Jaki to bank? Sprawdź po numerze konta

Czy wiesz, z jakich informacji składa się numer Twojego konta bankowego? Okazuje się, ze wbrew pozorom nie jest to ciąg przypadkowo wybranych cyfr. Zwłaszcza te, umieszczane na jego początku, mają olbrzymie znaczenie. Chcesz wiedzieć, jak można rozpoznać, który to bank po numerze konta? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, że identyfikacja banku jest możliwa – i to w zaledwie kilka sekund. Jedyne, czego w tym celu potrzebujesz, to numer rachunku bankowego oraz znajomość identyfikatorów bankowych. To właśnie one są kluczem do zrozumienia całego tego mechanizmu. Zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów i dowiedz się, jak samemu rozpoznać bank po numerze konta!

Z czego składa się numer konta?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić po numerze konta, który to bank, zastanówmy się najpierw, z czego składa się numer konta bankowego. W Polsce konta bankowe to zlepek 2 liter (PL) i 26 cyfr. Każdy numer polskiego konta wygląda więc mniej więcej w ten sposób:

PL 10 22222222 3333444455556666

Dobór cyfr oraz ich kolejność nie jest tu przypadkowa. Każdy z elementów ma dość istotne znaczenie. Tak więc:

  • PL – to kod, który jest przypisany do Polski;
  • 10 – to tzw. suma kontrolna;
  • 22222222 – to numer rozliczeniowy banku, w którym rachunek został założony;
  • 3333444455556666 – to indywidualny numer rachunku klienta.

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że poszczególne kombinacje tych elementów również mają swoje znaczenie. Jakie?

NRB i IBAN

Wymienione powyżej elementy mają również inne znaczenie. Tworzą one bowiem numery:

NRB (Numer Rachunku Bankowego) – mający 26 cyfr;

10 22222222 3333444455556666

IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego), ma łącznie 28 znaków, na który składa się 26 cyfr oraz 2 literki.

Aby uzyskać numer IBAN, wystarczy do tego numeru konta dodać przedrostek „PL”.

Numer IBAN wygląda następująco:

PL 10 22222222 3333444455556666

Najprostszym sposobem na to, by sprawdzić, jaki jest numer IBAN rachunku bankowego to zapamiętanie dwóch pierwszych cyfr numeru konta oraz dodatnie do nich przedrostka „PL”. 

Jaki bank po numerze konta?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy przyjrzeć się czterem pierwszym cyfrom znajdującym się za kodem PL. W tym przypadku jest to:

10 22

Liczby te służą identyfikacji banku, ale nie tylko. Dzięki nim można bowiem określić, czy jest to bank komercyjny, spółdzielczy lub zrzeszenie banków spółdzielczych.

Aby poznać po numerze konta, jaki to bank wystarczy porównać te liczby, z tymi, które umieszczono w poniższej tabelce:

1010Narodowy Bank Polski
1020PKO BP
1030Bank Handlowy (Citi Handlowy)
1050ING Bank Śląski
1130BGK
1140mBank, Kompakt Finanse
1160Bank Millennium
1240Pekao SA
1280HSBC
1320Bank Pocztowy
1540BOŚ Bank
1580Mercedes-Benz Bank Polska
1610SGB – Bank
1670RBS Bank (Polska)
1680Plus Bank
1840Societe Generale
1870Nest Bank
1930Bank Polskiej Spółdzielczości
1940Credit Agricole Bank Polska
1950Idea Bank
2030BNP Paribas
2070FCE Bank Polska
2120Santander Consumer Bank
2130Volkswagen Bank
2140Fiat Bank Polska
2160Toyota Bank
2190DnB Nord
2480Getin Noble Bank
2490Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe
2710FCE Bank Polska
2770Volkswagen Bank

Kiedy warto znać numery identyfikacji bankowej?

Identyfikacja banku po numerze konta bankowego przydaje się zawsze wtedy, gdy zastanawiasz się np. nad tym, w ciągu ilu dni zostanie zaksięgowany Twój przelew na koncie osoby, która ma go otrzymać. Jest to również przydatne wtedy, gdy Twój bank nalicza sobie dodatkowe opłaty za transakcje wykonywane na numery rachunków, które prowadzone są przez inne instytucje. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki i opłaty związane z prowadzeniem Twojego konta. Numer identyfikacji bankowej przydaje się również do tego, by sprawdzić, czy numer rachunku został prawidłowo zapisany.

Identyfikacja kraju banku po numerze konta

Okazuje się, że numer rachunku bankowego dostarcza również informacji na temat tego, w jakim kraju rachunek został założony. Numer konta pozwala również na dokładną weryfikację tego, w jakim banku rachunek został otworzony. Jak to zrobić? Należy skupić się na numerze IBAN. To właśnie po nim można rozpoznać to, czy siedziba główna banku znajduje się w kraju, czy za granicą. Jak to zrobić?

Numer IBAN – jak rozpoznać, z którego kraju jest bank?

W ramach systemu identyfikacji banków współpracuje aż 68 krajów na całym świecie. Każdy z tych krajów posiada swój unikatowy numer IBAN. Jest on wspólny dla banków, które działają na terytorium danego kraju. Ponadto również każdy z tych banków dysponuje własnym Numerem Rachunku Bankowego. W poszczególnych krajach numer ten może różnić się pod względem ilości znaków, czy zapisów literowych. Jednak to, co je łączy, to fakt, iż za pomocą tego numeru można zidentyfikować, w którym kraju rachunek został otworzony.

Zdecydowana większość krajów, które przystąpiło do tego systemu identyfikacji bankowej, używa w numerze IBAN przedrostka, który jest powiązany ze skrótem nazwy państwa, np. PL jak Polska, czy G jak Germany (ang. Niemcy). Jednak niektóre z nich mają bardziej nietypowe przedrostki. Wiele z nich wyróżnia się także pod względem długości.

Najdłuższy IBAN

Tytuł najdłuższego IBAN-u przypada położonej na Karaibach Saint Luci i składa się on aż z 32 znaków. Kolejne miejsca zajmują Jordania i Kuwejt. Numery kont z kodem IBAN posiadają w tych krajach aż po 30 znaków! Kolejne miejsce pod względem długości IBANU przypada Brazylii – 29 znaków. Następnie znajduje się Polska z wynikiem 28 znaków. Dokładnie taką samą liczbę znaków posiadają numery IBAN Albanii, Węgier oraz Azerbejdżanu.

Najkrótszy IBAN

W niektórych krajach, np. skandynawskich (Holandia, Dania, Finlandia) numery IBAN mają po 18 znaków. Mówiąc o Danii, należy jednak wspomnieć o tym, że niektóre z krajów używają jednocześnie kilku różnych kodów IBAN (DK, FO, GL). Z kolei w państwach takich jak Słowenia oraz Północna Macedonia, IBAN liczy sobie po 19 znaków. Najmniejszą ilość znaków używają jednak właściciele kont, które zostały założone w bankach belgijskich (16 znaków) oraz norweskich (15 znaków).

Jak sprawdzić do kogo należy konto po numerze rachunku?

Ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze kilka lat temu, żeby zlecić wykonanie przelewu bankowego, trzeba było znać wszystkie dane osobowe odbiorcy, na którego konto środki miały trafić. Wszystko zmieniło się w sierpniu 2011 r., kiedy w życie weszła ustawa, która zniosła tę konieczność. Od prawie 10 lat możemy zlecać przelewy, mając jedynie numer rachunku drugiej osoby. Niestety to, co dla jednych jest ułatwieniem, dla drugich stało się przyczyną wielu kłopotów. Łatwiej bowiem teraz o pomyłkę i przelanie środków na rachunek bankowy niewłaściwej osoby. Jak więc można to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy numer konta jest poprawny?

W Internecie nie brak narzędzi, za pomocą których możesz sprawdzić, czy numer rachunku bankowego jest poprawny. Wpisując w nie numer konta, uzyskasz dostęp do nazwy banku, w którym konto zostało założone. Niestety ze względów na obowiązujące w Polsce prawo, w tym RODO, nie jest możliwe, by otrzymać wgląd do danych osobowych klienta banku. Takie informacje mogą zostać wydane tylko i wyłącznie policji i prokuraturze – w sytuacji, w której dojdzie do popełnienia przestępstwa. Jak wiec można zweryfikować poprawność numeru bankowego? Numer konta bankowego jest kopalnią informacji – posiadając go, możesz dowiedzieć się, gdzie znajduje się oddział banku osoby, której chcesz wysłać pieniądze. Wiedząc, do którego z banków środki powinny wpłynąć, możesz upewnić się, czy zlecony przez Ciebie przelew, właśnie tam trafi.

Weryfikacja poprawności numeru IBAN

Warto również poruszyć temat numeru IBAN. Wiele osób miewa z nim bowiem problemy – zwłaszcza jeżeli na swoje konto otrzymują one przelewy zagraniczne. W przypadku, gdy przelew zostanie wysłany na błędny numer rachunku, mamy do czynienia z 2 możliwościami: przelew nie zostanie zrealizowany lub trafi nie do tej osoby, do której powinien. Drugi z możliwych scenariuszy stanowi spory problem. Jak w takim razie można sprawdzić, czy numer IBAN jest poprawny?

Bardzo pomocnym narzędziem są specjalne kalkulatory internetowe, za pomocą których można sprawdzić, czy wpisano poprawny numer konta. Jego działanie opiera się na jednym, prostym działaniu matematycznym, które można również z powodzeniem zastosować samemu. Jak to możliwe?

Przypomnijmy, że IBAN to alfanumeryczny ciąg, który składa się z kodu kraju oraz sumy kontrolnej. Ta z kolei to dwie pierwsze cyfry rachunku bankowego. Jest to więc:

PL 10

Teraz litery alfabetu należy zamienić na liczby. Według wspomnianego wyżej  wzoru P = 25, a L = 21. Tym samym otrzymujemy:

2521 10

Wszystkie liczby należy zsumować, a następnie podzielić przez 97. Wynik działania wskaże Ci, czy numer konta IBAN jest prawidłowy. Jest tak, jeżeli wynikiem działania będzie liczba 1. Jest to znak, że możesz wykonać przelew.

Podsumowanie

Stosując się do zawartych powyżej instrukcji, nie powinieneś mieć problemu z identyfikacją banku po numerze konta osoby, do której chcesz wysłać przelew. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w rozpoznaniu banku posiadacza konta pomogą Ci jego pierwsze 4 cyfry (numeru NBR) lub pierwsze 2 litery i 4 cyfry (w przypadku numeru IBAN). Kolejne 3 jego cyfry służą z kolei do zidentyfikowaniu oddziału banku, w którym konto zostało założone. Informacja ta jest cenna, ponieważ wiele z banków, jest jedynie częścią większych instytucji zajmujących się finansami. Znaczenie ma także ostatnia z cyfr. Jest to tzw. cyfra kontrolna i pomaga on sprawdzić, czy Numer Rozliczeniowy Banku jest poprawny.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0