Dawno temu w Ameryce

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

Po upływie ponad trzydziestu lat od okresu prohibicji, dawnego gangstera ponownie przyciąga Manhattan, aby zmierzyć się z własną przeszłością. Przypomina sobie czasy, gdy wraz ze swoimi towarzyszami przemierzał stopnie mafijnej hierarchii, przeżywając ich wzloty i upadki.

Dodaj swoją opinię

„Dawno temu w Ameryce” fabuła

Niewiele filmów potrafi zdobyć serca widzów i pozostawić trwały ślad w historii kina tak jak „Dawno temu w Ameryce (oryg. Once Upon a Time in America)” w reżyserii Sergio Leone. Wydana w 1984 roku ta epicka kryminalna opowieść przenosi widzów w fascynującą podróż przez czas i pamięć, eksplorując tematy przyjaźni, lojalności, zdrady i nieuchwytnego charakteru Amerykańskiego Marzenia.

Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku i śledzi życie grupy żydowskich gangsterów na Lower East Side w Nowym Jorku. Głównie skupia się na skomplikowanym związku między Davidem „Noodles” Aaronsonem, w którego rolę wciela się Robert De Niro, a Maximilianem „Maxem” Bercoviczem, grającym James Woods. Jako przyjaciele z dzieciństwa, dorastają w ubogiej dzielnicy, radząc sobie z trudnościami otoczenia i znajdując pocieszenie w życiu przestępczym.

To, co wyróżnia ten film, to mistrzowska technika narracyjna Leone. Fabuła rozwija się poprzez serię nieliniowych retrospekcji, gdy Noodles wspomina swoją przeszłość, prowadząc samotne życie w 1968 roku. Bezproblemowe przejścia między różnymi okresami czasu i wzajemne oddziaływanie pamięci i rzeczywistości tworzą bogate i wciągające doświadczenie kinematograficzne. Leone zręcznie splata wątki historii, stopniowo ujawniając mroczne tajemnice i zdrady, które prześladują życie bohaterów.

W samym sercu „Dawno temu w Ameryce” jest medytacja nad upływem czasu i nieuchronnymi zmianami, które niesie. W miarę jak postacie ewoluują z ambitnych młodych bandytów do doświadczonych przestępców, film uchwycił esencję epoki cechującej się prohibicją, zorganizowaną przestępczością i dążeniem do bogactwa. Maluje żywy portret minionych czasów, starannie odtwarzając widoki, dźwięki i atmosferę wczesnego XX-wiecznego Ameryki.

„Dawno temu w Ameryce” obsada

Występy aktorskie w filmie są niezwykłe. Robert De Niro prezentuje mistrzowską grę jako Noodles, ukazując złożone emocje postaci z głębią i intensywnością. James Woods błyszczy jako Max, uchwycając niestabilny charakter swojej roli i warstwy dwuznaczności, które go definiują. Wsparcie aktorskie, w tym Elizabeth McGovern, Tuesday Weld i Joe Pesci, jeszcze bardziej podnosi wartość filmu swoimi doskonałymi występami.

Dokładność detali w „Dawno temu w Ameryce” jest widoczna w każdej klatce filmu. Projektowanie scenografii, kostiumy i zdjęcia przenoszą widzów w inny czas i miejsce, zanurzając ich w surowym i atmosferycznym świecie filmu. Zawrotna ścieżka dźwiękowa Ennio Morricone dodaje kolejnej warstwy głębi, doskonale komponując się z obrazem i wzmacniając emocjonalne rezonanse historii.

Poza osiągnięciami technicznymi „Dawno temu w Ameryce” porusza głębokie tematy, które wciąż rezonują z widzami. Zagłębia się w naturę pamięci, podkreślając, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość i jak długotrwały wpływ mają nasze wybory. Podważa także mit Amerykańskiego Marzenia, prezentując wyraźny kontrast między dążeniem do materialnego bogactwa a osobistym kosztem, jaki to nakłada na postaci.

„Dawno temu w Ameryce” recenzje krytyków

„Dawno temu w Ameryce” został przyjęty przez krytyków filmowych z ogromnym uznaniem i pozytywnymi opiniami. Film cieszy się reputacją arcydzieła i uznawany jest za jedno z największych osiągnięć w historii kina. Roger Ebert, znany amerykański krytyk filmowy, nazwał „Dawno temu w Ameryce” „majstersztykiem” i przyznał mu najwyższą ocenę, pisząc: „To jest film, który żyje w naszej pamięci jako pełna, bogata, przenikająca do głębi historia… pełna cienia i światła”. Peter Travers z magazynu „Rolling Stone” określił film jako „epicką sagę o marzeniach, zdradach i przemijaniu, która pozostaje w umyśle na zawsze”.

Od czasu premiery „Dawno temu w Ameryce” zyskał zasłużoną reputację prawdziwego arcydzieła kinematograficznego. Jego rozległa fabuła, potężne występy i bogactwo tematyczne nadal fascynują i stawiają wyzwania przed widzami. Jest to świadectwo mistrzowskiego reżyserstwa Sergio Leone i jego zdolności do tworzenia głęboko poruszających i skłaniających do refleksji dzieł sztuki.

„Dawno temu w Ameryce” gdzie obejrzeć?

Czy jesteś fanem kryminalnych dramatów, historycznych epopei czy po prostu doceniasz sztukę filmową, „Dawno temu w Ameryce” jest obowiązkowym seansem. To film, który pozostaje w umyśle na długo po zakończeniu, pozostawiając trwałe wrażenie i przypominając nam o trwałej mocy kina, aby przenosić, inspirować i pobudzać do refleksji.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Dawno temu w Ameryce”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dawno temu w Ameryce
Dawno temu w Ameryce

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0