Internet stacjonarny

abonament komórkowyJeśli chcemy mieć bezproblemowy i szybki dostęp do sieci, prędzej czy później zdecydujemy się na internet stacjonarny. W dobie pracy zdalnej oraz pożerającej gigabajty transferu rozrywki stabilne połączenie jest na wagę złota. Nasza porównywarka internetu stacjonarnego pokazuje, jaki dostawca będzie optymalny dla twojego budżetu i twoich potrzeb.

Filtry
Sortuj:
 • Wszystkie
 • Najniższa cena
 • Najwięcej opinii
1 UPC internet stacjonarny 750 Mb/s
8
2 UPC internet stacjonarny 500 Mb/s
8
3 UPC internet stacjonarny 300 Mb/s
8
Najnowsze

Jak przyspieszyć internet?

Chcesz, by twój internet był szybszy, całkowicie za darmo? Podajemy aż 8 sposobów na ...
Najnowsze

Co to jest światłowód?

Chcesz zmienić dostawcę internetu i nie wiesz, czy opłaca się inwestować w instalację ...
Najnowsze

Co to jest ping i jak go zmniejszyć?

W teście prędkości otrzymałeś wartość ping i nie wiesz, co ona oznacza? Lepszy jest ...

Jak działa internet stacjonarny?

Internet stacjonarny to rodzaj stałego połączenia z siecią, z którego najczęściej korzysta się w domu czy pracy. W porównaniu do ograniczonego internetu bezprzewodowego, który oferują nam operatorzy sieci komórkowych, dostępny jest bez limitu. Z reguły oferuje też szybsze i stabilniejsze połączenie, a w przypadku wielu użytkowników korzystających z jednego routera nie sprawia, że wszyscy muszą mierzyć się z wolnym przesyłem danych.

Najszybszy i najstabilniejszy internet w Polsce zapewnia światłowód. To przewód, który przesyła dane przy pomocy fali świetlnej, skąd wzięła się jego nazwa. Tysiące gigabitów płynące każdej sekundy przez światłowód to gwarancja błyskawicznego dostępu do narzędzi pracy oraz rozrywki bez zakłóceń. W zależności od dostawcy sieci tego typu obejmują w Polsce nawet kilka milionów gospodarstw domowych.

Innym rodzajem stałego podłączenia do sieci jest internet kablowy. Mimo iż światłowody docierają do obszarów coraz odleglejszych od wielkich metropolii, w mniejszych miejscowościach nadal standardem pozostaje kabel miedziany. Mimo iż prędkość nie dorównuje tej zapewnianej przez światłowód, w najlepszej sytuacji sięga nawet 80 Mb/s.

Największą zaletą internetu zapewnianego przez technologię xDSL jest fakt, że można go założyć wszędzie tam, gdzie docierają standardowe telefony stacjonarne.

Niestety, na wsiach oraz w przypadku świeżo wybudowanych domów jednorodzinnych internet stacjonarny płynący po kablu bywa melodią odległej przyszłości. Dotyczy to zarówno sieci zasilanej tradycyjnym kablem, jak i światłowodem.

W takiej sytuacji pozostają trzy wyjścia:

 • internet mobilny LTE — doskonale znany wszystkim posiadaczom smartfonów, zapewniający szybkie połączenie z internetem, ale ograniczony do zasięgu sieci komórkowych i najczęściej obłożony ograniczonym przesyłem danych;
 • internet satelitarny — działający na podobnej zasadzie jak telewizja satelitarna i dzielący z nią te same wady i zalety: jednej strony dotrze w dowolne miejsce, z drugiej nie jest niestety niezawodny;
 • internet radiowy — łatwiejszy w montażu niż satelitarny i równie szeroko dostępny, jednak jeszcze bardziej podatny na niesprzyjające warunki pogodowe.

Jakie zalety i wady ma internet stacjonarny?

Przed podjęciem decyzji o założeniu internetu stacjonarnego koniecznie należy rozważyć jego zalety i wady. Te pierwsze doskonale widoczne są w naszej porównywarce.

Do głównych argumentów przemawiających za wybraniem tej formy dostępu do sieci przemawia:

 • Brak ograniczeń dotyczących przesyłu danych, nieosiągalna dla internetu mobilnego.
 • Stabilność połączenia, istotna w dobie pracy zdalnej oraz interaktywnej rozrywki.
 • Możliwość jednoczesnego podłączenia wielu urządzeń bez utraty szybkości.
 • Odporność nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne.
 • Sprzęt do odbioru internetu dostarczany przez operatora.
 • Niewysoki koszt poszerzenia usługi o pakiety telewizyjne.

Decydując się na internet stacjonarny w formie tradycyjnego kabla lub światłowodu, musimy zdawać sobie jednak sprawę z kilku niedogodności, których nie uświadczymy w przypadku połączenia mobilnego. O jakich wadach możemy mówić w przypadku stałego połączenia?

Warto brać pod uwagę następujące kwestie:

 • Ograniczenie zasięgu połączenia do jednego miejsca.
 • Zasięg obejmujący głównie duże miasta (światłowód) lub większe miejscowości (kabel telefoniczny).
 • Podłączenie mieszkania czy domu nowego dla dostawcy może sporo kosztować.
 • Umowę podpisuje się zazwyczaj na dłuższy okres, a wypowiedzenie będzie kosztowne.
 • Ze względów infrastrukturalnych możemy być ograniczeni do wyboru konkretnego dostawcy.

Najlepsi dostawcy internetu stacjonarnego

Osoby zastanawiające się, skąd wziąć internet stacjonarny, mają do wyboru zarówno olbrzymich dostawców, których stacjonarne punkty usługowe znajdziemy w każdym większym mieście, jak i lokalne kablówki zapewniające stałe łącze dopasowane do potrzeb mieszkańców danej okolicy. Porównywarka internetu skupia się przede wszystkim na uniwersalnych opcjach.

Do największych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym należą (w kolejności alfabetycznej):

 • MultiMedia
 • Netia
 • Orange
 • Play
 • UPC
 • Vectra

Domowy internet zapewniają także sieci kablowe o zasięgu lokalnym. Mimo iż z roku na rok postępuje konsolidacja rynku i duzi gracze wchłaniają mniejsze sieci, wciąż mamy szansę uzyskać stałe łącze u operatora rozumiejącego miejscową specyfikę.

Największymi przykładami będą w tym miejscu:

 • Inea — działająca na terenie Wielkopolski,
 • Promax — konkurent Inei z południowej części województwa wielkopolskiego,
 • Toya — w dużych miastach takich jak Kraków czy Łódź,
 • Petrus — z województwa pomorskiego,
 • Sat Film — we Włocławku, Łodzi i 50 innych mniejszych miejscowościach.

W celu wybrania najlepszej oferty warto porównywać nie tylko duże firmy, ale również mniejszych usługodawców z naszej okolicy. Na co zwracać uwagę, żeby najszybszy internet nie okazał się zbyt wielkim obciążeniem dla naszej kieszeni?

Internet stacjonarny w Netii 0 do 60 MB/s

Netia oferuje internet  w trzech przedziałach prędkości. Umowa jest zawierana na 24 miesięce lub bezterminowo. Pierwsze trzy miesiące nie płacimy. Podane przez nas ceny zawierają rabat 5 zł/mies. za zgody marketingowe i rabat 5 zł/mies. za e-fakturę. Do internetu stacjonarnego można dokupić Tidal za 10 zł/mies. lub Tidal i HBO GO za 30 zł/mies.. 

Prędkość Cena
300 Mb/s 50 zł
600 Mb/s  50 zł
1 Gb/s 60 zł
Koszt aktywacji 80,49 zł
Bonus Bezpieczny internet – 0 zł za 2 mies.
Dodatkowe usługi
 • Tidal – 10 zł/mies.
 • Tidal i HBO GO – 30 zł/mies.

Internet stacjonarny w Orange – darmowy koszt aktywacji 

Orange dostarcza internet stacjonarny w innowacyjnej technologii światłowodu. W związku z tym konieczne jest podłączenie nowej instalacji, nawet jeżeli poprzednio w mieszkaniu była zainstalowana kablówka. Możemy tu wybrać internet w trzech prędkościach i internet z umową bezterminową za dodatkowe 10 zł/mies.. Podane ceny obejmują rabaty za zgody marketingowe oraz e-fakturę – po 5 zł mniej za każdą zgodę. 

Prędkość Cena
300 Mb/s + Orange Funbox 3 59,98 zł
600 Mb/s  + Orange Funbox  6 69,98 zł 
1 Gb/s + Orange Funbox  6 79,98 zł
Koszt aktywacji od 0 zł
Bonus Bonus uzależniony od lokalizacji
Dodatkowe usługi 🗙

Internet stacjonarny w Play – 600 mb/s za 55 zł 

Play jest lepiej kojarzony z internetem mobilnym i telefonią komórkową, ale ostatnio próbuje swoich sił również na rynku internetu stacjonarnego. W ofercie Play znajdziemy 3 prędkości internetu stacjonarnego w bardzo atrakcyjnych cenach. Podane przez nas ceny obejmują rabat 10 zł za zgodę marketingową i e-fakturę. Play jako tak samo wycenia internet w umowie na 24 miesiące i internet z umową bezterminową. 

Prędkość Cena
150 Mb/s 35 zł
300 Mb/s  45 zł
600 Mb/s  55 zł
Koszt aktywacji 50 zł
Bonus Netflix na 6 mies. za darmo przy zakupie PLAY NOW TV
Dodatkowe usługi 🗙

Internet stacjonarny w UPC na czas nieokreślony

UPC już 5 razy zdobyło przyznawaną na podstawie badania opinii konsumentów Gwiazdę Jakości Obsługi. W jego ofercie mamy do wyboru 4 prędkości internetu – od 300 Mb/s do aż 1 Gb/s. Umowa jest zawierana na 24 miesiące. Za dodatkową opłatą 10 zł/mies. możemy również zawrzeć umowę na czas nieokreślony. W UPC po podłączeniu internetu dostaniemy gratis pakiet kanałów TV na dobry początek  oraz TV internetową UPC TV GO. Podane przez nas ceny zawierają rabat  10,02 zł za zgodę marketingową. 

Prędkość Cena
300 Mb/s 49,99 zł
500 Mb/s  59,99 zł
750 Mb/s  69,99 zł
1 Gb/s 89,99 zł
Koszt aktywacji 1 zł (przy zakupie online)
Bonus TV internetowa UPC TV GO
Dodatkowe usługi
 • UPC WiFi booster 14,99 zł/mies.
 • HBO GO – 19,99 zł/mies.
 • Polsat Sport Premium GO + Eleven Sports GO – 19,99 zł/mies.

Internet stacjonarny w Vectrze na 24 miesiące 

Vectra to popularny dostawca internetu stacjonarnego. W jego ofercie znajdziemy 3 prędkości internetu i dodatkową prędkość dla mieszkańców Warszawy. Dodatkowe, osobno płatne usługi Vectry to HBO GO, Eleven GO i Tidal. Umowa jest zawierana na 24 miesiące. Istnieje możliwość wyboru umowy bez okresu zobowiązania za dodatkową opłatą 10 zł/mies. Podane przez nas ceny uwzględniają rabaty w sumie 10 zł za zgody marketingowe i e-fakturę. 

Prędkość Cena
300 Mb/s 49,99 zł
450 Mb/s + 39 kanałów 59,99 zł
600 Mb/s  69,99 zł
2 Gb/s (tylko w Warszawie) 179,99 zł
Koszt aktywacji 1 zł 
Bonus Tidal Premium za 0 zł przez 6 mies.
Dodatkowe usługi
 • Prasa online – 19,99 zł/mies.

Internet stacjonarny od 49,99 zł w Multimedia 

Multimedia to popularny dostawca internetu z siedzibą w Gdyni. Internet stacjonarny jest tu dostępny w trzech prędkościach. Umowa może zostać podpisana na 24 miesiące lub bez minimalnego okresu. W ramach umowy o dostarczanie internetu Multimedia oferuje modem Wi-Fi z możliwością podłączenia do 30 urządzeń i ochronę antywirusową Bezpieczny Internet. Podane przez nas ceny uwzględniają rabat 5 zł za zgody marketingowe i rabat 5 zł za e-fakturę. Internet bez okresu obowiązywania umowy jest dodatkowo droższy o 10 zł/mies. 

Prędkość Cena
300 Mb/s 49,99 zł
450 Mb/s +39 kanałów 59,99 zł
600 Mb/s  69,99 zł
Koszt aktywacji 1 zł
Bonus 🗙
Dodatkowe usługi
 • Statyczne IP – 10,07 zł/mies. 
 • Dwukrotnie szybsze wysyłanie – 9,90 zł/mies. 

Osoby zastanawiające się, skąd wziąć internet stacjonarny, mają do wyboru zarówno olbrzymich dostawców, których stacjonarne punkty usługowe znajdziemy w każdym większym mieście, jak i lokalne kablówki zapewniające stałe łącze dopasowane do potrzeb mieszkańców danej okolicy. Porównywarka internetu skupia się przede wszystkim na uniwersalnych opcjach.

Do największych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym należą (w kolejności alfabetycznej):

 • MultiMedia
 • Netia
 • Orange
 • Play
 • UPC
 • Vectra

Domowy internet zapewniają także sieci kablowe o zasięgu lokalnym. Mimo iż z roku na rok postępuje konsolidacja rynku i duzi gracze wchłaniają mniejsze sieci, wciąż mamy szansę uzyskać stałe łącze u operatora rozumiejącego miejscową specyfikę.

Największymi przykładami będą w tym miejscu:

 • Inea — działająca na terenie Wielkopolski,
 • Promax — konkurent Inei z południowej części województwa wielkopolskiego,
 • Toya — w dużych miastach takich jak Kraków czy Łódź,
 • Petrus — z województwa pomorskiego,
 • Sat Film — we Włocławku, Łodzi i 50 innych mniejszych miejscowościach.

W celu wybrania najlepszej oferty warto porównywać nie tylko duże firmy, ale również mniejszych usługodawców z naszej okolicy. Na co zwracać uwagę, żeby najszybszy internet nie okazał się zbyt wielkim obciążeniem dla naszej kieszeni?

Najszybszy internet — na co zwracać uwagę przy wyborze oferty?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, którzy z dostępnych nam operatorów są w stanie zaoferować wypróbowanie jakości łącza bez podpisywania umowy na kilka lat. Zapewnienia firm telekomunikacyjnych zazwyczaj odnoszą się do optymalnych warunków i podkreślają maksymalne możliwe do osiągnięcia walory połączenia. Tymczasem w praktyce wyjść może różnie, dlatego, nawet jeśli okres próbny nie jest oferowany, warto poprosić o opinię obecnych klientów danej sieci z naszej okolicy.

A które parametry techniczne oraz cenowe, brać pod uwagę, kiedy zakładamy internet stacjonarny?

 • Prędkość ściągania (download) — mierzona w Mb/s, oznacza jak szybko dane, pobierane są z serwera na nasze urządzenie. W większości przypadków znacznie przewyższa drugą z istotnych wartości, czyli…
 • Prędkość wysyłania (upload) — również mierzona w Mb/s, daje nam informację o szybkości przesyłu danych z naszego urządzenia na serwer. Zazwyczaj jest znacznie mniejsza niż prędkość ściągania.
 • Ping — nie zawsze ujawniany, a tymczasem niezwykle istotny przy kilku konkretnych celach, do których używamy internetu. Jest to liczona w milisekundach szybkość reakcji łącza na zapytania z serwera. Im niższe opóźnienie, czyli właśnie ping, tym lepiej będzie nam szło w grach wymagających natychmiastowej reakcji na poczynania oponentów.
 • Limit danych — na limity przesyłu danych nie natkniemy się w sieciach proponujących połączenie kablowe lub światłowodowe, jednak w przypadku ofert typu „internet domowy LTE” jak najbardziej musimy uważać na dopisane mniejszymi literami uwagi o wielkości transferu, po której prędkość wyraźnie się zmniejsza.

Na co zwracać uwagę, podpisując umowę na internet?

Niestety, podpisując umowę o internet stacjonarny, jesteśmy narażeni na szereg dodatkowych opłat, których obecność konsultant operatora może zwyczajnie zataić. Popularne jest także przedstawianie ich w trakcie rozmowy w taki sposób, że myślimy o nich jako opcjach nieuniknionych, standardowych czy nawet opłacalnych — choć często nie mają z tymi określeniami wiele wspólnego.

Co może nas zaskoczyć, jeśli dokładnie nie przeanalizujemy umowy oraz struktury ponoszonych kosztów?

 • Koszt aktywacji — kwota doliczana do pierwszej faktury za sam fakt rozpoczęcia umowy z danym dostawcą.
 • Cena dodatkowego sprzętu — podpisując umowę, musimy wiedzieć, czy należy zapłacić za modem, router lub inne urządzenia wymagane przez dostawcę internetu. Zdarzają się sytuacje, w których konsultant zaoferuje nadprogramowy sprzęt w rodzaju boostera Wi-Fi jako coś niemal wymaganego do odbierania internetu w oddalonych od routera zakątkach mieszkania, co nie zawsze jest prawdą.
 • Usługi abonamentowe na próbę — zdarzają się oferty, w ramach których wypróbować możemy przez 30 dni za darmo serwisy VOD, aplikacje muzyczne czy inne tego typu usługi subskrypcyjne. Niestety, jeśli sami się z nich nie wypiszemy, zostaniemy obciążeni opłatami doliczanymi do rachunku w kolejnym okresie rozliczeniowym.
 • Pakiety bezpieczeństwa — często w formie licencji lub subskrypcji na oprogramowanie antywirusowe czy w podstawowy sposób dbające o prywatność. Możliwe do łatwego i równie skuteczne zastąpienia darmowymi rozwiązaniami.
 • Pakiety multimedialne — dostęp do telewizji bezpłatny przez 3 miesiące, a na kolejnych 20 okresów rozliczeniowych kosztujące kilkadziesiąt złotych bez możliwości rezygnacji.
 • Przypisanie adresu IP — dodatkowa opłata za brak zmiennego IP, co jest funkcją potrzebną głównie firmom opierającym swoją pracę na internecie oraz wewnętrznych sieciach z dobrymi zabezpieczeniami.
Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0