekodować sygnał o rozdzielczości 4K (3840 x 2160), jednak jeśli telewizor obsługuje tak wysoką rozdzielczość, to prawie na pewno nie jest mu potrzebny tuner cyfrowej TV.

Jak podłączyć telewizję naziemną?

Podłączenie telewizji naziemnej krok po kroku

Podłączenie telewizji naziemnej jest znacznie prostsze od podłączenia telewizji kablowej lub satelitarnej. Wystarczy zaopatrzyć się w dowolną antenę, odpowiednio ją ustawić, po czym dostroić kanały na telewizorze. Krok po kroku wygląda to w następujący sposób:

  • Ustaw antenę w kierunku najbliższego nadajnika TV. Ważne jest również, by antena znajdowała się możliwie jak najwyżej.
  • Podłącz antenę do telewizora przez kabel antenowy (powinien być dołączony do anteny).
  • Wybierz automatyczne strojenie na telewizorze lub ręcznie poszukaj kanałów.
  • W razie, gdyby niektóre kanały odbierały słabo, zaleca się delikatne poruszanie anteną i jednoczesne sprawdzanie sygnału danego kanału. Można również spróbować wzmocnić sygnał na antenie, o ile ta ma taką funkcję.

W niektórych mieszkaniach antena jest całkowicie zbędna. Jeżeli nasze mieszkanie z wielkiej płyty jest wyposażone w antenę zbiorczą, to wystarczy podłączyć antenę bezpośrednio do gniazda antenowego w ścianie.

Antena wewnętrzna czy zewnętrzna?

Jaką antenę wybrać?

Antena zewnętrzna zawsze będzie lepsza od wewnętrznej. Nawet szkło stanowi dużą przeszkodę dla fal elektromagnetycznych, przez co sygnał anteny umieszczonej w pokoju będzie zawsze słabszy od tej umieszczonej na zewnątrz. Jeżeli jednak mieszkamy dosyć blisko nadajnika, to antena pokojowa będzie całkowicie wystarczająca. W przypadku dużych przeszkód (np. stojący przed nadajnikiem budynek) należy zaopatrzyć się w antenę aktywną, czyli ze wzmacniaczem. Ceny anten wewnętrznych wahają się w przedziale 50 – 200 zł. W naszej opinii, oprócz obecności wzmacniacza, nie ma pomiędzy nimi większych różnic. Przy wyborze należy więc kierować się wyłącznie ceną i wyglądem anteny.

Typy naziemnych anten telewizyjnych

Podobnie kształtują się ceny anten zewnętrznych. Są znacznie mocniejsze od anten pokojowych, ale równocześnie znacznie trudniejszy jest ich montaż. Należy podłączyć kabel antenowy bezpośrednio do urządzenia, co wiąże się z koniecznością wywiercenia dziury w ścianie bądź oknie czy drzwiach. Zasady ustawienia zewnętrznej anteny DVB są takie sam jak anteny wewnętrznej – należy ją skierować w kierunku najbliższego nadajnika TV. Nie ma konieczności precyzyjnego doboru kierunku anteny, tak jak w przypadku odbiorników satelitarnych, można ustawić ją ‘na oko’.

Kluczowym czynnikiem wyboru anteny do odbioru telewizji naziemnej powinna być odległość od najbliższego nadajnika. Anteny do odbioru naziemnej TV można podzielić na:

  • Anteny pokojowe – przeznaczone do odbioru sygnału znajdującego się w niewielkiej odległości od nadajnika, np. w dużym mieście.
  • Anteny panelowe – ‘zabudowane’ anteny zewnętrzne o niewielkiej mocy.
  • Anteny dookólne – przypominające talerz anteny, których nie trzeba nakierowywać na konkretny kierunek. Sprawdzą się w odległości do 40 km od nadajnika.
  • Anteny kierunkowe – duże anteny przypominające nieco drabiny. Muszą być skierowane precyzyjnie w stronę nadajnika, ale pozwalają na odbiór sygnału nawet z odległości około 70 km od nadajnika.
  • Anteny szerokopasmowe- zazwyczaj łączone w jednej konstrukcji z anteną kierunkową. Pozwalają na największe wzmocnienie sygnału z pośród wszystkich anten naziemnej TV. W formie bez anteny kierunkowej zajmują stosunkowo niewiele miejsca i mogą być bez problemu montowane np. na balkonie.

Czy da się oglądać telewizję naziemną bez anteny?

Nie da się odbierać sygnału telewizji naziemnej bez anteny. Można za to obejść się bez kupna anteny. W gniazdo anteny na telewizorze wystarczy włożyć metalowy wieszak bądź inny wystarczająco długi drut.

Drugi sposób to podłączenie kabla anteny do zbiorczej anteny w budynku z wieloma mieszkaniami. Trzeci to korzystanie z telewizji bezpośrednio przez internet. W tym przypadku wystarczy podłączyć telewizor do internetu lub komputera (jeżeli ten nie posiada takiej funkcji), i korzystać z jednego z VOD-ów lub streamów z telewizją online. W internecie dostępna jest większość kanalów dostępnych w telewizji naziemnej.

Jak odbierać telewizję naziemną w smartfonie?

Niestety, do odbioru telewizji naziemnej konieczny jest tuner DVB-T, w który wyposażone są bardzo nieliczne, eksperymentalne smartfony. Można temu zaradzić przez podłączenie zewnętrznego mini tunera TV do telefonu za pomocą kabla USB. Kwestia zgodności tunerów z poszczególnymi wersjami systemu android oraz samymi smartfonami sprawia, że jest to raczej rozwiązanie wyłącznie dla pasjonatów.

Drugi sposób to posiadanie stacjonarnego tunera TV z funkcją Wi-Fi. Taki tuner samodzielnie odbierze i zdekoduje sygnał z anteny TV, a następnie przekaże go na dowolne urządzenie podłączone do tej samej sieci Wi-Fi: smartfon, telewizor, czy komputer.

Trzeci i najłatwiejszy sposób to korzystanie z telewizji internetowej. Wprawdzie nie jest to ‘prawdziwa’ telewizja naziemna odbierana przez odbiornik, ale w internecie dostępne są na żywo prawie wszystkie kanały naziemnej TV.

Ile kanałów ma telewizja naziemna?

Dokładna liczba kanałów telewizji naziemnej zależy od miejsca jej odbioru. Każde województwo posiada nieco inny przedział kanałów regionalnych. Przykładowo, w Olsztynie odbierzemy TVP3 Olsztyn, a w Katowicach stację TVS. Podstawowy zestaw kanałów naziemnej TV dostępny w całej Polsce obejmuje około 30 kanałów ogólnopolskich plus zazwyczaj kilka kanałów regionalnych.

To liczba mogąca konkurować z podstawowymi pakietem telewizji kablowej, choć np. również darmowa telewizja satelitarna ma znacznie liczniejszy zasób kanałów. Wraz z planowanym wprowadzeniem DVB-T2 liczba i jakość kanałów dostępnych w Polsce ma się dalej polepszać.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0