Porównanie ofert komórkowych. Najlepszy abonament telefoniczny

abonament komórkowyJak wybrać abonament komórkowy, dostosowany do własnych potrzeb? Rozmowy i SMS-y bez limitu oraz duże pakiety internetu to podstawa, ale porównywarka zwraca też uwagę na długość umowy. Podpowiada też najlepsze opcje z telefonem i bez dodatkowych opłat za urządzenie. Co trzeba wiedzieć na temat ofert sieci komórkowych przed złożeniem podpisu pod umową o abonament?

Filtry
Sortuj:
 • Wszystkie
 • Najniższa cena
 • Najwięcej opinii
1 lajt mobile
10
2 Nju Mobile Abonament od 1 do 3 GB
10
3 Red Bull Mobile Abonament bez długiej umowy
9.5
4 Virgin Mobile Abonament bezterminowy
9.5
5 Plus Abonament 30
5.5
6 Play Abonament Solo S
4.5
7 Orange Abonament Plan Mobilny 35
6
8 T-Mobile Abonament M
3
Pokaż następne
GSM

Rodzaje kart SIM: micro SIM, nano SIM, eSIM i mini SIM. Jak jest różnica?

Każdy właściciel telefonu komórkowego zapewne wie, czym jest karta SIM. To dzięki niej ...
GSM

Rejestracja karty SIM. Wszystkie sposoby

Z końcem lipca 2016 roku rozpoczęła obowiązywać tzw. ustawa antyterrorystyczna, której ...
GSM

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych i od czego on zależy?

Stoisz przed wyborem operatora sieci komórkowych i nie wiesz który z nich ma najlepszy ...
GSM

Najtańszy abonament. Zestawienie najkorzystniejszych cenowo ofert

Cena abonamentu to najważniejszy czynnik przy wyborze operatora. Zasięg poszczególnych ...

Najlepszy abonament komórkowy – co musi zawierać?

Jeśli chcemy dobrać najlepszy abonament komórkowy, w jego ramach liczyć powinniśmy na co najmniej:

 • darmowe rozmowy bez limitu,
 • darmowe SMS-y bez limitu,
 • darmowe MMS-y bez limitu,
 • wystarczająco duży pakiet internetu,
 • atrakcyjną cenę na tle konkurencji,
 • niską opłatę aktywacyjną lub jej brak,
 • uczciwe warunki roamingu.

Określenie „wystarczająco duży pakiet internetu” nie jest zbyt ścisłe, ale w tym przypadku naprawdę wiele zależy od celów, do których zamierzamy wykorzystywać internet mobilny. Warto przyjrzeć się, ile GB potrzeba do określonych zadań.

Ile internetu potrzeba w ramach abonamentu? Na ile wystarcza 10 GB?

Zużycie internetu dostępnego w abonamencie komórkowym zależne jest od aplikacji oraz stron internetowych, z których korzystamy przy włączonej transmisji danych. Jeśli w domu i pracy mamy dobre Wi-Fi, na pakiecie gigabajtów możemy sporo zaoszczędzić. Najwięcej danych pożera w końcu granie w gry, słuchanie muzyki w serwisach streamingowych czy oglądanie seriali. Swoje dodać mogą również wideokonferencje, a nawet social media bazujące przede wszystkim na multimediach.

Do czego wystarczą nam przez miesiąc najpopularniejsze pakiety internetu w ramach abonamentu?

 • 3 GB – sprawdzanie maili, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych przez Messenger czy WhatsApp, umiarkowane przeglądanie stron internetowych.
 • 10 GB – oprócz podstawowych potrzeb związanych z kontaktem z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami wystarcza na cały miesiąc słuchania muzyki przez Spotify/Tidal oraz bezproblemowego korzystania z social mediów.
 • 15 GB – co najmniej 5 GB do powyższej opcji dodać trzeba, jeśli często ogląda się filmiki na YouTube, korzysta z gier sieciowych (bez ściągania olbrzymich aktualizacji) czy od czasu do czasu ma się ochotę obejrzeć odcinek serialu w serwisie VOD.
 • 30 GB – dzięki takiemu pakietowi będziemy mogli obejrzeć dodatkowo kilka filmów na Netflix, prowadzić wideo rozmowy czy komfortowo grać nawet w najbardziej wymagające gry mobilne online.

Według dziennika Rzeczpospolita, przed przełomowym pod względem zużycia danych 2020 rokiem przeciętny klient sieci komórkowej w Polsce wykorzystywał nieco ponad 5 GB internetu miesięcznie. Obecnie wydaje się, że absolutne minimum stanowi 10 GB. Tyle oferują zarówno największe sieci, jak i operatorzy wirtualni.

Czy oferty abonamentów od operatorów wirtualnych są warte uwagi?

Wiele osób przyzwyczajonych do abonamentu komórkowego u największych graczy na rynku telekomunikacyjnym zastanawia się, czy warto wiązać się na dłużej z operatorem wirtualnym. Mieliśmy w końcu w polskiej branży kilka spektakularnych potknięć ze strony sieci MVNO, których z rynku zniknęło w ostatniej dekadzie około 15, w niektórych przypadkach rok czy dwa po starcie świadczenia usług. Na chwilę obecną sytuacja rynkowa wydaje się jednak stabilna, a w szczególności dotyczy to innych marek operatorów infrastrukturalnych. Należą do nich, chociażby Red Bull Mobile (Play), nju mobile (Orange) czy Plush (Plus). Coraz mocniej te oferty są chwalone z uwagi na brak konieczności podpisywania umowy na 24 miesiące.

Roaming w abonamencie – jakie zasady?

Ostatnim ze szczególików mogących przeważyć za konkretną ofertą jest kwestia roamingu. Od połowy 2017 roku w całej Unii Europejskiej obowiązują przepisy Roam Like At Home, w myśl których w przypadku podróży klienta do innego kraju jego rodzimy operator powinien podliczać go za rozmowy, SMS-y czy przesył danych na dokładnie takich samych warunkach, jak w ojczyźnie. Ze względu na liczne wyjątki od tej zasady oraz oddzielne decyzje Urzędu Komunikacji Elektronicznej, osoby wyjeżdżające często za granicę powinny dodatkowo zwracać uwagę na konkretne zasady roamingu. Czy będzie to dodatkowy pakiet minut oraz transferu, czy może sprytnie ukryte opłaty – trzeba to dobrze sprawdzić!

Czy warto wziąć abonament bez telefonu?

Istotną kwestią, którą przemyśleć powinny wszystkie osoby porównujące oferty operatorów, jest dobranie smartfona. Przed laty abonament bez telefonu nie był zbyt popularny, ponieważ znaczącą trudność stanowiło wysupłanie na nowy smartfon kilku tysięcy złotych. Teraz wśród oszczędniejszych lub bardziej wymagających klientów jest to forma znacznie bardziej pożądana. Jakie są argumenty przemawiające za taką formą umowy z operatorem?

Zalety abonamentu bez telefonu:

 • Znacznie większy wybór urządzeń niedostępnych u operatorów.
 • Cena niższa niż całkowity koszt smartfona doliczany w ratach do abonamentu.
 • Telefon i tak kupić można w wielu przypadkach na raty 0%.
 • W chwili wymiany komórki można ją znacznie łatwiej odsprzedać.
 • Możliwość skorzystania z promocji, które organizują sklepy z elektroniką.
 • U mniejszych operatorów nie trzeba podpisywać umowy na co najmniej dwa lata.

Nie oznacza to jednak, że abonament komórkowy wykupowany wraz z urządzeniem ma głównie wady. Poleca się go po prostu innym klientom.

Abonament z telefonem – czy warto?

Paradoksalnie abonament z telefonem najbardziej przemawiać może do dwóch grup docelowych o skrajnie różnej charakterystyce. Z jednej strony będzie to dobra propozycja dla osób, które zwyczajnie nie mają pieniędzy na jednorazowe wyłożenie kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych, a we wzięciu smartfona na raty 0% przeszkadza im brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Wybór urządzenia proponowanego przez operatora jest też naturalną opcją dla osób, których czas jest zbyt cenny na orientowanie się w promocjach oraz szukanie telefonów w sklepach internetowych lub stacjonarnych.

Jakie plusy można wyróżnić w przypadku abonamentu z telefonem?

 • Za jednym zamachem dostajemy i telefon, i abonament.
 • W przypadku starszych modeli cena może być niższa niż rynkowa.
 • Możemy wziąć popularny telefon, nie tracąc czasu na szukanie idealnego modelu w sklepach.
 • Nie musimy wykładać całej kwoty, sięgającej nierzadko kilku tysięcy złotych.
 • Operator zapewnia pomoc w kontakcie z producentem przy oddawaniu smartfona na gwarancję.

Telefon z abonamentem może być też tańszy, jeśli zdecydujemy się na zmianę operatora. Przeniesienie numeru nierzadko wiąże się z premiami. Nie jest przy tym specjalnie skomplikowane.

Jak wygląda przeniesienie numeru przy abonamencie komórkowym?

Przeniesienie numeru przy zmianie operatora, u którego mieliśmy dotychczas abonament komórkowy, nie nastręcza obecnie wielu trudności. Takie operacje są na porządku dziennym i nic nie kosztują. Powinniśmy pamiętać tylko, że po zmianie umowy na czas nieokreślony pojawi się w niej zapis o jednomiesięcznym okresie wypowiedzenia. Koniecznie powinniśmy o nim pamiętać, aby oprócz opłaty aktywacyjnej nie musieć mierzyć się na samym starcie z podwójnym rachunkiem – od starego i nowego operatora.

W jaki sposób przenieść numer przy podpisywaniu abonamentu? Szczegółowa procedura zależna jest od wybranej przez nas sieci, ale poszczególne kroki są tożsame:

 1. Deklarujemy chęć przeniesienia numeru na stronie internetowej nowego operatora, w salonie lub telefonicznie.
 2. Wybieramy interesujący nas abonament.
 3. Podpisujemy wniosek o przeniesienie numeru osobiście lub za pośrednictwem kuriera.
 4. Czekamy do 3 dni roboczych na kontakt pomiędzy operatorami i potwierdzenie skutecznego zakończenia operacji.
 5. Wraz z końcem obecnej umowy zaczynamy korzystać z dobrodziejstw nowej oferty.

Umowa abonamentowa na czas nieokreślony – czy jest możliwa?

Miesięczny okres wypowiedzenia umowy nie jest standardem w każdej sieci. Potrzebujemy bowiem do tego umowy na czas nieokreślony, a ta możliwa jest w dwóch przypadkach. Po pierwsze, w większych sieciach bezterminowy abonament wchodzi w grę po tym, gdy kończy się dotychczasowa umowa na 24 miesiące. W takim przypadku trzeba uważać na zmiany cenników, ponieważ operatorzy potrafią zmienić wówczas nasz plan taryfowy lub podnieść ceny (a ściślej – skończyć z oferowanymi wcześniej promocyjnymi warunkami). Po drugie, umowę możliwą do wypowiedzenia w dowolnej chwili proponują sieci MVNO.

Ile kosztuje zerwanie umowy na czas określony przed jej upłynięciem? To zależy już od podpisanych przez nas dokumentów. Na ogół jednak kary nie mogą przekraczać łącznej kwoty przyznanych ulg na świadczenia telekomunikacyjne, proporcjonalnej do czasu pozostałego do końca umowy. Co oznacza to w praktyce? Zważywszy na wszelkiego rodzaju ulgi za e-faktury czy promocyjne zniżki, dające w efekcie reklamowaną cenę abonamentu, kwota naliczona przez operatora może być bardzo duża.

Podsumowując, warto przyjrzeć się bliżej ofertom od operatorów wirtualnych. To oni mają najatrakcyjniejsze ceny za to samo lub nawet więcej niż w przypadku dużych marek. Brak długoterminowej umowy jest dla wielu osób bardzo dużą zaletą.

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0