ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

Przemęczony życiowymi trudnościami, komik pogrąża się w szaleństwie, stając się bezwzględnym zabójcą.

Dodaj swoją opinię

„Joker” fabuła

W 2019 roku „Joker” wstrząsnął świat swoim surowym przedstawieniem jednego z najbardziej ikonicznych łotrów komiksowych – Jokera. W reżyserii Todda Phillipsa, z Joaquinem Phoenixem w tytułowej roli, film oferuje poruszającą i psychologiczną eksplorację historii pochodzenia Jokera, zagłębiając się w otchłań szaleństwa, izolacji i rozkładu społecznego.

Akcja filmu rozgrywa się w ponurym i przesiąkniętym przestępczością Gotham City lat 80. „Joker” przedstawia nam Arthura Flecka, walczącego z problemami psychicznymi i nieudanego komika stand-upowego. Oczami Arthura śledzimy jego zejście na drogę szaleństwa, gdy zmaga się z nieudaną karierą, traumami osobistymi i społeczeństwem, które go porzuciło. Film mistrzowsko oddaje klaustrofobiczną i ponurą atmosferę miasta stojącego na krawędzi chaosu.

„Joker” obsada

Joaquin Phoenix wciela się w Arthura Flecka i dostarcza hipnotyzującej i transformującej roli, co przynosi mu uznanie krytyków i liczne nagrody, w tym Oscara dla najlepszego aktora. Phoenix w sposób przerażający uosabia wrażliwość, nieprzewidywalność i stopniową przemianę Jokera w anarchiczną siłę, której Gotham będzie bał się w przyszłości. W produkcji zobaczyć można również:

 • Robert De Niro jako Murray Franklin
 • Zazie Beetz jako Sophie Dumond
 • Frances Conroy jako Penny Fleck
 • Brett Cullen jako Thomas Wayne
 • Shea Whigham jako detektyw Burke
 • Bill Camp jako detektyw Garrity
 • Glenn Fleshler jako Randall
 • Leigh Gill jako Gary
 • Josh Pais jako Hoyt Vaughn
 • Marc Maron jako Ted Marco
 • Douglas Hodge jako Alfred Pennyworth
 • Dante Pereira-Olson jako młody Bruce Wayne
 • Bryan Callen jako Gene Ufland
 • Brian Tyree Henry jako Carl

„Joker” jako studium postaci

„Joker” wyróżnia się jako coś więcej niż tylko adaptacja komiksu. To studium postaci, które bada złożoność chorób psychicznych, marginalizację społeczną i konsekwencje zaniedbywania tych, którzy potrzebują pomocy. Film stawia trudne pytania o traktowanie osób z problemami zdrowotnymi psychicznymi i społeczne czynniki, które mogą prowadzić kogoś do przemocy i chaosu.

Jednym z największych atutów filmu jest jego zdolność do wzbudzenia empatii dla Jokera, mimo jego gwałtownych czynów. Wyzwanie, jakie stawia publiczności, to konfrontacja z własną współodpowiedzialnością za tworzenie świata, który może wydać na świat tak zaburzoną jednostkę. Poprzez podróż Arthura zmuszeni jesteśmy do kwestionowania granic między bohaterem a łotrem oraz cienkiej linii, która oddziela zdrowie psychiczne od szaleństwa.

„Joker” arcydzieło kinematograficzne

Pod względem wizualnym „Joker” jest arcydziełem kinematograficznym. Kamerzysta Lawrence Sher doskonale oddaje ponury klimat Gotham City, z jego niszczącą się infrastrukturą i słabo oświetlonymi ulicami. Ciemna i mroczna paleta barw filmu dodaje niepokoju i niestabilności, odzwierciedlając stan psychiczny głównego bohatera.

Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Hildur Guðnadóttir jest hipnotyzująca i melancholijna, doskonale współgra z tonem filmu i wzmacnia emocjonalny wpływ każdej sceny. Połączenie wizualnej strony filmu, ścieżki dźwiękowej i urzekającej roli Phoenixa tworzy niezapomniane i wciągające filmowe doświadczenie.

„Joker” recenzje krytyków

„Joker” spotkał się zarówno z uznaniem krytyków, jak i kontrowersjami po swojej premierze. Jedni chwalili odważne podejście do trudnych tematów i prowokującą narrację, inni wyrażali obawy związane z przedstawieniem przemocy i jej potencjalnym wpływem na aktach w rzeczywistości. Niemniej jednak, film wywołał dyskusje na temat problemów społecznych i odpowiedzialności sztuki za ich odzwierciedlanie i komentowanie.

„Joker” gdzie obejrzeć?

Film „Joker” można zobaczyć na platformie streamingowej Amazon Prime.

Podsumowując, „Joker” to film, który skłania do refleksji i zachwyca wizualnie, zagłębiający się w psychikę jednego z najbardziej znanych łotrów w popkulturze. Oferuje złożone i subtelne przedstawienie historii pochodzenia Jokera, zmuszając widzów do kwestionowania czynników kształtujących jednostki i całe społeczeństwo. Dzięki niesamowitym aktorskim kreacjom i wciągającej narracji, „Joker” pozostawia trwałe wrażenie i cementuje swoje miejsce jako współczesne arcydzieło filmowe.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Joker”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0