Chrzciny

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria:

W grudniu 1981 roku Marianna, oddana katoliczka, podejmuje decyzję o wykorzystaniu rodzinnego wydarzenia – chrztu najmłodszego wnuka – jako okazji do pojednania swoich skłóconych dzieci. Pragnie ocalić rodzinne więzi i przywrócić harmonię w swoim domu.

Jednak tego dnia niespodziewanie wszystko się zmienia, gdy generał Jaruzelski ogłasza stan wojenny. Wprowadzenie stanu wojennego powoduje zakłócenie planów Marianny i skupienie uwagi całego kraju na trudnych politycznych realiach.

Dodaj swoją opinię

Choć Marianna próbuje utrzymać spokój i nadal dążyć do pojednania swoich dzieci, jej plany zostają odłożone na bok. Musi skonfrontować się z napięciem i niepewnością, które towarzyszą stanowi wojennemu. Przeżywa trudne chwile, gdy próbuje zrozumieć, jak to wydarzenie wpływa na jej rodzinę i społeczność.

W tych okolicznościach Marianna staje w obliczu wielu trudności i wyzwań. Musi odnaleźć siłę i wytrwałość, aby przetrwać ten trudny okres oraz nadal dążyć do pojednania swojej rodziny, nawet w obliczu represji i ograniczeń wynikających z wprowadzenia stanu wojennego.

„Chrzciny” – recenzje krytyków

Recenzje krytyków filmu są mieszane. Niektórzy doceniają fantastyczną grę aktorską Figury oraz Żurawskiego i Schuchardta. Uważają, że aktorzy przynoszą filmowi jakość pomimo braku oryginalności w samym scenariuszu. Podkreślają, że Figura wykazuje się talentem, który może być lepiej wykorzystany w innych projektach.

Jednak inni krytycy wskazują na brak oryginalności w historii filmu i jej podobieństwo do innych rodzinnych dramatów, które były już obecne w polskim kinie. Wyrażają rozczarowanie brakiem nowatorskiego podejścia i twierdzą, że nie ma niczego nowego pod polskim słońcem w tej produkcji.

Mimo tych uwag, niektórzy krytycy nie negują jakości aktorstwa i twórczej stronie filmu, jednak wyrażają pewne rozczarowanie powtarzalnością tematu.

„Chrzciny” – recenzje widzów

Recenzje widzów filmu są podzielone i wyrażają różne opinie.

Niektórzy widzowie bardzo pozytywnie oceniają film, uznając go za jeden z najlepszych polskich filmów, jakie widzieli w ostatnim czasie. Doceniają jakość produkcji i zwracają uwagę na ciekawą fabułę. Mimo pewnych irytacji związanych z postacią matki, ogólnie film zostaje uznany za udany.

Jednak inni widzowie wyrażają rozczarowanie filmem, twierdząc, że oczekiwali komedii, a otrzymali dramat. Część osób uważa, że film został źle zakwalifikowany i wprowadza ludzi w błąd co do jego gatunku. Uważają, że zmiana kategorii filmu byłaby bardziej odpowiednia.

Podsumowując, recenzje widzów są podzielone. Jedni pozytywnie oceniają film, doceniając jego jakość i fabułę, choć z pewnymi irytacjami dotyczącymi postaci matki. Inni wyrażają rozczarowanie, oczekując komedii, a otrzymując dramat. Warto jednak zaznaczyć, że niektórzy widzowie oceniają film pozytywnie, uznając go za udany.

Obsada filmu „Chrzciny”

  • Katarzyna Figura
  • Maciej Musiałowski
  • Tomasz Schuchardt
  • Michał Żurawski
  • Agata Bykowska
  • Marta Chyczewska
  • Marianna Gierszewska
  • Tomasz Włosok
  • Andrzej Konopka

„Chrzciny” – ciekawostki

Film został sfilmowany w trzech różnych okresach w roku 2020: w lutym, maju i czerwcu. Każdy z tych miesięcy przyniósł ze sobą unikalne warunki atmosferyczne i oświetleniowe, które wpłynęły na wizualny charakter filmu.

W lutym ekipa filmowa miała do czynienia z zimowymi krajobrazami i chłodnymi temperaturami. Możliwe, że te warunki stworzyły specyficzny nastrój i atmosferę, które wpłynęły na fabułę i emocje przedstawione na ekranie.

W maju ekipa filmowa miała już do czynienia z wiosennymi krajobrazami i łagodniejszymi temperaturami. Ta pora roku mogła wprowadzić więcej kolorów i ożywienia do filmowych scen, tworząc bardziej optymistyczną atmosferę.

Natomiast w czerwcu ekipa filmowa mogła korzystać z pełni lata, ciepłych dni i dłuższych godzin światła. To mogło dać im możliwość wykorzystania pełnej palety kolorów i naturalnego światła, które tworzy atmosferę pełną energii i intensywności.

Poprzez kręcenie filmu w trzech różnych okresach w roku 2020, ekipa filmowa miała możliwość uchwycenia różnorodności pór roku i ich wpływu na wizualny aspekt produkcji. Te zmiany atmosferyczne mogły również odzwierciedlać różne etapy fabuły i emocji bohaterów.

„Chrzciny” – nagrody

Orły 2023:

Nominacja dla Katarzyny Figury w kategorii Najlepsza główna rola kobieca
Nominacja dla Tomasza Schuchardta w kategorii Najlepsza główna rola męska
Nominacja dla Andrzeja Konopki w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola męska
Nominacja dla Aleksandry Klemens w kategorii Najlepsza scenografia
Nominacja dla Dominiki Gebel w kategorii Najlepsze kostiumy
Nominacja dla Adama Szmita i Michała Bagińskiego w kategorii Najlepszy dźwięk
Nominacja dla Jakuba Skoczenia w kategorii Odkrycie roku za reżyserię
Młodzi i Film 2022:

Zdobyta nagroda Dziennikarzy za film pełnometrażowy dla Jakuba Skoczenia
Młodzi i Film 2022:

Nominacja w konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych za udział w konkursie głównym dla Jakuba Skoczenia
Tofifest 2022:

Zdobyta nagroda Złotego Anioła w konkursie „FROM POLAND” dla Jakuba Skoczenia
Podsumowując, film „Orły” zdobył kilka nominacji na Orłach w różnych kategoriach, w tym dla najlepszych ról kobiecych i męskich, scenografii, kostiumów, dźwięku oraz dla odkrycia roku w reżyserii Jakuba Skoczenia. Otrzymał również nagrodę Dziennikarzy na Młodzi i Film za film pełnometrażowy oraz zdobył Złotego Anioła w konkursie „FROM POLAND” na Tofifest.

„Chrzciny” – informacje

Film o tytule „Chrzciny”, znany również jako „The Christening” w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, został wyprodukowany przez studio Andersa Street Art and Media we współpracy z Mushchelka Production. Produkcję filmu współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, a być może również inni partnerzy.

Dystrybucją filmu zajmuje się Galapagos Films, które odpowiada za wprowadzenie filmu na rynek i jego promocję. Galapagos Films zajmuje się również organizacją dystrybucji filmu na różnych platformach i w różnych krajach.

„Chrzciny” to historia, która prawdopodobnie skupia się na wydarzeniach związanych z chrztem i ich wpływie na życie głównych bohaterów. Film prawdopodobnie eksploruje tematy związane z rodziną, wiarą i tradycją.

Studio Andersa Street Art and Media oraz Mushchelka Production mają istotny wkład w produkcję filmu, zarówno pod względem artystycznym, jak i finansowym. Wsparcie finansowe ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zapewniło środki na realizację filmu.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Chrzciny”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chrzciny
Chrzciny

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0