Lektor

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

W Berlinie 1958 roku rozkwita niezwykła miłość między 15-letnim Michaelem a Hanną, kobietą znacznie starszą od niego. To nieoczekiwane połączenie dwóch dusz, które przechodzą poza różnice wiekowe, sprawia, że ich relacja nabiera głębi i intensywności. Jednak los wkrótce postawi przed nimi trudne wyzwania, a ich więź zostanie wystawiona na próbę.

Dodaj swoją opinię

„Lektor” fabuła

Film „The Reader” z 2008 roku, w reżyserii Stephena Daldry’ego, to poruszające dzieło filmowe, które eksploruje trudne tematy, takie jak tajemnica, miłość i moralność. Opierając się na bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka, film przynosi widzom głębokie refleksje nad przeszłością, wyrzutami sumienia i znaczeniem współczucia.

Akcja filmu rozgrywa się w powojennych Niemczech, gdzie młody Michael Berg, grający go David Kross, spotyka tajemniczą Hannę Schmitz, wspaniale odgrywaną przez Kate Winslet. Ich nieoczekiwane romans trwa tylko przez krótki czas, ale ma głęboki wpływ na życie Michaela. Po latach, kiedy Michael staje się prawnikiem, spotyka Hannę ponownie, ale tym razem jako oskarżoną w procesie sądowym. Zmuszony do zmierzenia się z jej mroczną przeszłością, Michael musi podjąć trudne decyzje dotyczące miłości, lojalności i moralności.

„Lektor” obsada

  • Hanna Schmitz – Kate Winslet: Kate Winslet zagrała główną rolę jako Hanna Schmitz, tajemnicza kobieta, którą młody Michael Berg spotyka podczas swojego dzieciństwa. Jej kreacja zdobyła uznanie krytyków i przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki.
  • Michael Berg (młody) – David Kross: David Kross wcielił się w postać młodego Michaela Berga, który zaczyna namiętny romans z Hanną Schmitz.
  • Michael Berg (dorosły) – Ralph Fiennes: Ralph Fiennes zagrał postać dorosłego Michaela Berga, który po latach spotyka Hannę Schmitz i musi zmierzyć się z jej mroczną przeszłością.
  • Ilana Mather – Lena Olin: Lena Olin odegrała rolę Ilany Mather, prawniczki broniącej Hannę Schmitz w procesie sądowym.
  • Rose Mather – Alexandra Maria Lara: Alexandra Maria Lara zagrała Rose Mather, córkę Ilany, która pomaga Michaelowi w zgłębianiu tajemnic przeszłości Hanny.
  • Profesor Rohl – Bruno Ganz: Bruno Ganz wcielił się w postać Profesora Rohl, który pomaga Michaelowi w zrozumieniu swoich uczuć i refleksji na temat zdarzeń sprzed lat.

„Lektor” recenzje krytyków

„The Reader” to film, który zbiera pozytywne recenzje krytyków. Produkcja prowokuje do refleksji nad naturą ludzką. Ukazuje on skomplikowane postacie, które borykają się z wyrzutami sumienia, tajemnicami i moralnymi dylematami. Kate Winslet w niezapomnianej roli Hanny Schmitz otrzymała zasłużony Oscara dla najlepszej aktorki, prezentując nam bohaterkę pełną sprzeczności, a zarazem poruszającą swoją wrażliwością.

Film podnosi również kwestię współczucia i wybaczenia. Jak odnaleźć empatię dla tych, którzy popełnili okrutne czyny? Czy można wybaczyć i rozumieć człowieka, który stał się symbolem zła? „The Reader” nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale stawia ważne pytania, które pozostają w naszej świadomości nawet po zakończeniu seansu.

Również warto docenić wspaniałą atmosferę filmu, która doskonale oddaje powojenne Niemcy i ich duchowe zmagania. Wyrafinowana reżyseria Stephena Daldry’ego i znakomite zdjęcia Rogera Deakinsa nadają filmowi głębię emocjonalną i wizualną.

„Lektor” gdzie obejrzeć?

„Lektor” można obejrzeć na platformie streamimgowej Amazon Prime.

 

„The Reader” to film, który wzrusza, zadaje trudne pytania i zostawia trwałe wrażenie. Daje nam możliwość spojrzenia na historię z różnych perspektyw i zmusza nas do samorefleksji. To opowieść o miłości, tajemnicach i przebaczeniu, która z pewnością nie pozostawi widza obojętnym.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Lektor”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lektor
Lektor

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0