Ojciec chrzestny

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria:

Fabuła filmu „Ojciec chrzestny” dzieje się w USA, po zakończeniu II wojny światowej. Wiodącą postacią wśród nowojorskiej mafii jest Don Vito Corleone, któremu pomagają jego synowie Sonny i Fredo, a także Irlandczyk Tom Hagen. Corleone ma trzeciego syna, Michaela, który jest absolwentem wyższej uczelni i niechętnie angażuje się w działalność ojca.

Dodaj swoją opinię

Pewnego dnia Corleone staje się niechcianą przeszkodą dla innych gangów, ponieważ odmawiają udziału w dystrybucji narkotyków. W wyniku tego dochodzi do nieudanego zamachu na życie Dona Corleone, a następnie do wojny między różnymi gangami. W tej sytuacji to właśnie Michael, który do tej pory dystansował się od działalności mafijnej, przejmuje stery i odegra kluczową rolę w rozwiązaniu konfliktu.

Film „Ojciec chrzestny” opowiada historię jednej z najpotężniejszych rodzin mafijnych w Nowym Jorku i przedstawia skomplikowane relacje między jej członkami. Produkcja zyskała uznanie krytyków i została nagrodzona trzema Oscarami, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz adaptowany.

„Ojciec chrzestny” to jedna z najsłynniejszych produkcji filmowych w historii kina, która stała się kultową pozycją zarówno dla fanów gatunku mafijnego, jak i dla miłośników dobrego kina. Film opowiada złożoną historię, która skupia się na różnych aspektach życia mafijnej rodziny, od relacji między jej członkami po zawiłości biznesowe, wojny gangów i intrygi.

Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, który stworzył nie tylko jedną z najlepszych produkcji w historii kina, ale także wprowadził wiele nowości i innowacji, które zainspirowały wielu innych filmowców. Jednym z najważniejszych elementów filmu jest doskonała obsada aktorska, na czele z Marlonem Brando, Al Pacino, Jamesem Caanem i Robertem Duvall. Ich znakomite kreacje aktorskie przyczyniły się do sukcesu filmu i na zawsze wpisały się w historię kina.

„Ojciec chrzestny” – recenzje krytyków

Recenzenci chwalą głównie scenariusz, reżyserię i obsadę filmu. Wyróżnia się zwłaszcza kreacja Marlon Brando w roli Dona Corleone, która została uznana za jedną z najlepszych w historii kina. Widzowie podkreślają także świetny klimat, złożoną fabułę i doskonałą muzykę skomponowaną przez Nino Rotę.

Krytycy wskazują, że film ma wiele mocnych stron, ale zauważają również pewne słabości, jak np. długi czas trwania produkcji. Niemniej jednak, większość recenzji jest bardzo pozytywna i uznaje „Ojca chrzestnego” za klasykę gatunku mafijnego oraz jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.

„Ojciec chrzestny” – recenzje widzów

Wielu widzów podkreśla, że film to klasyczna opowieść o rodzinie mafijnej, która została przedstawiona w sposób niezwykle realistyczny i wiarygodny. Chwalą zwłaszcza świetny scenariusz, złożone postaci i doskonałą obsadę aktorską, która przyczyniła się do stworzenia niezapomnianych kreacji.

Recenzenci zwracają uwagę na wiele innych elementów, które sprawiają, że „Ojciec chrzestny” to klasyka gatunku mafijnego. Zwracają uwagę na doskonałą reżyserię, świetny klimat, piękną muzykę oraz rozległy zasięg produkcji, która wpłynęła na kulturę popularną na całym świecie.

Oczywiście, jak to w przypadku każdej produkcji, znajdują się również negatywne opinie na temat „Ojca chrzestnego”. Niektórzy widzowie uważają, że film jest zbyt długi, niektórzy natomiast nie przepadają za gatunkiem mafijnym. Niemniej jednak, ogólna opinia na temat produkcji jest bardzo pozytywna i uznaje ją za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.

Obsada filmu „Ojciec chrzestny”

  • Marlon Brando
  • Al Pacino
  • James Caan
  • Richard S. Castellano
  • Robert Duvall
  • Sterling Hayden
  • John Marley
  • Richard Conte

„Ojciec chrzestny” – ciekawostki

Początkowo Marlon Brando nie był pierwszym wyborem reżysera, który miał zagrać rolę Dona Corleone. Jednakże, po przeprowadzeniu udanego przesłuchania, Brando ostatecznie został obsadzony w roli i stworzył jedną z najlepszych kreacji aktorskich w historii kina.

Aktorzy, którzy mieli zagrać główne role w filmie, byli nieznani w momencie castingów. Jednak dzięki ich znakomitym kreacjom, stały się gwiazdami na miarę swoich talentów. W przypadku Al Pacino, rola Michaela Corleone przyniosła mu światową sławę i otworzyła mu drogę do kariery w Hollywood.

Reżyser Francis Ford Coppola, wraz ze swoim zespołem filmowym, stworzył wiele innowacyjnych rozwiązań podczas kręcenia „Ojca chrzestnego”. Jednym z najważniejszych było wykorzystanie nowych technik oświetlenia, które pozwoliły na uzyskanie naturalnego i autentycznego klimatu filmu.

Wiele scen w „Ojcu chrzestnym” powstało w wyniku improwizacji aktorów, którzy podczas kręcenia filmu często wprowadzali swoje pomysły do scenariusza. Ta swoboda twórcza przyczyniła się do stworzenia filmu, który jest jednocześnie autentyczny i złożony.

W momencie swojej premiery w 1972 roku, „Ojciec chrzestny” spotkał się z mieszanymi recenzjami. Jednakże, szybko zyskał uznanie widzów i krytyków i stał się jednym z najważniejszych dzieł w historii kina. Do dziś jest uważany za klasyczny film, który wpłynął na sztukę filmową na wiele sposobów.

„Ojciec chrzestny” – nagrody

„Ojciec chrzestny” z 1972 roku to film, który zdobył wiele nagród i wyróżnień. Oto lista najważniejszych nagród, które otrzymał ten kultowy film:

10 Oscarów, w tym m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Francis Ford Coppola), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Marlon Brando) i najlepszego scenariusza adaptowanego.

6 nagród BAFTA, w tym m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Francis Ford Coppola) i najlepszego aktora pierwszoplanowego (Marlon Brando).

4 nagrody Złotego Globu, w tym m.in. dla najlepszego filmu dramatycznego, najlepszego reżysera (Francis Ford Coppola) i najlepszego aktora pierwszoplanowego (Marlon Brando).

Nagroda Satelita dla najlepszego filmu.

Nagroda WGA dla najlepszego scenariusza adaptowanego.

„Ojciec chrzestny” – informacje

Film „Ojciec chrzestny” z 1972 roku to produkcja, która zdobyła dużą popularność na całym świecie i jest uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. Film zarobił ponad 250 milionów dolarów na całym świecie, z czego ponad 136 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych. Produkcja kosztowała zaledwie 6 milionów dolarów, co czyni ją jednym z największych sukcesów finansowych w historii kina.

Powstał na podstawie powieści Mario Puzo, a w rolach głównych wystąpili tacy aktorzy jak Marlon Brando, Al Pacino, James Caan czy Robert Duvall. Produkcja została przedstawiona przez studio Paramount Pictures, a wyprodukowana przez Alfran Productions.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Ojciec chrzestny”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ojciec chrzestny
Ojciec chrzestny

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0