Co to jest ping i jak go zmniejszyć?

W teście prędkości otrzymałeś wartość ping i nie wiesz, co ona oznacza? Lepszy jest mniejszy czy większy ping? Sprawdź co to znaczy jak zmniejszyć swój ping w grach online takich jak CS:GO, LoL czy Fortnite.

Co to jest ping?

Najprościej mówiąc, ping to czas odpowiedzi od serwera do komputera. Im mniejszy ping, tym lepiej. Mniejszy ping to krótszy czas odpowiedzi, czyli szybsza reakcja internetu. Jest podawany milisekundach i określa czas podróży sygnału od nadawcy do odbiorcy i z powrotem. Milisekunda to tysięczna część sekundy, a więc ping o wartości 100 ms to 1/10 sekundy, a 500 ms to już ½ sekundy. 

Mówiąc bardziej precyzyjnie, ping to nazwa polecenia, używanego do badania prawidłowego działania sieci. Polecenie te określa czy pakiet (przesyłane dane) dotarł do zadanego adresu i w jakim czasie to zrobił. Ping jest szczególnie istotny w grach online, gdzie jak najmniejszy czas odpowiedzi jest kluczowy do osiągania dobrych wyników. Jeżeli nasz przeciwnik ma ping o wartości 20 ms, a my 70 ms, to oznacza to, że jego czas reakcji będzie szybszy o 50 ms. 

Większość osób mówiąc o pingu, ma na myśli po prostu opóźnienie (latency), co jest jedynie jednym z elementów polecenia ping. Oprócz opóźnienia polecenie ping bada również liczbę utraconych pakietów. 

Jaki ping jest dobry?

Ping poniżej 20ms jest praktycznie niezauważalny nawet dla profesjonalnych graczy. Grać da się z pingiem nawet około 100 ms, a więc na serwerach znajdujących się na innych kontynentach. Wystarczy przyjąć poprawkę na lekkie opóźnienie.

Dużo groźniejszy jest tzw. jitter, czyli niestabilny ping. Jeżeli ping wynosi np. 10 ms, ale raz na minutę nagle rośnie do 50 ms, to nasza rozgrywka będzie zrujnowana. Znacznie lepszy byłby stabilny ping o wartości 50 ms, bo do takiego opóźnienia łatwo można się przyzwyczaić. Dobry test prędkości internetu powinien badać również właśnie jitter. Zbyt duży ping albo jitter są w grach określane jako lag (opóźnienie). Mówi się, że coś ‘zlagowało’, albo ‘mam laga’.  Przedział wartości ping:

 • mniej niż 20 ms – niezauważalny ping
 • 20 – 50 ms – dobry ping
 • 50 – 100 ms – akceptowalny ping
 • 100 – 500 ms – opóźnienie zauważalne nawet na stronach internetowych

Jak zmniejszyć ping w grach?

Ping można zmniejszyć w taki sam sposób, jak zwiększyć szybkość internetu. Najprostszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest podłączenie sprzętu do routera za pomocą kabla ethernet. Standardowy ping dla internetu mobilnego 4G to około 50 ms. Internet mobilny cechuje się też częstym jitter. Do profesjonalnego grania nadaje się wyłącznie internet stacjonarny. 

Na ping wpływ będą miały wszelkie programy korzystające z sieci, a więc torrenty, update’y, streamy – w szczególności programy, które oprócz pobierania danych również je wysyłają.

Wpływ na opóźnienie mogą mieć również słabej jakości karta sieciowa i zepsuty kabel ethernet. Kabel powinien mieć wystarczająco duży oplot zapewniający izolację od zakłóceń elektromagnetycznych.

Najważniejsza jest jednak odległość od serwera. Przy wyborze serwera do gry zawsze wybieraj ten znajdujący się najbliżej. Serwer znajdujący się w Azji lub Ameryce to gwarantowane ping-i powyżej 100 ms. Przewagę będą tu mieli gracze znajdujący się w dużych miastach. Większość polskich serwerów znajduje się w Warszawie, i to Warszawiacy mogą liczyć na najniższe pingi. Swoje serwery umieściły tam m.in. LoL i Valorant. 

Jak sprawdzić ping?

Najłatwiej jest sprawdzić ping przez specjalne strony internetowe takie jak:

 • speedtest.net (Ookla)
 • speedtest.pl
 • fast.com

Oprócz nich istnieje jeszcze sporo testów od dostawców internetu, nie są jednak tak miarodajne, jak niezależne testy. Serwer do testu od dostawców znajduje się obok serwera do obsługi klientów, przez co wynik w takim teście będzie zawsze niższy od niezależnego testu. 

Jak sprawdzić ping w Windowsie?

By sprawdzić ping w systemie windows należy wpisać cmd w windows search (lupa). Następnie wpisz: ping i adres strony, którą chcesz sprawdzić, np.  pl.submatiq.com, lub sam adres IP.

Jak sprawdzić ping na Androidzie?

Na smartfonie z systemem Android najlepiej jest skorzystać z jednej z dedykowanych aplikacji do sprawdzania ping. Należy wejść do sklepu Play i wyszukać jedną z aplikacji np. Ping lub Ookla.

Jak sprawdzić ping w systemie iOS?

Również system iOS posiada dedykowane narzędzie sprawdzania ping. By z niego skorzystać:

 1. Na klawiaturze naciśnij cmd i spacja.
 2. Wpisz terminal → enter.
 3. Wpisz polecenie: ping c – adres (np. pl.submatiq.com).cvn
Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0