Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

W filmie „Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”, historia rozwija się wokół szalonego generała, który bezprawnie wydaje rozkaz ataku nuklearnego na Związek Radziecki. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a odwet ze strony ZSRR wydaje się nieunikniony. Przedstawienie tej absurdalnej sytuacji politycznej i militarnego zagrożenia stanowi główną osnowę filmu.

Dodaj swoją opinię

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” fabuła

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” to ikoniczna czarna komedia z 1964 roku, która błyskotliwie komentuje i parodiuje napięcia zimnej wojny. Reżyserem i scenarzystą tego kultowego filmu jest Stanley Kubrick, a w rolach głównych występują Peter Sellers, George C. Scott i Sterling Hayden. Film zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, stając się jednym z najważniejszych dzieł w historii kina.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” przedstawia surrealistyczną wizję apokaliptycznego scenariusza, w którym świat stoi na krawędzi totalnej zagłady. Akcja filmu toczy się w czasach zimnej wojny, gdy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizują o dominację globalną. Głównym wątkiem filmu jest sytuacja, w której amerykański samolot bombowy otrzymuje rozkaz zaatakowania Związku Radzieckiego. Tymczasem w bunkrze Pentagonu grupa wysokich rangą urzędników politycznych i wojskowych rozpoczyna gorączkowe poszukiwania rozwiązania kryzysu.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” obsada

 • Peter Sellers jako Prezydent Stanów Zjednoczonych / Kapitan Lionel Mandrake / Doktor Strangelove
 • George C. Scott jako Generał Buck Turgidson
 • Sterling Hayden jako Generał Jack D. Ripper
 • Keenan Wynn jako Pułkownik „Bat” Guano
 • Slim Pickens jako Major T.J. „King” Kong
 • Peter Bull jako Ambasador Rosji Alexi de Sadesky
 • Tracy Reed jako Miss Scott
 • James Earl Jones jako Porucznik Lothar Zogg
 • Jack Creley jako Prezydent Związku Radzieckiego
 • Shane Rimmer jako Kapitan G.A. „Ace” Owens
 • Hal Galili jako Porucznik Goldberg
 • Paul Tamarin jako Kapitan Rand
 • Gordon Tanner jako Kapitan „Ace” Owens

Reżyserem filmu jest Stanley Kubrick, a scenariusz został napisany przez Stanleya Kubricka, Terry’ego Southerna i Petera George’a.

Jednym z najbardziej pamiętnych elementów filmu jest genialna rola Petera Sellersa, który wciela się w trzy różne postacie: Prezydenta Stanów Zjednoczonych, kapitana RAF-u i tytułowego Doktora Strangelove’a, ekscentrycznego naukowca o nazistowskich korzeniach. Jego niezrównane umiejętności aktorskie przyczyniły się do stworzenia niezapomnianych scen i momentów humoru.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” w sposób bezkompromisowy krytykuje polityczną retorykę i absurdalność wyścigu zbrojeń, demaskując paradoksy i hipokryzję obu stron konfliktu. Film nie tylko bawi widzów, ale również zmusza ich do refleksji nad powagą i absurdalnością wojny. Stanley Kubrick wykorzystuje ostre dialogi, czarny humor i groteskowe sytuacje, aby ukazać absurdy systemu politycznego i militarnego.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” recenzje krytyków

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” to film, który zdobył ogromne uznanie krytyków i stał się klasykiem kina. Roger Ebert z „Chicago Sun-Times” napisał: „To dzieło genialnego Stanleya Kubricka jest jednym z najbardziej zabawnych, inteligentnych i ważnych filmów wszech czasów. (…) Kombinacja czarnego humoru, błyskotliwego scenariusza i doskonałych kreacji aktorskich czyni go wyjątkowym dziełem sztuki”. Pauline Kael z „The New Yorker” stwierdziła: „Kubrick dał nam film, który jest jednocześnie śmieszny, przerażający i rozrywkowy. (…) Jego inteligentny scenariusz i wspaniała obsada sprawiają, że ten film to prawdziwa perełka wśród czarnych komedii”.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” jest nie tylko arcydziełem kinematografii, ale również ważnym głosem artystycznym, który ostrzega przed konsekwencjami irracjonalnych działań i podkreśla potrzebę rozsądku i dialogu w polityce światowej. Film Kubricka pozostaje aktualny nawet po latach, wciąż oddziałując na widzów swoją satyryczną mocą.

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” gdzie obejrzeć?

„Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” można obejrzeć na platformie streamingowej Amazon Prime.

Podsumowując, „Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” to wyjątkowy film, który zręcznie łączy czarną komedię z ostrą satyrą na polityczne i militarno-industrialne mechanizmy zimnej wojny. Dzięki błyskotliwym dialogom, wspaniałym kreacjom aktorskimi i niezapomnianym scenom, film ten wciąż pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych dzieł w historii kina.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę
Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0