Rodzaje kart SIM: micro SIM, nano SIM, eSIM i mini SIM. Jak jest różnica?

Każdy właściciel telefonu komórkowego zapewne wie, czym jest karta SIM. To dzięki niej możliwe jest wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości, a także korzystanie z internetu, kiedy jesteśmy poza siecią. W ostatnich latach, karty SIM przeszły prawdziwą rewolucję. Tym sposobem, obecnie na rynku jest kilka rozmiarów kart. Jak je odróżnić między sobą?

SIM to skrót od angielskiego Subscriber Identity Module, co w przełożeniu na język polski oznacza moduł identyfikacji abonenta. W praktyce są to niewielkie karty chipowe, które posiadają wbudowany mikroprocesor. Po umieszczeniu ich w telefonie następuje uruchomienie modułu GSM, dzięki czemu użytkownik może wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i łączyć się z internetem zgodnie z abonamentem komórkowym, jaki posiada lub ofertą na kartę. Karta SIM ma jeszcze jedną funkcję  – pozwala nie tylko zidentyfikować, kto jest właścicielem karty, ale również jego numer i wydawcę karty.

Każda karta SIM posiada również wbudowaną pamięć, dzięki której możliwe jest przechowywanie kontaktów. Co ważne, nie ma na świecie dwóch identycznych kart SIM. Każda z nich posiada unikalny numer seryjny, który składa się z 20 cyfr. Dodatkowo do jednej karty może być przypisany tylko jeden numer abonencki. 

Pierwsze karty SIM pojawiły się na rynku ponad 30 lat temu. Jak można się domyślić, od tego czasu ich wygląd bardzo się zmienił – podobnie, jak zmieniły się telefony, z którymi są nierozłączne. 

Cała ewolucja kart SIM zmierza w kierunku ich minimalizacji. Obecnie wykorzystywane karty są nawet 25-krotnie mniejsze niż, te, z których korzystali użytkownicy telefonów w latach 90-tych. Najnowsze rozwiązania technologiczne mają na celu całkowite wyeliminowanie kart SIM i wprowadzenie tzw. eSIM.

Jakie rodzaje kart możemy obecnie spotkać?

  • Standardowa karta SIM – to właśnie ona jako pierwsza pojawiła się na rynku. Był to rok 1991, czyli od momentu jej debiutu minęło już ponad 30 lat. Pierwsze karty SIM miały rozmiar 85 mm × 54 mm. To mniej więcej tyle, ile mają obecnie używane karty do bankomatów. Wówczas były jednak epokowym odkryciem, ponieważ umożliwiały wykonywanie  połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Obecnie nie są one już stosowane, ponieważ producenci smartfonów i tabletów bardzo zmniejszyli swoje urządzenia.
  • Mini SIM – producenci telefonów szybko zauważyli, że pierwsze karty SIM są za duże, przez co są mało praktyczne. Między innymi dlatego, już w 1996 roku, wprowadzono do obiegu mini SIM, czyli karty o rozmiarach 25 mm × 15 mm × 0,76 mm. Rozwiązanie to szybko zdobyło popularność i przez blisko 10 kolejnych lat, karty Mini SIM były powszechnie wykorzystywane we wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych. Obecnie spotyka się je już bardzo rzadko i jedynie w starych telefonach.
  • Micro SIM – to kolejna ewolucja kart SIM. Micro SIM wprowadzone zostały na rynek w 2003 roku, a ich rozmiar to 15 mm × 12 mm × 0,76 mm. Jak się jednak okazuje, nie od razu zdobyły one popularność wśród producentów urządzeń mobilnych. Sympatię zyskały dopiero kilka lat później, gdy po raz pierwszy użyto ich w telefonach marki Apple. Od tego momentu rozpoczęto masową wymianę kart na micro SIM.
  • Nano SIM – to kolejny rodzaj kart SIM, który stworzony został w myśl idei minimalizacji. Nano SIM jest jeszcze mniejsza niż poprzedniczka. Jej wymiary to: 12,3 mm × 8,8 mm × 0,67 mm. To jednak niejedyna modyfikacja. Odznaczają się one również dużo lepszą szybkością zapisu danych. Obecnie to najpopularniejszy typ kart SIM, który jest wykorzystywany w najnowszych urządzeniach mobilnych.
  • Embedded SIM – czyli inaczej eSIM to karta przyszłości. Często mówi się o niej jako o wbudowanej karcie SIM, co najlepiej oddaje jej charakter. Karty eSIM nie ma charakteru fizycznego, a jest jedynie cyfrową kartą zapisaną na mikroczipie. Co ważne, jest ona stale dopasowana do danego urządzenia. Takie rozwiązanie pierwszy raz zastosowano w 2018 roku, kiedy to eSIM wykorzystała marka Apple. Obecnie coraz większa liczba producentów telefonów wybiera taki rodzaj karty SIM.

Coraz więcej użytkowników telefonów komórkowych posiada nie jeden, ale aż dwa numery – często jest to na przykład numer służbowy oraz prywatny. Wiedzą o tym producenci urządzeń mobilnych, którzy kilka lat temu wprowadzili do oferty telefony z opcją Dual SIM. 

Dzięki Dual SIM możliwe jest korzystanie z dwóch numerów telefonu przy pomocy jednego urządzenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy obie karty pochodzą od jednego operatora, czy też nie – w obu przypadkach karty będą działały.

Przy wyborze telefonu z opcją dual SIM warto zwrócić uwagę, czy urządzenie działa w trybie aktywnym, czy też w standby. W pierwszym przypadku obie karty będą aktywne cały czas, a w drugim jedna z nich będzie w trybie czuwania, podczas gdy druga będzie włączona. 

To pytanie jest często zadawane przez osoby kupujące nowy telefon. Może się przecież okazać, że kupiło się smartfon posiadający wejście na kartę nano SIM, a posiada przez nas karta, jest większa. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem jest przycięcie większej karty do odpowiednich rozmiarów. Taką usługę oferuje wiele serwisów z telefonami komórkowymi. Można to również zrobić samodzielnie, warto jednak mieć świadomość, że wymaga to dużej precyzji. Niedokładne przycięcie czipu karty może spowodować jej uszkodzenie.

A co jeśli masz nową kartę SIM, o małym rozmiarze, ale stary telefon? W takich sytuacjach pomocny okaże się specjalny adapter, w który można włożyć kartę SIM. Dzięki niemu, bez trudu możesz zaaplikować micro SIM do wielkości mini SIM. Takie adaptery są zazwyczaj dołączone do zakupionych kart SIM.

Podsumowanie

Jak widać, w ostatnich latach karty SIM uległy dużej zmianie. Ich rozmiar zmniejszył się w ciągu 30 lat o kilkadziesiąt razy. To jednak nie koniec ewolucji. Już niedługo powszechnym rozwiązaniem będzie eSIM. Karty tego typu już teraz są obecne w wielu modelach nowych telefonów. 

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0