Konto dla dziecka. Wybieramy najlepsze konto bankowego dla młodych

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką mogą zrobić rodzice, w kwestii edukacji finansowej dzieci, jest otwarcie im specjalnego konta bankowego. Dzięki niemu będą mogły one w kontrolowany przez dorosłych sposób nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi. Jak wybrać najlepsze konto dla dziecka? Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Czym jest konto dla dziecka?

Konto dla dziecka to odmiana konta osobistego, które przeznaczone jest dla dzieci i nastolatków. Z pozoru przypominają one nawet zwykłe konta bankowe, jednak zazwyczaj oferują znacznie mniej funkcjonalności niż rachunki, z których korzystają dorośli.

Banki działające na polskim rynku usług finansowych coraz chętniej oferują takie konta rodzicom – niezależnie od tego, w jakim wieku jest ich pociecha.

W praktyce oznacza to, że rodzic może otworzyć konto bankowe nawet bardzo małemu dziecku. Minie jednak sporo czasu, zanim będzie mogło ono wykorzystać pełnię jego możliwości.

Przed ukończeniem 13. roku życia, pełną pieczę nad kontem i znajdującymi się na nim środkami będą mieli rodzice.

Rodzaje kont dla dzieci

Przeglądając oferty banków i instytucji finansowych oferujących konta dla dzieci można wyróżnić dwa typy takich kont.

  • Konto dla dzieci poniżej 13. roku życia
  • Konto dla nastolatków między 13 a 18 rokiem życia

Ze względu na wiek dziecka, w obu przypadkach oferowane są różne możliwości.

Pierwsze konto dla dziecka poniżej 13. roku życia

Dziecięcy rachunek oszczędnościowy to doskonały sposób na rozpoczęcie edukacji finansowej swoich dzieci. Z jego pomocą dziecko nauczy się zarządzać swoimi pieniędzmi, oszczędzać na realizację marzeń i obsługiwać bankowość elektroniczną.  

Tego rodzaju konta zazwyczaj są połączone z kontem osobistym jednego lub dwojga rodziców. Mają oni bieżący wgląd w rachunek bankowy dziecka – mogą to zrobić z poziomu swojego konta, korzystając np. z aplikacji mobilnej banku. Co ważne, będą oni również informowani o każdej transakcji, która zostanie zrealizowana z konta syna. Żeby została ona skutecznie zrealizowana, muszą oni ją zatwierdzić.

Z punktu widzenia dziecka, konta bankowo pozwala im na realizowanie drobnych płatności (do określonej kwoty) podczas zakupów internetowych i w stacjonarnych sklepach. Co ważne, wszystkie transakcje muszą zostać potwierdzone przez rodzica – autoryzacja dokonywana jest za pomocą aplikacji bankowej dorosłego.

Dodatkowo niektóre banki umożliwiają tworzenie wirtualnych skarbonek, dzięki którym dziecko może odkładać pieniądze na określony cel – np. zakup wymarzonej hulajnogi.

Do dziecięcych rachunków bankowych często wydawane są karty płatnicze. Mają one jednak charakter przedpłacowy. Dziecko skorzysta więc z karty dopiero, gdy rodzić zasili ją określoną kwotą.

Na wybór takiego konta najczęściej decydują się rodzice kilkuletnich dzieci. Co ważne, w większości banków konto dla dziecka automatycznie zamienia się w konto dla nastolatka w momencie ukończenia przez dziecko 13. roku życia.

Konto dla nastolatków

Konto dla nastolatka jest więc naturalną kontynuacją konta dla dziecka. Właściciele takich rachunków mają znacznie więcej możliwości niż ich młodsi koledzy i koleżanki. Mogą w miarę samodzielnie i bez stałego nadzoru rodziców zarządzać środkami finansowymi zgromadzonymi na koncie.

Nastoletki właściciele kont mogą swobodnie wykonywać przelewy oraz dokonywać płatności, zarówno online jak i fizycznie – wszystko oczywiście w ustalonym odgórnie limicie. Dodatkowo do kont dla nastolatków wydawane są karty płatnicze, w tym również karty debetowe. Umożliwia to nie tylko dokonywanie płatności, ale również realizację wypłat w bankomatach.

Jak wybrać konto dla dziecka? 6 elementów, na które należy zwrócić uwagę

Wszystkie banki działające w Polsce oferują możliwość otwarcia konta dla dziecka. Ogromna liczba możliwości sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji nie jest proste. Pod uwagę należy brać nie mniej czynników niż w przypadku wyboru osobistego konta bankowego.

Oto 6 elementów, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając konto dla dziecka:

  1. Cel konta – warto rozważyć, czy konta dla dziecka będzie bardziej skupione na oszczędzaniu, czy na codziennym użytkowaniu. Banki chętnie oferują wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych przy otwarciu dodatkowego rachunku np. dla dziecka. Jeśli więc Twoja pociecha jest jeszcze w wieku wczesnodziecięcym to rozważ, czy nie potraktować tego konta jako miejsce do oszczędzania.
  2. Jak często konto będzie użytkowane – część rachunków dla dzieci obsługiwana jest wyłącznie w oddziale banku. Inne konta nie oferują karty płatniczej. Jeśli Twoje dziecko będzie często używać swojego konta, to tego typu rozwiązania okażą się po prostu uciążliwe. Ustal więc, jak często konto będzie użytkowane, a następnie wybierz odpowiednią ofertę.
  3. Konto z kartą czy bez – nie wszystkie banki oferują konta dla dzieci z dostępem do karty płatniczej. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko mogło samodzielnie z niej korzystać, to musisz wybrać odpowiednią propozycję. Ten problem nie dotyczy kart przedpłaconych – one oferowane są przez większość banków.
  4. Dodatkowe usługi – konto dla dziecka to nie tylko rachunek bankowy. Najlepsze rozwiązania oferują również płacenie za przejazdy komunikacją miejską, tworzenie wirtualnych skarbonek czy personalizację wyglądu aplikacji.
  5. Edukacja – konto bankowe dla dziecka to doskonałe miejsce naukę świata finansów. Sprawdź więc, czy dany bank oferuje odpowiednio przygotowane samouczki, dzięki którym dziecko szybko zacznie bezpiecznie korzystać z konta. Niektóre banki oferują nawet całą edukacyjną aplikację dla dziecka. Tak działa między innymi karta PKO Junior.
  6. Opłaty – to element, który należy brać pod uwagę zawsze. Niezależnie od tego, jaki produkt finansowy akurat kupujesz. Większość kont dla dzieci w dużym stopniu darmowa. Warto jednak sprawdzić, czy nie wymaga to posiadania konta osobistego w danym banku lub realizacji określonej ilości transakcji w miesiącu. Ubywające z konta środki na pewno nie ucieszą dziecka

To tylko najważniejsze elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze konta dla dziecka. Oprócz tego warto dokładnie zapoznać się z tabelą prowizji oraz opiniami innych rodziców na temat danego konta.

Najlepsze konta dla dzieci 0-13

Gdzie założyć konta dla dziecka? Możliwości jest sporo. Poniżej znajdziesz najciekawsze oferty banków działających w Polsce.

mBank – konto dla dziecka

Bank umożliwia otwarcie eKonta Junior z aplikacją mobilną. Dzięki niemu dziecko może płacić za swoje zakupy przy pomocy wybranej karty płatniczej. Każda transakcja jest kontrolowana przez rodziców, którzy otrzymują powiadomienia, gdy karta zostanie użyta. Dodatkowo mBank oferuje interaktywną grę, dzięki której pociecha wejdzie do świata finansów.

Konto dla dziecka w mBanku jest darmowe. Rodzic nie zapłaci za:

  • otwarcie i prowadzenie konta,
  • wypłaty z bankomatów w Polsce,
  • kartę do konta (Visa Junior),
  • aplikację z dostępem do salda i historii konta.

Konto dla dziecka w Santander

Santander Bank Polska to kolejny bank oferujący wygodne konto dla dziecka. Rachunek bankowy dla najmłodszych oferowany przez Santander działa jak elektroniczna skarbonka – doskonale sprawdzi się do odkładania pieniędzy na przyszłość dziecka.

Co ważne, jego prowadzenie jest bezpłatne.

Santander oferuje również materiały edukacyjne dla dzieci. Na portalu Finansiaki można znaleźć liczne animacje, gry i zabawy, dzięki którym dziecku łatwiej będzie zrozumieć świat finansów.

PKO Junior – konto dla dzieci od PKO BP

Propozycję dla rodziców najmłodszych dzieci ma również PKO BP. Oferuje on usługę PKO Junior w ramach której, możliwe jest otwarcie konta dla dziecka.

Aby to zrobić, należy mieć konto w PKO lub założyć od razu dwa konta (dla siebie i dla dziecka). Jego obsługa jest darmowa. Rodzice nie płacą za:

  • prowadzenie konta,
  • przelewy.

Rodzic cały czas jest właścicielem konta. Dzięki temu może on:

  • zasilać konto szybkimi przelewami,
  • kontrolować transakcje dziecka – może zatwierdzić lub odrzucić płatność w swoim serwisie iPKO,
  • decydować, które funkcje aplikacji PKO Junior będą dostępne dla dziecka,
  • wyznaczać dziecku ,,zadania” związane z finansami – za ich wykonanie przyznawać nagrody.
Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0