Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych i od czego on zależy?

Stoisz przed wyborem operatora sieci komórkowych i nie wiesz który z nich ma najlepszy zasięg? To może być kluczowy czynnik wyboru operatora, szczególnie jeżeli mieszkasz w małej miejscowości albo często podróżujesz. Zobacz jak sprawdzić zasięg sieci poszczególnych operatorów i jak samemu sprawdzić zasięg na telefonie.

Mapy zasięgu operatorów

Najłatwiejszą opcją na sprawdzenie zasięgu operatorów komórkowych jest skorzystanie z ich własnych map. Na takich mapach można zobaczyć czy w danym miejscu operator dostarcza internet i w jakiej technologii jest dostępny. Tu sprawdzisz mapy wszystkich dostawców sieci:

Orange – mapa zasięgu

Play – mapa zasięgu

Plus – mapa zasięgu

T-Mobile – mapa zasięgu

Pozostali operatorzy to tzw. operatorzy wirtualni i korzystają z infrastruktury powyższej czwórki. Jeżeli masz abonament komórkowy u operatora wirtualnego, to warto sprawdzić z czyjej infrastruktury korzysta.

Roaming krajowy

Nawet jeżeli nasz operator nie posiada w danym miejscu zasięgu, a ma go inny dostawca, to dalej możemy korzystać z internetu dzięki roamingowi krajowemu. Obecnie niemal wszyscy operatorzy mają ze sobą podpisane umowy na taki roaming, w związku z czym ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka sieć ma najlepszy zasięg.

Roaming krajowy powinien być domyślnie skonfigurowany na telefonie i nie ma potrzeby osobnego włączania go. Należy mieć jednak na uwadze, że dostawca zawsze będzie dawał priorytet własnym klientom, więc osiągi internetu w roamingu krajowym mogą być słabsze od rodzimej sieci.

Jak korzystać z mapy zasięgu?

Na każdej z map zasięgu mamy do wyboru kilka technologii w której dostarczany jest internet. Technologie 2G i 3G są już dziś raczej przestarzałe i dostarczają jedynie

podstawową funkcjonalność. 4G to obecny standard i jest wystarczający dla większości użytkowników. Kolejnym krokiem jest 5G, który zapewnia najszybszy internet, ale jak na razie jest dostępny jedynie w największych miastach.

Jedną z funkcji map jest wpisanie adresu miejsca, które chcemy sprawdzić. Mapa powinna automatycznie wyszukać lokalizację, którą mamy na myśli i podać jaki internet jest w niej dostępny.

Jak samemu sprawdzić zasięg internetu mobilnego?

Mapy udostępnione przez operatorów nie są szczególnie precyzyjne. Nie informują też o faktycznej mocy sygnału, a jedynie o jego dostępności. Dlatego najlepiej jest sprawdzić zasięg internetu mobilnego przez dedykowaną aplikację. Najpopularniejszą aplikacją do badania mocy sygnału jest Opensignal. Inne aplikacje tego typu to m.in:

  • NetMonster
  • RFBenchmark
  • Signal Strength
  • WiFi Analyzer (do badania sieci Wi-Fi)

Wystarczy zainstalować i włączyć aplikację Opensignal (lub podobną), by uzyskać informacje na temat zasięgu dużo bardziej wiarygodne, od tych dostarczanych przez mapy zasięgu operatorów. Mapa zasięgu w aplikacji jest tworzona przez samych użytkowników, którzy zgadzają się na udostępnianie swojej lokalizacji i siły sygnału, a nie za pomocą teoretycznych wyliczeń. Aplikacje do sprawdzania zasięgu pozwalają na na przykład:

  • sprawdzenie rzetelnej mapy zasięgu na terenie całego świata
  • znalezienie najbliższego masztu z internetem mobilnym
  • znalezienie kierunku, z którego odbieramy internet, czyli potencjalnie skierowanie anteny w kierunku nadajnika i zwiększenie szybkości internetu
  • wykonanie testu prędkości internetu

Nie wiem czy internet będzie działał w mojej okolicy

Mapa nie rozwiązuje wszystkich wątpliwości i ostatecznie kwestia wyboru operatora z najlepszym zasięgiem w słabo zamieszkałej lokalizacji może być trudna. W razie wątpliwości można zamówić startery od wszystkich dostawców i po kolei sprawdzać je za pomocą wspomnianych testów.

Jako konsumenci mamy prawo do zwrotu wszelkich towarów zamówionych zdalnie oraz rozwiązania wszelkich umów zawartych zdalnie w terminie do 14 dni. Dodatkowo operatorzy chętnie oferują tzw. test internetu mobilnego, czyli właśnie gwarancję możliwości rozwiązania umowy bez żadnych kosztów do 14 dni.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0