Dostawcy prądu - ranking 2021. Porównywarka cen energii

prądSprzedawcy prądu muszą coraz bardziej konkurować o klientów. Ceny prądu różnią się w zależności od taryf, promocji i konstrukcji umowy. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej firmy warto więc dokładnie przeanalizować ranking najlepszych dostawców prądu. Porównywarka cen prądu bierze pod uwagę przede wszystkim koszt kWh, ale kilowatogodziny nie są jedynym wyznacznikiem!

Filtry
Sortuj:
 • Wszystkie
 • Najniższa cena
 • Najwięcej opinii
1 G12 Enea
8
2 G12 Energa
8
3 G12 PGNiG
8
Prąd

Opłata mocowa. Co to jest i jaka jest stawka?

Opłata mocowa to kolejny koszt, który będą musieli ponosić właściciele firm oraz ...
Najnowsze

Zużycie prądu – ile prądu zużywa sprzęt domowy?

Zastanawiasz się ile kosztuje gotowanie wody w czajniku elektrycznym? Sprawdź co ...

Kto zarządza sprzedażą prądu w Polsce?

W Polsce za regulację rynku energii elektrycznej odpowiada Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Jej postanowieniom podporządkować muszą się wszyscy dostawcy prądu w Polsce. Wielokrotnie nowelizowana, od ponad 20 lat kształtuje zasady sprzedawania i dostarczania energii zasilającej nasze lodówki, pralki, telewizory czy komputery. Dzięki ustawie o prawie energetycznym rynek prądu ma być jednocześnie konkurencyjny cenowo i stabilny.

Na bazie prawa energetycznego działa Urząd Regulacji Energetyki. Oprócz zmuszania podmiotów rynku do stałej modernizacji infrastruktury oraz przystosowywania się do przepisów europejskich dba także o stabilne stawki za prąd. Zważywszy na fakt, że od powstania energii do jej dostarczenia do domu klienta droga jest daleka i skomplikowana, pilnowanie interesu konsumentów jest nieodzowne.

W jaki sposób sprzedaje i kupuje się prąd w Polsce?

Sprzedawcy prądu nie są wytwórcami energii. Zanim ta trafi do domu klienta, musi przejść przez kilka podmiotów. Na rynku elektrycznym w Polsce wygląda to następująco:

 1. Energia wytwarzana jest w elektrowniach systemowych.
 2. Następnie transportuje się ją sieciami przesyłowymi do Głównych Punktów Zasilających (GPZ).
 3. Stamtąd operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD) transportują energię sieciami dystrybucyjnymi do poszczególnych regionów Polski.
 4. Do klientów trafia ona po podpisaniu umowy na kupno prądu z konkretnym sprzedawcą, który handluje energią nabytą lub zakontraktowaną u dystrybutora.

Decyzje konsumenckie klienta podejmowane mogą być na etapie wyboru sprzedawcy prądu. To wśród tych podmiotów panuje konkurencja doskonale widoczna na przykładzie porównywarki cen prądu. Dystrybutorzy działają z kolei w konkretnych regionach Polski i nie można dokonać ich zmiany. Inaczej rzecz ma się ze sprzedawcami. Jakie dokładnie podmioty musimy znać przed podjęciem świadomej decyzji związanej z zakupem prądu?

Dystrybutorzy energii w Polsce przydzieleni są do poszczególnych regionów

Mimo iż dystrybutorzy energii nie podlegają zmianie, warto ich znać. Na liście operatorów prowadzonej przez URE znajduje się wprawdzie ponad 180 podmiotów, jednak za transport prądu do większości polskich domów odpowiadają dystrybucyjne spółki grup:

 • Enea – przede wszystkim województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie.
 • Energa – głównie województwo pomorskie, a dodatkowo części regionów warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.
 • Innogy (dawne RWE) – przede wszystkim Warszawa.
 • PGE – mazowieckie, łódzkie i cała Polska wschodnia.
 • Tauron – skupione na dużych obszarach małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, a także znacznie mniejszych innych regionów.

Ze względu na różnice w lokalnych taksach, a także koszty przesyłu energii elektrycznej do różnych obszarów państwa, na terenach poszczególnych województw opłaty za dystrybucję mogą znacząco się różnić. Osoby szukające oszczędności i tańszego prądu znacznie bardziej interesowały będą się jednak sprzedawcami energii.

Sprzedawcy energii w Polsce

Od czasu uwolnienia rynku sprzedaży energii, w Polsce zaczęły działać w tym zakresie dziesiątki podmiotów. Ich działanie ma zasięg lokalny lub ogólnopolski. Sprzedawcy pobierają opłaty przede wszystkim za zużyty prąd, jednak na wystawianych przez nich fakturach znajduje się także miejsce na abonament (nazywany również opłatą handlową) oraz dodatkowe usługi. Bieżąca pomoc fachowców, gwarancja stałej ceny, wystawienie i przesłanie faktury papierowej… Przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą energii koniecznie należy zwrócić uwagę na koszt nadprogramowych opcji, do których próbuje przekonać nas przedstawiciel handlowy!

Popularną formą sprzedaży energii jest też łączenie jej z innymi usługami. Prąd z gniazdka może do nas popłynąć wówczas, gdy zdecydujemy się u danego dostawcy także na inne usługi. Dotyczy to zarówno telekomunikacji (sprzedażą energii zajmuje się, chociażby Plus czy Orange), jak i gazu (PGNiG). Chociaż cena prądu nie zawsze musi być wtedy konkurencyjna, zniżki i rabaty sprawią, że łącznie za kilka usług zapłacimy znacznie mniej niż wówczas, gdy kupowalibyśmy je osobno. W końcu na całkowity koszt nie wpływa wyłącznie opłata za kWh, na którą w dużym stopniu zwracają wszelkie porównywarki cen prądu.

Cena prądu – co na nią wpływa?

Popularne przekonanie mówi, że cena prądu zależy przede wszystkim od zużycia energii. Świadome finansowo osoby wiedzą jednak, że przed posunięciem się do ascezy warto dokładnie przeanalizować strukturę kosztów. Okazuje się, że w tym przypadku wybór odpowiedniego sprzedawcy prądu lub pozbawionej niekorzystnych dodatków oferty może wpłynąć na comiesięczne rachunki wydatniej niż ograniczanie się co do liczby oraz rodzaju urządzeń elektrycznych w domu.

Cena prądu może zawierać w sobie:

 • zużycie energii czynnej (z konkretną opłatą za 1 kWh),
 • stały abonament za przesył energii,
 • zmienną opłatę za ilość przetransportowanej energii,
 • opłatę kogeneracyjną (danina rządowa),
 • opłatę mocową (danina rządowa),
 • stawkę jakościową (za prąd o określonej w umowie mocy),
 • gwarancję stałej ceny prądu (związaną z wyższym abonamentem),
 • usługi dodatkowe (fachowcy, drukowane faktury, ubezpieczenia).

Znacznie bardziej niż odłączanie od prądu sprzętów elektronicznych w obniżeniu rachunków pomóc może dobranie odpowiedniej taryfy. Na czym polegają poszczególne zestawienia opłat dla różnych klientów?

Jaka taryfa na prąd jest najbardziej opłacalna?

Oznaczenia taryf prądu i sama ich konstrukcja są jednolite w całym kraju. Zawierają w sobie co najmniej 3 znaki, tworzące rynkową nazwę taryfy, na przykład G12 czy C21. O ile ceny prądu ustalane są przez samych sprzedawców, oczywiście pod ścisłą kontrolą URE, tak konkretne skróty oznaczają zawsze to samo. Co ukrywa się pod poszczególnymi skrótami?

 • Wielka litera – sygnalizuje typ odbiorcy. Taryfa G przeznaczona jest dla klientów indywidualnych, natomiast A, B i C dla firm.
 • Pierwsza cyfra – oznacza moc, w przypadku domów mieszkalnych będzie to 1, czyli niskie napięcie. W przypadku firm potrzebujących podłączenia do sieci średniego napięcia wymagana jest taryfa z cyfrą 2.
 • Druga cyfra – oznacza liczbę stref czasowych, do których odnosi się taryfa.
 • Małe litery – dodatkowe oznaczenia pojawiają się przy taryfach „specjalnych”. Na przykład „as” wskazuje na tzw. taryfę antysmogową (dla osób używających prądu do wytwarzania ciepła oraz ładowania samochodów elektrycznych), a „w” odnosi się do niższych cen w weekendy.

Możliwych kombinacji jest naprawdę dużo, a zatem sporo będzie też samych taryf. Do kogo kierowane są poszczególne propozycje?

 • Taryfa G11 – uniwersalna taryfa jednostrefowa dla gospodarstw domowych.
 • Taryfa G12 – dwustrefowa, z różnymi cenami za kWh w godzinach nocnych i dziennych.
 • Taryfa C11 – prosty odpowiednik G11 dla firm, które większość pracy wykonują w dzień.
 • Taryfa C12 – dwustrefowa dla firm pracujących również w godzinach nocnych.
 • Taryfa C21 – dla przedsiębiorstw średniej wielkości, które potrzebują powyżej 40 kW mocy.
 • Taryfa B – przedsiębiorstwa o dużym poborze prądu, takie jak hotele, centra handlowe czy nowoczesne gospodarstwa rolne. Zaletą są ustalane indywidualnie ceny.
 • Taryfa A – olbrzymie zakłady produkcyjne czy huty, często ogłaszające przetargi na dostawcę prądu w tej taryfie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Porównywarka cen prądu może skłonić wiele osób do zadania sobie pytania, jak zmienić sprzedawcę prądu. Nie jest to trudne, choć w przypadku nagłej zmiany zmuszeni jesteśmy do poczekania na zakończenie obecnej umowy lub zapłacenia wysokiej kary za jej przedwczesne zerwanie. Jeżeli na zmianę umowy decydujemy się po raz pierwszy, musimy dodatkowo w miejsce dotychczasowej umowy kompleksowej na dostawę i transport podpisać dwie oddzielne: jedną z nowym sprzedawcą, drugą z przewidzianym dla naszego miejsca zamieszkania dystrybutorem.

Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy prądu? Należy po kolei:

  1. Wybrać ofertę na bazie porównywarki cen prądu.
  2. Wypowiedzieć wcześniejszą umowę.
  3. Podpisać kontrakt z nowym sprzedawcą.
  4. Zgłosić zmianę operatorowi systemu dystrybucyjnemu.
  5. Rozliczyć się z poprzednim sprzedawcą po zakończeniu współpracy.

Wszelkie potrzebne formularze do wypełnienia znajdziemy na stronach internetowych sprzedawców oraz operatorów.

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0