VOD

Serwisy VODSerwisy VOD są dziś najpopularniejszym sposobem na oglądanie nowych seriali i filmów. Mnogość dostępnych opcji sprawia jednak, że często nie wiemy jaką platformę streamingową wybrać. Nasz ranking wskaże ci, jaki będzie najlepszy serwis VOD, biorąc pod uwagę twoje potrzeby i portfel.

Filtry
Sortuj:
 • Wszystkie
 • Najniższa cena
 • Najwięcej opinii
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 3
Dodaj do porównania

Netflix

1 Netflix
7.5
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 4
Dodaj do porównania

CANAL+ Online Telewizja internetowa

2 CANAL+ Online Telewizja internetowa
9.5
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 4
Dodaj do porównania

Amazon Prime Video

3 Amazon Prime Video
9
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 3
Dodaj do porównania

HBO MAX (dawniej HBO GO)

4 HBO MAX (dawniej HBO GO)
9
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 5
Dodaj do porównania

Player

5 Player
9

Co to znaczy VOD?

VOD to skrót od angielskiej frazy „video on demand” – wideo na żądanie. Serwisy VOD pozwalają odtwarzać oferowane materiały wówczas, gdy użytkownik sobie tego życzy. W dowolnej chwili może je zatrzymać, cofnąć czy przewinąć. Stanowią one usługę przeciwstawnej wobec tradycyjnej telewizji, w przypadku której widz musi dostosować się do ustalonych z góry godzin nadawania poszczególnych filmów, seriali czy programów. To kompletne przeciwieństwo doświadczenia telewizyjnego, do jakiego przyzwyczajone były pokolenia urodzone przed przełomem milenijnym.

Gdy serwisy VOD dopiero zyskiwały popularność, miały być remedium na rynek pełen konkurujących ze sobą stacji telewizyjnych. Odbiorca miał mieć dostęp do wszystkich filmów czy seriali w jednym miejscu. Po latach okazało się, że wcale nie jest pod tym względem lepiej, a w celu obejrzenia poszczególnych dzieł należy żonglować abonamentami lub płacić za kilka jednocześnie. Czasami trzeba wybrać tylko jeden najlepszy serwis VOD.

Według szacunków z 2019 roku, na polskim rynku konkurowało ze sobą ponad 80 legalnych usług VOD. I tak daleko nam do rekordowej Wielkiej Brytanii, gdzie liczba dostępnych opcji przekracza kilkaset. Trudny wybór? Nasz ranking platform streamingowych podpowiada, jak zidentyfikować najlepszą.

Czym powinna charakteryzować się najlepsza platforma VOD?

Ranking najlepszych serwisów VOD musi zwracać uwagę na kilka najważniejszych cech, ważnych dla możliwie szerokiego grona. Decyzja o wyborze konkretnej platformy wielokrotnie zależy jednak od czynników, których inni użytkownicy wcale nie braliby pod uwagę. W zależności od potrzeb i uwarunkowań powinniśmy brać pod uwagę:

 • cenę abonamentu i formę jego pobierania,
 • długość darmowego okresu próbnego,
 • dostępność w ramach abonamentów telekomunikacyjnych,
 • minimalna i maksymalna jakość obrazu oraz dźwięku,
 • możliwość odtwarzania na kilku urządzeniach jednocześnie,
 • jakość aplikacji mobilnych i Smart TV,
 • opinie użytkowników na temat awaryjności,
 • liczbę filmów, seriali i dokumentów na platformie,
 • dostosowanie oferty pod względem gatunkowym,
 • częstotliwość uzupełniania oferty i usuwania z niej poszczególnych tytułów,
 • forma dodawania kolejnych sezonów (w całości czy odcinki co tydzień),
 • jakość polskich napisów lub dubbingu,
 • obecność seriali i filmów popularnych wśród naszych znajomych,
 • obecność licznych i ciekawych programów dla dzieci.

Jakość poszczególnych serwisów VOD i bogactwo oferowanych przez nie opcji nie zawsze pokrywa się z ich popularnością. Jedna platforma może przyciągać widzów ze względu na fantastyczną ofertę programową i mimo tragicznej obsługi aplikacji, podczas gdy inna będzie miała dopracowane kwestie techniczne, ale widzowie odwrócą się od niej ze względu na brak najgorętszych filmów i seriali. Mimo to warto wiedzieć, jakie serwisy są szczególnie popularne wśród Polaków.

Jakie są najpopularniejsze platformy VOD w Polsce?

Regularne rankingi popularności poszczególnych serwisów VOD w Polsce tworzone są przez Polskie Badania Internetu Sp. z o.o. oraz Komitet Badań Radiowych w ramach badań Mediapanel. Wynika z nich, że na początku 2020 roku do pierwszej dziesiątki należały:

 1. Netflix
 2. CDA Premium
 3. Player
 4. HBO GO
 5. TVP VOD
 6. VoD wp.pl
 7. Vod.pl
 8. Ipla
 9. Canal Plus
 10. Amazon Prime Video

Czy abonament w jednym serwisie streamingowym wystarczy?

Skoro na rynku istnieje tak dużo serwisów VOD, a oferta wielu z nich jest unikatowa, zasadne jest pytanie, czy warto zdecydować się na kilka abonamentów. A jeżeli tak – które z nich ze sobą łączyć. Niestety, trudno udzielić uniwersalnej odpowiedzi, jako że wyróżnienie jednej najlepszej platformy jest niemożliwe.

Przede wszystkim założeniem większości platform streamingowych jest oferowanie takiej biblioteki filmów i seriali, której obejrzenie w całości byłoby niemożliwe. Tysiące godzin filmów i seriali sprawiają, że jeśli zależy nam wyłącznie na eksplorowaniu przepastnych zasobów kinematograficznych, jeden abonament z pewnością wystarczy. Inną sprawą jest jakość masowo dodawanych produkcji z przeszłości. Często są one albo kiepskie, albo na tyle popularne, że miał już z nimi do czynienia każdy fan kina.

Z pewnością jeden abonament nie wystarczy osobom, które chcą być na bieżąco z produkcjami, o których dyskutują „wszyscy”. Podążanie za trendami wymaga pewnych inwestycji, a w tym przypadku częstego zmieniania abonamentów lub posiadania dostępu do każdego z popularnych serwisów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w zależności od platformy odcinki głośnych seriali pojawiają się z różną częstotliwością. Podczas gdy Wiedźmin czy Gambit królowej weszły na Netflix w trakcie jednego dnia i można je było obejrzeć od razu, seanse Gry o Tron albo Czarnobyla z HBO GO wraz z towarzyszącymi im recenzjami rozłożone zostały na kilka tygodni.

Zupełnie inaczej będzie wówczas, gdy użytkownik chce oglądać najlepsze produkcje, ale nie nakłada na siebie presji czasowej. Wówczas na spokojnie może poczekać na dodanie całego sezonu głośnej produkcji albo premiery kilku popularnych seriali z danego serwisu, po czym zawiesić na jakiś czas subskrypcję innej platformy z naszego rankingu.

Czy za VOD można płacić wyłącznie kartą?

Popularnym mitem dotyczącym serwisów VOD jest przekonanie, że można opłacać je wyłącznie kartą podpiętą pod daną subskrypcję. Faktycznie w przypadku najpopularniejszych platform podpięcie karty jest metodą sugerowaną. Może być to zarówno zwykła karta debetowa, jak i karta kredytowa czy wirtualna (opcja stosowana przez szczególnie ostrożnych klientów). To procedura powszechna w przypadku modeli subskrypcyjnych, jednak istnieją także inne opcje.

Serwisy VOD takie jak Netflix czy Amazon Prime Video umożliwiają opłacenie wybranego wariantu abonamentowego za pomocą karty prepaid. Znajdziemy je zarówno w małych sklepach takich jak Żabka, jak i dużych supermarketach. Sprzedawane są w formie kart podarunkowych, zatem idealnie nadają się także na prezent. W zależności od wybranej opcji możemy zapewnić doładowanie salda na najbliższy miesiąc lub znacznie dłuższy okres.

Niektóre platformy łączą siły z operatorami telekomunikacyjnymi. HBO GO na spokojnie dodamy do abonamentu telewizyjnego Cyfrowego Polsatu, Canal+, UPC, Vectry czy Netii. Z kolei sieci komórkowe mają w zwyczaju oferować darmowy dostęp do Netflixa czy Prime Video nawet na 6 miesięcy. Przy podpisywaniu umowy warto więc zwrócić uwagę, czy nie możemy zapewnić sobie przy okazji dostępu do wybranego serwisu VOD.

W przypadku polskich platform streamingowych bywa jeszcze prościej. Opłaty za Player na każdy miesiąc z osobna uiszczać możemy przelewem lub BLIKIEM, a robiąc to z góry za dłuższy okres, zyskujemy atrakcyjne zniżki. Na Vod.pl każdy film i odcinek serialu wykupuje się oddzielnie – i tu również akceptowane są szybkie płatności. Ipla oferuje z kolei dla konkretnych materiałów płatność przez SMS.

Jeżeli żadna z form płatności oferowanych przez serwisy VOD nie przypada klientowi do gustu, zawsze pozostaje dostęp do bezpłatnych platform.

Na rynku funkcjonują też darmowe platformy VOD

Nie wszystkie serwisy VOD wymagają od nas uiszczenia opłaty. W przypadku TVP VOD comiesięczna płatność wymagana jest wyłącznie wtedy, gdy nie chcemy oglądać kilkuminutowych reklam. Bogatą ofertę darmowych filmów online przygotowało Vod.pl, a kilka produkcji na swojej stronie oraz kanale YouTube udostępnia też Netflix. Rozważając ten temat, nie sposób pominąć mniejszych inicjatyw instytucji takich jak Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych czy Ninateka. Są to jednak niszowe serwisy, które przypadną do gustu wyłącznie koneserom.

Popularnym sposobem na zapewnienie sobie bezpłatnego dostępu do filmów i seriali, przynajmniej na pewien czas, jest też skorzystanie z darmowych okresów próbnych. Z udostępniania opcji takiej zrezygnował niestety Netflix, ale 30-dniowa bezpłatna próbka funkcjonuje nadal w Amazon Prime Video oraz HBO GO. Jeśli zależy komuś tylko na jednym konkretnym filmie lub serialu, nie musi od razu zapisywać się na płatną subskrypcję! Do skorzystania z tej opcji wymagane jest jednak podanie danych karty kredytowej.

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0