Kalkulatory finansowe online. Przegląd 2024

Nie każdy z nas dysponuje odpowiednią wiedzą na temat takich kwestii, jak np. sposób naliczania wynagrodzeń. Co więcej, wykonywanie tego typu obliczeń jest często skomplikowane i czasochłonne. Jak w takiej sytuacji sprawnie poradzić sobie w wykonaniu tych zadań?

Świetnym rozwiązaniem są w tym przypadku kalkulatory finansowe online. Kalkulatory finansowe są przydatne między innymi z następujących powodów:

  • Aktualność informacji – podczas wprowadzania danych w kalkulatorze finansowym online możliwe jest wybranie takich kryteriów, które odnoszą się do indywidualnej sytuacji każdego z nas. Co ważne, kalkulatory te są regularnie aktualizowane w taki sposób, aby obliczenia wykonywane z ich pomocą były zgodne np. z przepisami. Zmieniły się regulacje dotyczące wynagrodzeń – kalkulatory online zostaną zaktualizowane zgodnie z nowym stanem prawnym.
  • Dokładność obliczeń – kalkulator finansowy nie popełni błędów rachunkowych, które zniweczyłyby wartość informacyjną przeprowadzonych ręcznie obliczeń.
  • Możliwość znalezienia optymalnych rozwiązań – praca z kalkulatorem finansowym umożliwia wprowadzanie danych, a następnie modyfikowanie poszczególnych zmiennych, by porównać różne warianty i znaleźć optymalne rozwiązanie.
  • Oszczędność czasu – rozpisywanie skomplikowanych obliczeń na kartce papieru zajmuje dużo czasu. Tymczasem, czas to pieniądz – czy warto marnować go tylko po to, by przeprowadzić żmudne obliczenia, skoro to zadanie może zostać wykonane przez kalkulator w znacznie krótszym czasie?

Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim kalkulatorom finansowym online. 

Kalkulatory kredytowe

Kalkulator kredytowy jest jednym z częściej wykorzystywanych rodzajów kalkulatorów online. Pozwala on obliczyć całkowity koszt kredytu bankowego oraz wysokość rat. Aby uzyskać te informacje, należy wprowadzić takie dane, jak: wartość kredytu gotówkowego lub hipotecznego, preferowany okres spłaty (najczęściej w miesiącach) oraz oprocentowanie. Dzięki temu rozwiązaniu można porównać np. koszt kredytów oferowanych przez poszczególne banki.

Kalkulator wcześniej spłaty kredytu konsumenckiego Sprawdź

Kalkulatory oszczędzania

Kalkulator oszczędzania online jest niezbędny dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad podjęciem decyzji o długoterminowym oszczędzaniu np. z myślą o emeryturze czy zakupie mieszkania.

Ten rodzaj kalkulatora finansowego uwzględnia takie dane jak:

  • wartość comiesięcznych oszczędności,
  • czas oszczędzania oraz stopa procentowa (np. stopa procentowa oferowana w ramach lokaty bankowej. Zysk ten jest następnie korygowany o tzw. podatek Belki).
Kalkulator regularnego oszczędzaniaSprawdź
Kalkulator lokatSprawdź
Kalkulator inwestycjiSprawdź

Kalkulatory wynagrodzeń

Innym szczególnie popularnym rodzajem kalkulatora finansowego online jest kalkulator wynagrodzeń. Pozwala on na uzyskanie informacji dotyczących wielkości obciążeń z tytułu składek społecznych, składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego. Co więcej, dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń możliwe jest także porównanie, w jaki sposób kształtuje się nasze wynagrodzenia netto w zależności od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B).

Kalkulator wynagrodzeńSprawdź

Kalkulatory podatkowe

Podatki to chleb powszedni każdego z nas, a prawidłowe obliczanie oraz regulowanie zobowiązań jest ważne szczególnie w przypadku firm. Co, jednak jeśli z pewnych powodów niemożliwe jest uregulowanie zobowiązania podatkowego w czasie określonym stosownymi przepisami? W takiej sytuacji konieczne jest zapłacenie odsetek ustawowych. Jak obliczyć ich wysokość? Niezwykle pomocny w tym celu jest kalkulator podatkowy online – na podstawie takich danych, jak m.in. kwota zobowiązania podatkowego oraz data zapłaty (faktyczna i określona prawem), możliwe jest obliczenie odsetek. Kalkulator odsetek ustawowych jest także wykorzystywany w celu obliczenia odsetek od nieuregulowanych płatności między kontrahentami.

Kalkulator VatSprawdź
Kalkulator odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz opłaty prolongacyjnejSprawdź
Kalkulator PITSprawdź

Kalkulator PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych)

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są od czasu ich wprowadzenia obiektem gorącego zainteresowania ze strony pracowników oraz pracodawców. Największe zainteresowanie budzą oczywiście kwestie dotyczące opłacalności tej opcji oszczędzania. Czy PPK rzeczywiście jest dobrym sposobem na spokojną emeryturę, czy też jest to nieefektywna inicjatywa? Aby to sprawdzić, warto przetestować kalkulator PPK online.

Kalkulator PPKSprawdź

Kalkulatory inwestycji

Obliczenie opłacalności przedsięwzięcia inwestycyjnego nie jest proste, a konieczność realnego oszacowania wszystkich nakładów inwestycyjnych nie upraszcza zadania. Ponadto, projekty te cechują się często długim okresem realizacji, co wymusza także konieczność ustalenia stopy dyskontowej. Niezwykle pomocny jest w takim przypadku kalkulator inwestycji online, który umożliwia ocenę rentowności projektu inwestycyjnego z zastosowaniem najczęściej wykorzystywanych mierników, czyli NPV (wartość bieżąca netto) oraz IRR (wewnętrzna stopa procentowa).

Kalkulator NPVSprawdź
Kalkulator IRRSprawdź

Kalkulatory walutowe

Likwidacja barier w handlu zagranicznym oraz migracji zarobkowej sprawiła, że wykorzystywanie takich walut, jak np. euro czy funt brytyjski jest obecnie bardzo częste. Jak przeliczyć daną walutę na inną? Pomocny jest w tym kalkulator walutowy online, który wykorzystuje dane publikowane przez Narodowy Bank Polski. Oczywiście, kalkulator walutowy online pozwala także na obliczanie różnic z tytułu przychodów osiąganych w zagranicznej walucie. 

Kalkulator walutowySprawdź
Kursy walutSprawdź
Kalkulator walutowy różnic kursowych – przychody w walucie obcejSprawdź

Kalkulatory finansowe online – podsumowanie

Kalkulatory finansowe online to niezwykle przydatne narzędzie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Podczas ich wykorzystywania np. do obliczenia kosztu kredytu bankowego warto jednak pamiętać o tym, że same obliczenia to jeszcze nie wszystko – wybór właściwej decyzji powinien wynikać nie tylko z liczb, ale naszej indywidualnej sytuacji oraz potrzeb.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0