Internet mobilny

Internet mobilny jest dziś nieodzowny do wygodnego korzystania ze smartfonów, ale przyda się także jako uzupełnienie połączenia stacjonarnego. Co więcej, dla mieszkańców nowych domów i dzielnic czy mniejszych miejscowości może być jedyną szansą na zyskanie komfortowego dostępu do internetu. Porównywarka wskaże ci, który operator oferuje najlepszy internet mobilny.

Jak działa internet mobilny?

Mimo iż połączenie stacjonarne uważane jest za niezawodne i najszybsze, korzystając ze smartfona trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do sieci z dowolnego miejsca objętego zasięgiem naszego operatora. Internet mobilny opiera się dziś przede wszystkim na technologii LTE, która transmituje dane w sieci 4G. Pozwala ona na uzyskanie szybkości transferu sięgającej nawet 100 Mb/s. Powoli do Polski trafia sieć w standardzie 5G, która pozwoli na uzyskanie do 20 Gb/s, jednak obecnie jej zasięg ograniczony jest do największych miast.

Internet mobilny trafia do odbiorców dzięki dziesiątkom tysięcy nadajników, które operatorzy sieci telekomunikacyjnych stawiają w całej Polsce. Niestety, mimo zapewnień sieci komórkowych o docieraniu do nawet najodleglejszych zakątków kraju, często nie możemy liczyć na bezproblemowe połączenie z internetem. Przed wybraniem konkretnej oferty zawsze warto sprawdzić zasięg.

Jak sprawdzić zasięg internetu bezprzewodowego?

Popularnym sposobem na to, jak sprawdzić zasięg internetu bezprzewodowego, jest korzystanie z internetowych benchmarków. Niestety, metody teoretyczne bywają w tym przypadku bardzo zawodne. W praktyce występują spore rozbieżności między wartościami pokazywanymi w takich serwisach, dlatego przy wyborze nowoczesnego internetu należy skorzystać z metod tradycyjnych.

Jakie to sposoby? W przypadku większych skupisk ludności powinno wystarczyć rozpytanie sąsiadów na żywo lub w osiedlowej grupie na Facebooku. Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie tego zrobić, wówczas pozostaje kupno najtańszych starterów poszczególnych sieci w ofercie na kartę i wypróbowanie możliwości internetu bezprzewodowego w praktyce.

Czy do odbioru potrzebny będzie router lub inny sprzęt?

Standardowym sposobem na odbiór internetu mobilnego jest korzystanie ze smartfona. Wszystkie sprzedawane dziś modele odbierają bez problemu dane komórkowe sieci 4G, a telefony flagowe i duża część urządzeń ze średniej półki cenowej mają również modem 5G. Osoby dobierające LTE do pakietu telewizji satelitarnej liczyć mogą ponadto na przenośny modem lub router wi-fi, zazwyczaj niewymagający dodatkowych opłat.

Jakie sieci oferują internet mobilny?

Internet mobilny oferowany jest przede wszystkim przez cztery największe sieci komórkowe w Polsce:

 • Orange,
 • Play,
 • Plus,
 • T-Mobile.

Doliczyć trzeba do tego oczywiście kilkunastu operatorów wirtualnych oraz submarki tych sieci, korzystające z infrastruktury największych graczy na rynku. Zgodnie z prawem klienci właściciela sieci nie mogą być faworyzowani kosztem użytkowników internetu mobilnego MVNO, więc w przypadku dobrej oferty ich wybór powinien być jak wart rozważenia. Dostęp do mobilnego internetu oferują również dostawcy telewizji satelitarnej.

Jaki internet mobilny wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę przy porównywaniu ofert internetu?

Liczne parametry internetu mobilnego, na które zwraca uwagę porównywarka ofert, są tożsame z tymi istotnymi dla odbiorców połączenia kablowego. Z tą jednak różnicą, że w przypadku sieci komórkowych zawsze istotny jest limit danych. Po wyczerpaniu określonego w umowie pakietu prędkość przesyłu znacząco spada. Do jakiego poziomu? To zależy już od konkretnych zapisów w umowie, ponieważ może być to równie dobrze 1 Gb/s, jak i wartość znacznie większa, zależna od ilości aktywnych użytkowników danej sieci w naszej okolicy.

Jakie parametry powinien mieć najlepszy internet mobilny?

 • Prędkość pobierania (download) – im więcej Mb/s, tym lepiej, ponieważ odpowiada za bezproblemowe połączenia w przypadku telepracy, wyświetlanie filmów, seriali, ściąganie plików czy działanie gier sieciowych.
 • Prędkość wysyłania (upload) – również mierzona w Mb/s, przydaje się głównie osobom, które grają w gry lub wrzucać muszą do sieci duże pliki i zależy im na prędkości wysyłania ich na serwer.
 • Ping – mówi o opóźnieniu reakcji serwera, tutaj im bliżej zera, tym lepiej. Niski ping interesuje przede wszystkim graczy, ale osoby kontaktujące się przez wideorozmowy w sprawach zawodowych z przełożonymi, współpracownikami, podwładnymi lub klientami również powinny zwracać na niego uwagę.
 • Limit danych – im większy pakiet internetu jest do naszej dyspozycji, tym dłużej cieszyli będziemy się z przesyłu danych w maksymalnej dostępnej dla nas w danym momencie prędkości.

Internet mobilny w Orange

W Orange mamy do wyboru kilka planów internetu mobilnego. Rozpiętość cen jest zależna od czasu trwania umowy. Podane przez nas ceny uwzględniają rabat 5 zł za zgody marketingowe i rabat 5 zł za e-fakturę. Dużą zaletą oferty na 250 GB jest darmowy transfer danych w godzinach 0:00 – 8:00, a planów na 10 i 50 GB dodatkowe 10 GB za 10 zł po wyczerpaniu zapasu GB. Istnieje możliwość dobrania routera, laptopa lub tableta za dodatkową, miesięczną opłatą. 

 • 250 GB, w tym 50 GB poza strefą domową – 69,99 zł/mies. na 12 miesięcy
 • 250 GB, w tym 50 GB poza strefą domową – 59,99 zł/mies. na 24 miesiące
 • 10 GB – 9,99 zł/mies. na 24 miesiące
 • 50 GB – 39,99 zł/mies. na 24 miesiące   

 

Ilość internetu Cena miesięcznie
10 GB 9,99 zł
50 GB 39,99 zł
250 GB + 50 GB poza domem 59,99 zł – 69,99 zł 

Internet mobilny w Play do 200 GB

W Play możemy wybrać aż 9 różnych planów. Cena jest zależna od ilości miesięcznych GB do wyboru oraz dobrania routera lub innego urządzenia. Dostępne są wyłącznie umowy na 24 miesiące. Podane przez nas ceny zawierają rabaty 5 zł za zgody marketingowe i e-fakturę. Wszyscy nowi klienci Play otrzymują Amazon Prime Video za darmo na 30 dni. 

Ilość internetu Cena miesięcznie
70 GB + router 45 zł + jednorazowo 9 zł
100 GB + router 55 zł + jednorazowo 89 zł
200 GB + router 65 zł + jednorazowo 89 zł
500 GB + router 5G 110 zł + jednorazowo 99 zł
100 GB 50 zł/mies.
200 GB 50 zł/mies.

Internet mobline w Plus w technologii 5G

Plus posiada w ofercie 6 pakietów internetu mobilnego na 24 miesiące, w tym 2 pakiety z technologią 5G. Pierwszy miesiąc usługi jest zawsze całkowicie darmowy. W ramach internetu od Plus możemy  wybrać szereg dodatkowych usług i rabatów. Zmieniający dostawcę sieci nie płacą za pierwsze 3 miesiące korzystania z usługi, abonenci Plusa płacą 50% mniej pod warunkiem posiadania abonamentu na co najmniej 49,90 zł.

 SmartDom pozwala zaoszczędzić 10 zł za każdą kolejną usługę od Plusa. Klienci internetu od Plusa może liczyć na HBO GO w obniżonej cenie 20 zł/mies. Podane przez nas ceny zawierają rabat 10 zł/mies. za e-fakturę. Za miesięczną opłatą do abonamentu można dobrać router lub inne urządzenie elektroniczne. 

Ilość internetu Cena miesięcznie
30 GB 30 zł
90 GB 40 zł
120 GB 50 zł
200 GB + Tidal 70 zł
500 GB – 5G + Tidal 100 zł
1000 GB – 5G + Tidal 200 zł

 

6 pakietów internetu mobilnego w T-Mobile

W T-Mobile mamy do wyboru 6 pakietów internetu mobilnego: 3 z routerem Alcatel Link Zone i 3 pakiety bez urządzenia. Miesięczna rata za router wynosi dodatkowe 5 zł/mies. i 59 zł na start. Podane przez nas ceny uwzględniają rabat 5 zł za zgody marketingowe i rabat 5 zł za e-fakturę. Umowy są tu zawierane na 24 miesiące. 

 

Ilość internetu Cena miesięcznie
20 GB 20 zł
30 GB 30 zł
50 GB 40 zł

Czy możliwy jest przenośny internet bez limitu danych?

W ofertach wielu operatorów spotkamy się ze sformułowaniem „bez limitu danych”, jednak jest to zwyczajny slogan, niemający pokrycia w rzeczywistości. Zazwyczaj w tego typu propozycjach spotykamy się z limitami wynoszącymi kilkaset GB, happy hours bez zabierania danych z pakietu, internet bez limitu na 1 miesiąc czy najmniej godną zaufania obietnicę „postarania się” o brak znaczących spadków prędkości. Warto jednak podkreślić, że standardowemu użytkownikowi trudno będzie wyzerować pakiety.

Problem występuje dopiero wówczas, gdy internet mobilny ma nam służyć do ściągania gier. Nawet w przypadku nabycia wersji pudełkowej w sklepie, ogrywając konsolowe hity, musimy liczyć się z olbrzymimi plikami aktualizacyjnymi. W dniu premiery Cyberpunk 2077 nabywca ściągnąć musiał patch ważący niemal 30 GB, a w ciągu kilku następnych miesięcy dwie kolejne łatki, ważące odpowiednio 100 GB oraz 40 GB. A to tylko jedna gra!

Internet mobilny bez umowy – czy warto?

Jedną z największych zalet dostępu do sieci w ten właśnie sposób stanowi fakt, że dostępny jest internet mobilny bez umowy. Możemy po prostu kupić starter na kartę jednej z wielu sieci komórkowych, wśród których znajdują się również operatorzy wirtualni nieoferujący abonamentu. Ma to niewątpliwą zaletę w postaci całkowitej niezależności od warunków umowy. Nawet w przypadku bezterminowego abonamentu obowiązuje nas przecież miesięczny okres wypowiedzenia.

Internet mobilny bez umowy będzie najlepszą opcją w momencie, gdy z dostępu do sieci nie chcemy korzystać na co dzień, a dodatkowo nie obchodzą nas multimedia, słuchanie muzyki czy gry sieciowe. Jak najbardziej wystarczy do podstawowych zadań związanych z internetem, takich jak sprawdzanie poczty elektronicznej czy wiadomości. Przy większym zapotrzebowaniu na transfer znacznie korzystniejsze stanie się zobowiązanie z umową, które w razie potrzeby bez problemu rozszerzymy kodem SMS o dodatkowy transfer.

Czy przy podpisywaniu umowy o internet mobilny natkniemy się na haczyki?

W przypadku internetu mobilnego umowy abonamentowe są bardzo podobne do innych usług telekomunikacyjnych. Zazwyczaj zawiera się je na czas określony, a standardem są w Polsce 24 miesiące. Oferty oraz reklamy sieci komórkowych i innych dostawców oferujących dostęp do sieci na dłuższy okres mają jednak w zwyczaju ukrywanie opłat, o których w najlepszym razie dowiadujemy się w momencie czytania umowy.

Jakich nadprogramowych kosztów powinniśmy tam wypatrywać?

Najpopularniejsze są trzy sprzedażowe tricki, dzięki którym dostawcy mobilnego internetu mogą sięgnąć nam głębiej do kieszeni:

 • Opłata aktywacyjna – standardowa taksa pobierana przez zdecydowaną większość sieci, podwyższająca pierwszy rachunek za internet mobilny o 30-50 zł.
 • Dodatkowe urządzenia – znacznie rzadsza opłata, ale może niemiło zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę, czy nie jest rozłożona na raty po dosłownie 1-2 zł na miesiąc.
 • Dodatkowe usługi – od różnego rodzaju ubezpieczeń i ochron, po wpisane w abonament opłaty za serwisy VOD albo platformy streamingowe z muzyką. Operatorzy oferują często okresy próbne (nawet na 6 miesięcy!), licząc na fakt, że abonent zapomni o anulowaniu przed naliczeniem opłaty.
Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0