Full Metal Jacket

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

Joker, młody rekrut o nieco nietypowej roli jako korespondent wojenny, staje twarzą w twarz z brutalną rzeczywistością wojny w Wietnamie. Jego oczom nie umknie żaden jej okrutny aspekt, a on sam będzie musiał zmierzyć się z niebezpieczeństwem i etycznymi dylematami, które niesie ze sobą konflikt zbrojny.

Dodaj swoją opinię

„Full Metal Jacket” fabuła

Stanley Kubrick, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, już po raz kolejny zaprasza nas na niezapomnianą podróż przez kręte ścieżki ludzkiej psychiki. Tym razem otrzymujemy „Full Metal Jacket”, film z 1987 roku, który stanowi bezkompromisową i druzgocącą refleksję nad wojną i wpływem, jaki wywiera na jednostki uczestniczące w konflikcie.

„Full Metal Jacket” to film, który dzieli się na dwie wyraźnie zaznaczone części, prezentujące dwie różne rzeczywistości wojny. Pierwsza część skupia się na brutalnym szkoleniu młodych rekrutów w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych na terenie Parris Island. Widzimy, jak ci młodzi mężczyźni są poddawani surowej dyscyplinie i próbom, które mają przekształcić ich w doskonałych żołnierzy. Dominującą postacią jest surowy sierżant Hartman, w którego rolę wcielił się znakomicie R. Lee Ermey. Jego niezapomniane monologi i brutalne metody wychowawcze pozostają w pamięci widza na zawsze.

Druga część filmu przenosi nas do samego serca wojny w Wietnamie. Śledzimy losy żołnierzy podczas brutalnej bitwy o Huế, gdzie stają twarzą w twarz z okrucieństwem wojny i konfrontują się z własnymi lękami i traumami. Wśród bohaterów znajdujemy postać Leonarda Lawrence’a, znanego jako „Gomer Pyle”, którego interpretację zapisał sobie na kartach historii Vincent D’Onofrio. Jego transformacja i tragiczne zakończenie stanowią mocne i poruszające przesłanie.

„Full Metal Jacket” obsada

 • Matthew Modine jako Prywatny James T. „Joker” Davis
 • Vincent D’Onofrio jako Prywatny Leonard „Gomer Pyle” Lawrence
 • R. Lee Ermey jako Sierżant Hartman
 • Adam Baldwin jako Starszy Szeregant „Animal Mother”
 • Dorian Harewood jako Starszy Szeregant „Eightball”
 • Arliss Howard jako Starszy Szeregant „Cowboy”
 • Kevyn Major Howard jako Starszy Szeregant „Rafterman”
 • Ed O’Ross jako Starszy Szeregant „Touchdown”
 • John Terry jako Porucznik Lockhart
 • Kieron Jecchinis jako Starszy Szeregant „Crazy Earl”
 • Kirk Taylor jako Starszy Szeregant „Payback”
 • Tim Colceri jako Starszy Szeregant „Doorgunner”
 • Jon Stafford jako Sierżant „Doc Jay”

To niektóre z głównych postaci filmu „Full Metal Jacket”, które przyczyniły się do niezapomnianych i autentycznych interpretacji w tej opowieści o wojnie w Wietnamie. Każdy z aktorów wnosił unikalną dynamikę i głębię do swojej roli, tworząc silny zespół, który zaskakuje widza swoimi występami.

„Full Metal Jacket” jest niezwykłym filmem pod względem estetycznym. Stanley Kubrick, mistrz kompozycji i perfekcjonista w każdym detalu, wprowadza nas w realistyczny i sugestywny świat wojny. Scenografia, zdjęcia i montaż tworzą niepowtarzalny klimat, który przenosi nas bezpośrednio na pola bitewne. Kubrick bada również temat dehumanizacji, pokazując, jak wojna może zmienić ludzi i odebrać im ich ludzką tożsamość.

„Full Metal Jacket” nie jest jedynie filmem wojennym, ale również głęboką analizą natury człowieka w obliczu przemocy i ekstremalnych warunków. Pokazuje, jak wojna odciska piętno na psychice żołnierzy i jak trudno jest odbudować normalne życie po powrocie z pola walki. Jest to film o stracie niewinności, moralnych dylematach i złudzeniach, które towarzyszą wojnie.

„Full Metal Jacket” recenzje krytyków

Opinie na temat „Full Metal Jacket” są zróżnicowane, ale większość uznaje go za jedno z najważniejszych dzieł wojennych w historii kina. Krytycy podkreślają doskonałą reżyserię Kubricka, świetne aktorstwo oraz mocne przesłanie, które film przekazuje. „Full Metal Jacket” jest bezlitosnym i brutalnym portretem wojny, który pozostaje w pamięci widza na długo po zakończeniu seansu.

Warto podkreślić, że „Full Metal Jacket” nie jest filmem dla każdego. Jego surowość, brutalność i przedstawienie przemocy mogą być trudne do zniesienia dla niektórych widzów. Jednak dla tych, którzy szukają głębokiej refleksji nad naturą wojny i jej wpływem na jednostki, jest to film niezwykle wartościowy i godny uwagi.

„Full Metal Jacket” gdzie obejrzeć?

Film „Full Metal Jacket” można obejrzeć na platformie streamingowej Amazon Prime.

„Full Metal Jacket” to arcydzieło kina, które zostawia trwały ślad w umyśle i sercach widzów. Stanley Kubrick przedstawia w nim nie tylko brutalną rzeczywistość wojny, ale również ludzkie cierpienie, siłę i upadek jednostek. To film, który zmusza nas do refleksji i stawia pytania o naszą naturę w obliczu ekstremalnych sytuacji.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Full Metal Jacket”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Full Metal Jacket
Full Metal Jacket

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0