Pompa ciepła czy gaz? Jakie są koszty?

Wybór systemu ogrzewania do domu rodzinnego nie jest prosty. Zarówno ogrzewanie gazowe, jak i pompa ciepła to zautomatyzowane oraz niskoemisyjne systemy grzewcze dające duży komfort, ponieważ są bezobsługowe. Nie jest jednak tak, że nie różnią się one od siebie. Porównując oba rozwiązania należy wziąć pod uwagę koszty montażu, opłaty związane z eksploatacją oraz wpływ na środowisko. W tym artykule dokonujemy porównania: ogrzewanie gazowe vs pompa ciepła. Sprawdź, co sprawdzi się lepiej.

Kocioł gazowy w domu jednorodzinnym – co warto wiedzieć?

Piece gazowe dalej cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wynika to przede wszystkim z niezawodności tego systemu. Dodatkowo ta metoda grzewcza jest niskoemisyjna i zautomatyzowana co zapewnia komfort cieplny bez konieczności obsługiwania pieca.

Jak działa kocioł gazowy?

Zasada działania kotła gazowego jest dosyć prosta. Dostarczany do palnika gaz zapalany jest pod wpływem iskry. Rozpalony ogień ogrzewa wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła – powinien być on odpowiednio duży, aby zapewnić szybkie i sprawne ogrzewanie. Za obieg wody w instalacji odpowiada pompa cyrkulacyjna.

Najpopularniejszym rodzajem kotłów są obecnie kotły kondensacyjne dwufunkcyjne – wydziela on mniej spalin niż tradycyjny, a jednocześnie jest bardziej wydajny. Doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, a dwufunkcyjność sprawia, że taki piec gwarantuje nie tylko ciepło, ale również odpowiada za podgrzanie wody.

Aby móc korzystać z ogrzewania gazowego konieczna jest instalacja przyłącza gazu – alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja zbiornikowa, która jednak jest rzadko stosowana. Również same przyłącza gazowe nie są czymś, co można spotkać wszędzie. Obecnie zaledwie co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce ma dostęp do gazu.

Ogrzewanie gazowe – kiedy warto zdecydować się na ten system?

Jeśli myślisz o korzystaniu z ogrzewania gazowego, to w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy jest w ogóle taka możliwość. Jak już wcześniej wspomniałem, nie każde gospodarstwo domowe w Polsce ma dostęp do przyłączy. Samodzielnie wykonanie takiego połączenia jest bardzo kosztowne, co z reguły zniechęca właścicieli domów. Jeśli sam gazociąg przebiega w okolicy działki, to gazownia wykona samo przyłącze (najczęściej nie wiąże się to żadnymi kosztami po stronie klienta).

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej koszty 2021

Kiedy warto skorzystać z ogrzewania gazowego? System ten doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych. Jest on stosunkowo niezawodny i tani w utrzymaniu. Dodatkowo działa on w pełni automatycznie, co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Przejdź do porównywarki cen gazu, aby poznać aktualne koszty.

Ogrzewaniem gazem sprawdza się również w przypadku domów i mieszkań z ogrzewaniem podłogowym. Warto jednak wówczas zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego pieca – najlepiej sprawdzi się kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

System ogrzewania gazowe ma swoje wady i zalety. Warto poznać je wszystkie przed podjęciem decyzji o jego wyborze.

Wady ogrzewania gazem

  • duży koszt zakupu kotła,
  • wysokie rachunki za gaz w budynkach o niskiej izolacji termicznej,
  • konieczność podłączenia działki do instalacji gazowej – ograniczona dostępność na wielu terenach,
  • konieczność wykonywania okresowej kontroli,
  • zagrożenia związane z niewłaściwym korzystaniem z kotła.

Zalety ogrzewania gazowego

  • niewielkie zużycie gazu w kotłach kondensacyjnych,
  • brak produktów spalania np. popiołu,
  • niskie koszta eksploatacji,
  • wysoki stopień automatyzacji,
  • niskie koszty gazu,
  • wygoda użytkowania,
  • większa ekologiczność – niewiele spalin trafia do atmosfery,
  • sprawność i niezawodność kotłów gazowych.

Pompa ciepła – jak działa?

Alternatywą dla ogrzewania gazowego są pompy ciepła. To bezobsługowe urządzenia grzewcze, których mechanizm działania polega na pobieraniu ciepła z dolnego źródła i oddawaniu w górnym źródle. Do transportu wygenerowanego ciepła potrzebna jest energia elektryczna, która pobierana jest ze sprężarki.

Na pierwszy rzut oka, może wydawać się to bezsensowne, aby pobierać energię do transportu ciepła – dlaczego, by nie wykorzystywać jedynie prądu do ogrzewania. W praktyce jednak pompa ciepła na każdy 1 kW energii, którą pobiera z sieci, oddaje aż 2-5 kW energii pobranej z otoczenia – efektywność działania pompy określa wskaźnik COP oznaczający stosunek energii elektrycznej do energii wytworzonej.

Z praktycznego punktu widzenia pompa ciepła działania odwrotnie niż chłodziarki oraz lodówki. W obiegu krąży czynnik chłodniczy wpływający do parownika – tam jest odparowywany co umożliwia pobranie ciepła. W kolejnym kroku czynnik trafia do sprężarki, gdzie rośnie ciśnienie, a co za tym idzie, rośnie również temperatura.

Odparowany czynnik trafia do skraplacza, gdzie zmienia się z gazu w płyn, dostarczając przy tym ciepło. Po tym czynnik znowu się schładza, a sam proces zaczyna się od nowa.

Pompa ciepła do ogrzewania – kiedy to dobre rozwiązanie?

Pompy ciepła to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się do ogrzewania domów jednorodzinnych. Na rynku można znaleźć obecnie bardzo wiele modeli pomp, co ułatwia dobranie najlepszego rozwiązania do wielkości domu (nie tylko nowego, ale również modernizowanego).

Pompa ciepła świetnie sprawdzi się do ogrzewania podłogowego, gdzie temperatura w obiegu nie przekracza zazwyczaj 40 stopni. Z tego rozwiązania powinni skorzystać wszyscy Ci, którzy nie mogą podpiąć się do sieci gazowej. Pompa ciepła jest rozwiązaniem korzystnym także dla osób, które planują wymienić stary kocioł (np. olejowy) na rozwiązanie nowsze. Pompa ciepła doskonale wpisuje się w takie oczekiwania.

Wady i zalety pomp ciepła

Sprawdźmy, jakie wady oraz zalety ma montaż pompy ciepła.

Wady pompy ciepła

  • wysokie koszty instalacji pompy ciepła. Dobrej jakości pompa kosztuje od 30 do nawet 70 tysięcy złotych,
  • pobieranie ciepła z pompy ciepła sprawdzi się najlepiej w przypadku ogrzewania podłogowego,
  • mała efektywność w przypadku ogrzewania grzejnikami,
  • działanie pompy ciepła jest uzależnione od dostaw energii elektrycznej,
  • hałas emitowany przez pompę.

Zalety pompy ciepła

  • wielofunkcyjność,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • energooszczędność – pompa pobiera niewiele energii z elektrowni,
  • duży wybór urządzeń,
  • bardzo niskie koszty ogrzewania,
  • możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji,
  • możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej,
  • pełna automatyzacja działania pompy,
  • długi okres użytkowania pompy – nawet ponad 50 lat.

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła – co wybrać?

Wybór między ogrzewaniem gazowym, a korzystaniem z pompy ciepła nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Porównując oba systemy, warto wziąć pod uwagę wiele czynników.

Całkowity koszt, który trzeba będzie ponieść z tytułu ogrzewania domu, nie zależy jedynie od systemu grzewczego. Duży wpływ ma również poziom izolacji cieplnej budynku. Trzeba mieć również świadomość, że wielu Polaków nadal nie może korzystać z ogrzewania gazowego, które jest wygodne, w pełni automatyczne i niskoemisyjne. Ten sposób ogrzewania domu. Brak przyłącza gazowego w okolicy mocno ogranicza pole manewru.

Ogromną zaletą pomp ciepła jest fakt, że wykorzystują one odnawialne źródła energii, które stają się w Polsce coraz popularniejsze. Ich wykorzystywanie wspiera również państwo, oferując dotacje i kredyty na preferencyjnych warunkach.

W praktyce, koszt ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła jest dużo tańszy, niż w przypadku korzystania z innych systemów. Oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Finalnia cała inwestycja powinna się zwrócić w ciągu maksymalnie 6-9 lat.

Trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem na początku – pompa ciepła kosztuje około 50 tysięcy złotych. Na szczęście, później właściciel domu jednorodzinnego nie ponosi już żadnych kosztów eksploatacyjnych. Przy ogrzewaniu gazowym, koszty założenia instalacji są dużo niższe. Konieczne jest jednak wykonywanie okresowych kontroli i przeglądów, co podnosi koszty utrzymania instalacji w przyszłości. Warto mieć tego świadomość, wybierając między pompą ciepła a ogrzewaniem gazowym.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0