Jak działa wpłatomat i jak z niego korzystać?

Nie da się ukryć, że pojawienie się wpłatomatów, wpłynęło na poprawę jakości usług bankowych. Dzięki tym urządzeniom nie trzeba już czekać w kolejkach do okienka z obsługą banku. Wykonanie przelewu gotówkowego stało się jeszcze prostsze. W dodatku nie wymaga angażowania w to osób trzecich. W całym procesie udział bierze jedynie osoba, która chce wykonać przelew środków oraz wpłatomat, który odpowiada za wykonanie zlecenia. Największą zaletą tych urządzeń jest jednak oszczędność czasu i pieniędzy. Wiele banków oferuje bowiem swoim klientom bezpłatne (w ramach posiadanego w banku konta) urządzenia. Jak zatem dokonać wpłaty za pomocą wpłatomatu? Jak długo idzie taki przelew? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz poniżej!

Wpłatomat to urządzenie, które służy do samodzielnego wykonywania wpłat gotówkowych na dowolnie przez siebie wybrane konto bankowe. Pojawienie się wpłatomatów ułatwiło życie posiadaczy kont bankowych. Dzięki nim nie muszą oni spędzać czasu na czekaniu w kolejce oddziale bankowym.

Do wykonania wpłaty w urządzeniu nie trzeba nawet znać numeru swojego rachunku bankowego. Wystarczy jedynie karta płatnicza oraz pieniądze, które chcemy wpłacić.

Jak wpłacać pieniądze do wpłatomatu?

Korzystanie z wpłatomatu to prosta czynność, która często zajmuje znacznie mniej czasu, niż dokonanie wpłaty środków w oddziale banku. Jak używać wpłatomatu?

Wpłatomat nie zawsze przyjmie banknoty

Zwłaszcza jeżeli są one bardzo pogniecione. Wiele wpłatomatów posiada również pewne ograniczenia. Mowa tu m.in. o ograniczonej ilości banknotów, które urządzenie może jednorazowo przyjąć. W zależności od banku jest to od 20 do 30 banknotów.

Ograniczenia te rzadko kiedy wpływają, jednak zniechęcająco na swoich użytkowników.

Wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie – instrukcja krok po kroku 

Wpłatomaty działają na podobnej zasadzie, jak bankomaty. W przeciwieństwie do nich służą one do dokonywania wpłaty na konto w banku.

Aby wpłacić pieniądze we wpłatomacie, należy:

  1. Przygotować gotówkę, którą chcesz wpłacić na konto;
  2. Przygotować swoją kartę do bankomatu lub telefon – będą potrzebne do wykonania przelewu;
  3. Włożyć kartę do urządzenia i postępować wedle wskazówek na ekranie;
  4. Podać dane osoby, która ma otrzymać środki;
  5. Umieścić we wpłatomacie gotówkę – w kieszeni, która się otwiera;
  6. Zakończyć transakcję i odebrać potwierdzenie;
  7. Poczekać na zaksięgowanie wpłaty – jeżeli środki przelewasz na konto w banku, który udostępnił wpłatomatu, pieniądze powinny po chwili znaleźć się na koncie.

Korzystanie z wpłatomatu – jak to zrobić?

Jeżeli po przeczytaniu powyższej instrukcji, korzystanie z wpłatomatu dalej stanowi dla Ciebie czarną magię – poniżej rozpisaliśmy bardziej szczegółowe wskazówki, co do poszczególnych etapów korzystania z tego urządzenia.

1. Przygotowanie gotówki

Zanim przystąpisz do skorzystania ze zlokalizowanego przez siebie wcześniej wpłatomatu, upewnij się, ile gotówki chcesz wpłacić. Wpłatomaty mają różne limity wpłacanej do nich gotówki.

Musisz pamiętać o tym, że:

  1. Wpłatomat przyjmuje banknoty w określonej ich ilości. Jeżeli więc chcesz wpłacić większą sumę, możesz wykonać 2 transakcje we wpłatomacie lub udać się do oddziału swojego banku.
  2. Wpłatomaty nie akceptują bilonu.
  3. Wpłatomaty akceptują tylko polskie banknoty.
  4. Problem mogą stanowić pomięte, pogniecione lub brudne banknoty.

2. Przygotowanie karty płatniczej

Aby dokonać autoryzacji wpłaty, będzie potrzebna Ci karta płatnicza. Niektóre banki oferują swoim klientom również możliwość dokonania autoryzacji telefonem.

3. Włożenie karty do wpłatomatu

W celu wykonania wpłaty włóż kartę do urządzenia i tak, jak w przypadku bankomatu – użyj swojego numeru PIN. Pamiętaj także o tym, że istnieją maszyny, które pełnią funkcję obu tych urządzeń. Jeżeli korzystasz z jednego z nich – będziesz musiał wybrać na ekranie opcję dokonania wpłaty. Na

4. Zlecenie wpłaty

Po zakończonej poprawnie identyfikacji możesz następnie podać dane osoby, która ma otrzymać od Ciebie przelew (jeżeli nie przelewasz środków na swój rachunek bankowy). Potrzebny będzie numer konta, imię i nazwisko adresata przelewu, jego tytuł itp.

5. Umieszczenie gotówki

Następnie umieść pieniądze w kieszeni urządzenia, która powinna się otworzyć poniżej (lub z boku) ekranu wpłatomatu.

6. Zakończenie transakcji

Po przyjęciu zlecenia do realizacji, wpłatomat zapyta Cię, czy chcesz otrzymać potwierdzenie dokonanej wpłaty. Jeżeli jest Ci ono potrzebne – zaczekaj, aż wpłatomat wydrukuje paragon. Jego posiadanie może być niezwykle przydatne, np. gdy chcesz złożyć reklamację. Nie zapomnij również o odebraniu karty płatniczej.

7. Zaksięgowanie wpłaty

Wpłacając środki na swój rachunek – powinieneś otrzymać pieniądze już po chwili od momentu wykonania transakcji we wpłatomacie. Możesz sprawdzić, czy środki wpłynęły poprzez skorzystanie z bankowości internetowej lub aplikację mobilną swojego banku. Księgowanie wpłaty może zająć nieco więcej czasu, jeżeli korzystasz z wpłatomatu innego banku lub np. sieci Euronet. W przypadku tego drugiego, w trakcie zlecania polecenia wpłaty masz do wyboru 2 opcje:

  • Przelew standardowy – środki będą widoczne na koncie do końca kolejnego dnia;
  • Przelew ekspresowy – księgowanie środków będzie miało miejsce do 30 minut od chwili dokonania wpłaty. Usługa a jest jednak dodatkowo płatna.

Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie?

Większość z banków udostępnia swoim klientom możliwość korzystania ze wpłatomatów zupełnie za darmo – w ramach posiadanego w banku konta. Korzystanie z wpłatomatów, które nie należą do Twojego banku, wiąże się jednak z pewną opłatą. W wielu przypadkach wykonanie takiej operacji może kosztować od 0,2% do 0,5% kwoty, którą chcesz wpłacić za pomocą urządzenia. W przypadku niektórych urządzeń jest to jednak stała opłata, której wysokość ustala właściciel urządzenia.

Jak dokonać wpłaty wpłatomatem na konto innej osoby?

Za pomocą wpłatomatu można również realizować przelewy gotówkowe na konta innych osób. Aby tego dokonać, będziesz potrzebować numeru konta oraz pozostałych danych osoby, której środki chcesz przesłać za pomocą wpłatomatu. Przelewając środki za pomocą wpłatomatu należącego do banku osoby, której pieniądze przelewasz – zyskasz pewność, że pojawią się one na koncie tej osoby jeszcze tego samego dnia. Korzystając ze wpłatomatu innej instytucji finansowej – pieniądze te mogą dotrzeć z jednodniowym opóźnieniem. Przed dokonaniem wpłaty dowiedz się, w jakim banku dana osoba ma konto.

Wpłatomaty Euronet

Wpłatomaty Euronet umożliwiają wpłatę w trybie standardowym i ekspresowym. Tryb standardowy oznacza, że pieniądze będą zaksięgowane na koncie do końca następnego dnia po wpłacie gotówki. Wybierając tryb ekspresowy, pieniądze pojawią się na konie do 30 minut od momentu wpłaty. Koszt wpłaty w trybie ekspresowym to 5 zł.

Euronet nie współpracuje jeszcze z każdym bankiem.

Oto lista banków, w których możliwa jest wpłata gotówki za pośrednictwem wpłatomatu Euronet: Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Getin Bank, Alior Bank, mBank, Nest Bank, Idea Bank i Plus Bank.

Jeśli Twojego banku nie ma na liście, musisz zarejestrować się na stronie mojwplatomat.pl.

Ile wpłatomatów jest w Polsce?

Nie da się ukryć, że urządzenia te, podobnie jak aplikacja mobilna, Blik, czy bankowość internetowa, to przyszłość bankowości. Dzięki nim klient banku może się nieco usamodzielnić. Dokonując wpłaty środków w urządzeniu, nie trzeba bowiem korzystać z pomocy pracowników oddziału banku. Jest to dużym ułatwieniem nie tylko dla klienta, ale również i dla instytucji, która świadczy mu usługi finansowe.

Banki inwestują w zakup wpłatomatów. Z raportu NBP z 2019 r. wynika, że w Polsce dostępnych było już ponad 8 600 urządzeń. To o prawie 600 wpłatomatów więcej niż w 2019 r.

Ich liczba będzie również w przyszłych latach dalej wzrastać. Największą ilość wpłatomatów na terenie naszego kraju oferują obecnie firmy takie jak: Euronet, Planet Cash itp. Drugie w kolejności są banki, m.in Santander, Citi Handlowy, PKO BP itp.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0