Aplikacje do audiobooków

Pierwsze książki narodziły się z opowieści przekazywanych ustnie. Starożytne tradycje kultywują dziś aplikacje do audiobooków. Słuchanie powieści oraz poradników idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy trudno nam zarezerwować czas na lekturę. Dzięki audiobookom o rozrywkę oraz edukację zadbać możemy podczas jazdy samochodem, ćwiczeń fizycznych, rozwieszania prania czy gotowania. Przed wykupieniem abonamentu warto jednak sprawdzić porównywarkę aplikacji do audiobooków.

Filtry
Sortuj:
 • Wszystkie
 • Najniższa cena
 • Najwięcej opinii
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 2
Dodaj do porównania

BookBeat

1 BookBeat
9
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 2
Dodaj do porównania

Empik Go

2 Empik Go
8
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Legimi

3 Legimi
8
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Storytel

4 Storytel
9
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Audioteka

5 Audioteka
9

Dla kogo przeznaczone są aplikacje do audiobooków?

Zarówno aplikacje do audiobooków, jak i same książki czytane przez lektora, od dawna nie mają już łatki produktów „dla leniwych”. Trudno znaleźć dziś osoby, które odmawiają audiobookom miana prawdziwych książek. Zalety tej formy odbioru literatury szczególnie docenią:

 • osoby z problemami zdrowotnymi uniemożliwiającymi lub mocno utrudniającymi czytanie,
 • kierowcy oraz ludzie podróżujący komunikacją miejską,
 • biegacze, osoby uczęszczające na siłownie i do klubów fitness,
 • nielubiący marnować czasu podczas czynności domowych,
 • uczniowie niemający cierpliwości do lektur szkolnych na papierze,
 • osoby uczące się języka obcego, które chciałyby osłuchać się z jego brzmieniem.

Jeśli należymy do tej grupy i chcemy rozwijać się z książkami do słuchania lub czerpać z nich rozrywkę, musimy tylko przemyśleć formę odbioru audiobooków.

Abonament czy pojedyncze audiobooki?

Przez długi czas audiobooki traktowane były jako produkty będące przedłużeniem książek papierowych. Mogliśmy je ściągnąć z serwera na dysk twardy po nabyciu w księgarni internetowej, kupić na płycie w sklepie stacjonarnym lub wypożyczyć w takiej samej formie z biblioteki. Ceny czytanych lektur były znacznie wyższe niż tradycyjnych, a w przypadku złego wyboru raczej nie dało znaleźć się chętnego do odkupienia audiobooka, nawet w znacznie niższej cenie. Ponadto uszkodzenie nośnika lub przypadkowe wykasowanie z komputera oznaczało najczęściej utratę książki.

Odpowiedzią na te problemy okazały się aplikacje do audiobooków. W większości nie pozwalają chomikować książek z myślą o odtwarzaniu ich w przyszłości, kiedy przestaniemy korzystać z usług danego dostawcy czytanych na głos lektur, ale mają znacznie więcej zalet. Opłacanie abonamentu sprawia, że dostajemy dostęp do praktycznie nieograniczonej liczby książek do słuchania w dowolnym momencie. Dzięki temu możemy dowolnie żonglować audiobookami oraz porzucać je w dowolnym momencie bez poczucia, że straciliśmy nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeśli to dla kogoś za mało, zawsze może skorzystać z aplikacji oferujących tryb hybrydowy, czyli zarówno kupowanie całych książek, jak i nielimitowany dostęp w ramach subskrypcji.

Czy darmowe audiobooki są warte naszego czasu?

Nie zawsze słuchanie audiobooków będzie wymagało od nas opłat. Na YouTube, ale również w aplikacjach muzycznych typu Spotify, znajdziemy legalne książki do słuchania za darmo. Jeśli nie przeszkadzają nam reklamy, będziemy mogli zapoznawać się z nimi bez opłacania abonamentu. To dobra opcja przede wszystkim w sytuacji, gdy jesteśmy nastawieni na słuchanie audiobooków po angielsku. Platformy ze streamingiem muzyki zaczęły inwestować w ten rynek i udostępniają bezpłatnie klasykę w interpretacji znanych aktorów.

Po polsku wybór jest znacznie mniejszy i często musimy się zadowolić kiepską jakością. Pewnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty organizacji non-profit, które zajmują się promowaniem czytelnictwa. Lektury szkolne w formie audiobooków oferuje na przykład serwis Wolne Lektury, gdzie książki z domeny publicznej opracowywane są przez polonistów na potrzeby uczniów, a także czytane przez profesjonalnych lektorów.

Przed podjęciem decyzji warto przejść okres próbny

Jak wiele innych usług abonamentowych, również aplikacje do audiobooków oferują klientom okres próbny. Chociaż przez tydzień lub dwa bezpłatnego słuchania nie zapoznamy się z porażającą liczbą książek, będziemy w stanie zweryfikować podstawowe cechy danego programu. Już kilka dni intensywnego korzystania z aplikacji powie nam, czy warto wykupić subskrypcję na dłużej. Aby się o tym przekonać, należy zweryfikować kilka podstawowych elementów.

Jak wybrać najlepszą aplikację do audiobooków?

Jak w przypadku absolutnie każdej usługi abonamentowej, ranking audiobooków ułożony na bazie porównania najważniejszych opcji jest tylko pewną sugestią. Znacznie istotniejsze jest dobranie konkretnej aplikacji pod nasze preferencje. Na co zwracać uwagę?

 • Bogactwo oferty – jak wiele książek znajduje się obecnie w bazie, czy znajdziemy wystarczająco dużo satysfakcjonujących nas audiobooków.
 • Częstotliwość aktualizacji oferty – czy możemy liczyć na szybkie uzupełnianie bazy o nowości wydawnicze, czy nasi ulubieni autorzy nie współpracują na wyłączność z inną platformą.
 • Nastawienie na czytelników konkretnego rodzaju książek – czy i jakie gatunki są faworyzowane. Może się okazać, że w danej aplikacji będzie na przykład znacznie więcej poradników niż beletrystyki.
 • Optymalizacja odtwarzacza – szczególnie w przypadku aplikacji mobilnych ważne jest, aby program nie obciążał zbytnio procesora i nie pożerał energii, ponieważ audiobooków słuchać chcemy nie tylko w domu, ale także w podróży, podczas biegania czy dłuższych spacerów.
 • Jakość dźwięku – w przeciwieństwie do aplikacji muzycznych, te z książkami czytanymi przez lektorów nie przyciągają raczej audiofilów. Warto jednak zweryfikować, czy jakość nagrań nie jest rażąco kiepska.
 • Skupienie na audiobookach – jak bardzo platforma skupia się na audiobookach. Aplikacje nastawione w pierwszej kolejności na ebooki mogą traktować lektury czytane po macoszemu, nie wspominając już o aplikacjach muzycznych.
 • Możliwość słuchania offline – ważna przede wszystkim w podróży, ale przyda się również biegaczom lub osobom nie zawsze mającym dostęp do wifi. Daje również pewność, że po książkę do słuchania będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili.
 • Funkcjonalności – zwalnianie lub przyspieszanie nagrania to absolutne podstawy, ale istotny jest również dobry tryb samochodowy. Przed decyzją o wykupieniu abonamentu warto dokładnie przyjrzeć się ustawieniom aplikacji, ponieważ o niektórych rozwiązaniach moglibyśmy nawet nie pomyśleć, a mocno usprawniają życie.

Na samych książkach i możliwości ich odsłuchania aplikacje do audiobooków się jednak nie kończą. Przy sporej konkurencji na rynku przyciągnięcie klientów solidnym odtwarzaczem czy bogatą ofertą nie jest już tak proste.

Co jeszcze oferują aplikacje do audiobooków

W celu przyciągnięcia użytkowników aplikacje do audiobooków starają się zaoferować do słuchania coś więcej niż tylko książki czytane przez lektorów. Stąd opcje takie jak:

 • Słuchowiska – przyjmuję formę taką jak Superprodukcje Audioteki, gdzie najpopularniejsze dzieła nagrywane są z reżyserskim rozmachem i udziałem wielu aktorów znanych z filmów, seriali czy desek teatrów.
 • Książki w odcinkach – przypominające słuchowiska radiowe sprzed dziesięcioleci, gdy całe rodziny oczekiwały na kolejne odcinki emitowane o konkretnej porze.
 • Podcasty – pozwalające użytkownikom zapoznać się z ciekawymi treściami, tworzonymi dla konkretnych platform na wyłączność. Często są to autorskie audycje najpopularniejszych pisarzy.

Czy obecność atrakcyjnych dodatków powinna wpłynąć na naszą decyzję o wyborze konkretnej aplikacji? To kwestia indywidualnych preferencji, jednak szczególnie osoby zabiegane powinny pamiętać, że wszystkie te ciekawostki zabierają kolejne cenne godziny, które właśnie dzięki audiobookom chcemy oszczędzić.

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0