Rezygnacja z karty kredytowej. Procedura, wzór pisma, omówienie

Karta kredytowa to przydatny produkt finansowy, który umożliwia dokonywanie płatności, gdy podstawowe środki zostaną już wykorzystane. Jej otrzymanie jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć wniosek w dowolnym banku, by już po kilku dniach móc korzystać z karty kredytowej. Wysokość dostępnego limitu zostanie ustalony na podstawie aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy – przy dużych zarobkach, kwota ta może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jednak zrobić, kiedy karta kredytowa staje się ciężarem? Sprawdź, jak można zrezygnować z karty kredytowej.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Rezygnacja z karty krok po kroku

Każdy właściciel karty kredytowej może w prosty sposób wypowiedzieć umowę z bankiem. Co ważne, nie musi on podawać przyczyny oraz ponosić dodatkowych opłat. Sam wniosek również nie jest skomplikowany, ponieważ od kilku lat banki sukcesywnie upraszczają swoją procedury. Warto jednak pamiętać, że również w przypadku tego typu wypowiedzenia obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia.

Osobom, które nie chcą czekać 30 dni na zamknięcie konta kredytowego, banki umożliwiają opcję natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Należy jednak pamiętać, że opcja ta jest płatna – najczęściej kosztuje to około 20-40 złotych. Takich kosztów nie poniesiemy, jeśli bank dokonał zmiany w warunkach umowy lub skorzystaliśmy z promocji bankowej, która umożliwia natychmiastowe zamknięcie karty kredytowej.

Klienci mogą zrezygnować z karty kredytowej na kilka sposobów:

  1. Odwiedzić osobiście oddział banku i złożyć wniosek.
  2. Zadzwonić na infolinię i wybrać opcję rezygnacji z karty.
  3. Skorzystać z bankowości mobilnej i za pośrednictwem strony złożyć specjalny wniosek.

Należy pamiętać, że jeśli karta kredytowa jest podpięta do konta wspólnego (np. małżeńskiego), to obie strony muszą podpisać się na wniosku.

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej

Jak łatwo się domyślić, w każdym banku będą obowiązywać inne procedury wypowiadania umów na karty kredytowej. Po przeanalizowaniu oferty wszystkich banków możemy stwierdzić, że różnice te nie są wielkie.

W większości przypadków obowiązuje pisemna forma wypowiedzenia umowy. Takie pismo można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowego formularza – taki powinniśmy znaleźć na stronie internetowej banku.

Wzór pisma do wypowiedzenia umowy

Po znalezieniu wzoru umowy należy pobrać dokument i wypełnić wniosek. Konieczne będzie przygotowanie dowodu osobistego, karty kredytowej oraz podpisanej umowy.

Dane, które trzeba uzupełnić we wniosku to:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • serię i numer dowodu osobistego,
  • numer karty kredytowej,
  • datę złożenia wypowiedzenia umowy o kartę kredytową.

Wysłanie takiego pisma jest konieczne, kiedy procedurę załatwiamy przez internet lub telefonicznie. Udając się osobiście do banku, nie musimy mieć pisma ze sobą.

Rezygnacja z karty kredytowej mBank

mBank

Zamknięcie umowy karty kredytowej w mBanku jest bardzo proste. Wystarczy wybrać jedno z czterech możliwych rozwiązań:

  1. Zadzwonić na infolinię i poinformować o chęci wypowiedzenia umowy karty kredytowej.
  2. Skorzystać z bankowości elektronicznej, gdzie dostępna jest opcja „zamknięcie karty kredytowej”.
  3. Udać się do oddziału i wypełnić wniosek o zamknięcie umowy.
  4. Przesłać wypełniony formularz na adres jednego z oddziałów banku.

Rezygnacja z karty kredytowej PKO BP

PKO BP

Podobne opcje oferuje bank PKO BP. Klient chcący zrezygnować z karty kredytowej może wypełnić wniosek w Oddziale lub skontaktować się infolinią banku. Taka opcja dostępna jest również po wejściu do bankowości elektronicznej iPko. 

Warto pamiętać, że termin wypowiedzenia wynosi 30 dni od dnia dostarczenia pisemnego wypowiedzenia.

Rezygnacja z karty kredytowej Citi Handlowy

Citi Handlowy

Citi Handlowy oferuje klientom cztery możliwości zamknięcia umowy karty kredytowej. 

  1. Przez kontakt z infolinią Citi.
  2. Na stronie internetowej citibank.pl, gdzie dostępna jest opcja „zamknięcie karty”.
  3. Wypełniony formularz wypowiedzenia należy wysłać na adres banku.
  4. Odwiedzając najbliższy oddział banku. 

Rezygnacja z karty kredytowej Santander

Santander

Prostą procedurę rezygnacji z karty kredytowej oferuje również Santander Consumer Bank. Jego klienci mają do wyboru trzy sposoby:

  1. Skorzystać ze strony internetowej banku, gdzie do pobrania jest formularz rezygnacji. Wypełniony wniosek należy zanieść do placówki banki.
  2. Wypełniony formularz można również wysłać na adres placówki bankowej.
  3. Przez infolinię banku.

Po 30-dniowym okresie wypowiedzenia warto skontaktować się z bankiem w celu potwierdzenia operacji.

Rezygnacja z karty kredytowej BNP Paribas

BNP Paribas

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej BNP Paribas

BNP Paribas oferuje możliwość złożenia wniosku telefonicznie lub bezpośrednio w Oddziale. Bank oferuje dwa okresy wypowiedzenia – standardowy 30-dniowy oraz natychmiastowy, który jest dodatkowo płatny. 

Pamiętaj o tym:

  • Zniszcz swoją kartę kredytową – nieaktywna karta powinna zostać zniszczona. Szczególną uwagę należy zwrócić na zniszczenie czipu oraz paska magnetycznego.
  • Ureguluj saldo na karcie – przed rezygnacją z karty kredytowej, warto sprawdzić aktualny stan zadłużenia. Można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej lub przez infolinię.

Kiedy warto zrezygnować z karty kredytowej?

Czy warto zrezygnować z karty kredytowej?

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z karty kredytowej w konkretnym celu, na przykład przy okazji wyjazdu na wakacje. Po powrocie z urlopu karta przestaje być potrzebna, dlatego warto z niej zrezygnować – w ten sposób unikniesz dodatkowych opłat. 

Rezygnacja z karty kredytowej jest dobrym pomysłem również, gdy zamierza się wnioskować o kredyt hipoteczny lub inne duże finansowanie. Kredytówka traktowana jest przez banki jak obciążenie, szczególnie jeśli nie jest spłacana terminowo. Wypowiedzenie takiej umowy pomoże podnieść zdolność kredytową.

 Jakie są najczęstsze powody rezygnacji z karty kredytowej? Oto kilka powodów:

  • znalezienie atrakcyjniejszej oferty,
  • brak dalszej potrzeby posiadania karty kredytowej,
  • koniec okresu promocyjnego,
  • chęć poprawy zdolności kredytowej,
  • potrzeba obniżenie kosztów stałych.

Ilu ludzi, tyle motywacji. Karta kredytowa jest przydatnym narzędziem, jednak może stać się prawdziwą kulą u nogi – zwłaszcza jeśli spłaty nie są realizowane terminowo. Wówczas nie tylko pojawia się konieczność regulowania odsetek, ale również obniża się zdolność kredytowa.

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej przez bank

Dlaczego bank może wypowiedzieć umowę karty kredytowej?

Zdarza się również tak, że to bank wypowiada umowę karty kredytowej klientowi. Według danych NBP, od kilku lat trwa duże czyszczenie baz klientów, którzy posiadali karty kredytowej. Od końca 2009 roku do dzisiaj, ubyło aż 47 procent takich kont.

Zdecydowaną większość stanowią karty nieaktywne, które nie były używane przez długi czas. Oczywiście, bank nie może ot, tak zamknąć klientowi rachunku. Najczęstszym powodem podjęcia takiej decyzji jest utrata zdolności kredytowej klienta, co oznacza złamanie regulaminu karty. 

Nie jest to jednak jedyny powodów ewentualnego wypowiedzenia umowy. Za co jeszcze bank może zablokować kartę kredytową?

  • Klient stracił zdolność kredytową.
  • Klient nie spłaca w terminie minimalnej kwoty spłaty.
  • Klient przekracza limit kredytowy.
  • Podane przez klienta dane w umowie lub wniosku są nieprawdziwe.
  • Klient nie dokonał pierwszej płatności w wyznaczonym terminie – brak aktywacji karty.
  • Klient nie zapłacił całości zadłużenia we wskazanym terminie. 

Jak widać, większość powodów wypowiedzenia umowy kredytowej dotyczy niewywiązywania się przez klienta z jej warunków. W regulaminach części banków można znaleźć również inne zapisy. Jeden z nich mówi, że bank może wypowiedzieć umowę, gdy inny bank uznał klienta za mało wiarygodnego i rozwiązał z nim umowę.

Konieczne jest więc dokładne przeanalizowanie wszystkich zapisów umowy.

Rezygnacja z karty kredytowej – podsumowanie

Podsumowanie

Procedura rezygnacji z karty kredytowej nie jest trudna. Większość banków maksymalnie ułatwia to zadanie klientom, oferując możliwość zamknięcia umowy na kartę kredytową przez telefon lub internet. Warto jednak pamiętać, że takie wypowiedzenie ma charakter pisemny, dlatego odpowiedni wniosek należy przesłać do oddziału banku. Po upływie 30-dniowego okresu wypowiedzenia warto skontaktować się z bankiem, aby upewnić się, że wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0