Co się bardziej opłaca – telefon na kartę czy na abonament?

To czy lepiej wybrać telefon na kartę, czy abonament, zależy od tego, w jaki sposób korzystasz z telefonu i czego oczekujesz od swojego planu. Telefony na kartę wymagają regularnego doładowania, a abonamenty oparte na podpisanych umowach zapewniają stałą łączność. Z drugiej strony, jeśli Twoja subskrypcja wymaga stałej opłaty, karta przedpłacona daje Ci pełną kontrolę nad miesięcznymi wydatkami, niezależnie od tego, z jakich usług korzystasz.

Telefony na kartę to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz szybko zmienić swoją ofertę. Jednak jest to również możliwe w przypadku telefonów komórkowych na abonament np. w ofercie Orange Flex. Jeśli chcesz często zmieniać smartfon, warto wówczas rozważyć ofertę abonamentową. Operatorzy komórkowi umożliwiają kupowanie telefonów z abonamentami. Opłata za urządzenie jest rozłożona na równe raty doliczane do miesięcznej opłaty za usługę. To wygodniejsze rozwiązanie niż kupowanie telefonu w innym sklepie lub na raty.

Telefon na kartę

Telefon na kartę jest odpowiedni dla osób o specjalnych potrzebach, takich jak nastolatkowie, których rachunki opłaca w większości przypadków rodzic. Abonament może być w tym przypadku zbędnym wydatkiem, a karta przedpłacona daje pełną kontrolę nad wydatkami. Dla nieletnich karty są też okazją do nauki mądrego wydawania pieniędzy. Gdy saldo prepaid zostanie całkowicie wyczerpane, wykonywanie połączeń wychodzących i wysyłanie wiadomości zostanie zablokowane do następnego doładowania. W przeszłości doładowanie telefonu komórkowego na kartę wymagało osobistej wizyty w punktach i wpisania długiego kodu na klawiaturze urządzenia. Natomiast obecnie doładowania przedpłacone można łatwo zamówić za pośrednictwem bankowości internetowej.

Regularne doładowania są niezbędne nie tylko do wykonywania połączeń, ale także do utrzymywania aktywności numerów. Rozprowadzanie pakietów aktywowanych za pomocą szybkiego wybierania na Twoim urządzeniu może zapewnić Ci spokój ducha i ogromne oszczędności, zwłaszcza jeśli dużo korzystasz z telefonu. Na przykład otrzymujesz nieograniczoną liczbę połączeń i stałą ilość GB internetu za jednorazową opłatą po doładowaniu.

Telefon na abonament

Większość Polaków wybiera telefon na abonament. Co sprawia, że tak się dzieje? Stała opłata miesięczna zapewnia nieprzerwany dostęp do usług komórkowych oraz łączność z innymi numerami lub Internetem. W przypadku przekroczenia ustalonego limitu usługa będzie nadal dostępna, a wszelkie zaległe kwoty zostaną zaksięgowane na koncie użytkownika. Kilka lat temu przekroczenie limitu połączeń, przesyłania wiadomości i przesyłania danych nie było trudne.

Nielimitowane połączenia, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci to teraz standard w ofertach abonamentowych różnych operatorów. Często przytaczaną wadą abonamentów jest to, że zazwyczaj trzeba podpisać umowę na 24 miesiące. Pojawia się jednak coraz więcej ofert umów na czas nieokreślony, w których w każdej chwili możesz zrezygnować. W większości przypadków telefony abonamentowe oferowane przez największych operatorów oferują nielimitowane rozmowy i wiadomości plus stały limit danych przesyłanych na terenie kraju oraz od kilku do kilkudziesięciu GB roamingu internetowego każdego miesiąca i zapewniają wartość dodaną do zwykłej stawki dla wybranego urządzenia.

Jak przejść z karty na abonament i odwrotnie?

W każdej chwili możesz przenieść numer z oferty na kartę na abonament. Wystarczy wybrać pakiet, skontaktować się z operatorem i podpisać umowę. Abonament rozpocznie się w dniu określonym w umowie, a użytkownikowi zostanie zaproponowany kolejny okres rozliczeniowy. Jak przejść z abonamentu na kartę? To już trochę skomplikowane. Przeniesienie możliwe jest wyłącznie po rozwiązaniu umowy lub po upływie określonego w niej okresu wypowiedzenia. Numery można przenieść dopiero po tym czasie, ale umowy można podpisać dużo wcześniej, ale zaczną obowiązywać z końcem pierwotnego zobowiązania.

Gdzie kupić telefon – w sklepie czy u operatora?

Kolejnym ważnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest zakup urządzenia. Jeśli chcesz kupić smartfon od operatora, jedynym rozwiązaniem jest podpisanie u niego abonamentu długoterminowego. W zamian otrzymasz urządzenie, którego cena jest wliczona w tzw. koszt abonamentu. Czasami takie ruchy są korzystne. Jednak takie rozwiązania są często ogólnie droższe. Jeśli nie chcesz smartfona lub chcesz go kupić na wolnym rynku, masz wszystkie opcje. Przede wszystkim nie ma potrzeby zawierania długoterminowej umowy z operatorem. Możesz więc wybrać ofertę przedpłaconą lub wieczystą umowę abonamentową. W niektórych sytuacjach smartfony kupowane na wolnym rynku są często tańsze niż smartfony kupowane od operatorów.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0