Płatność kartą przez internet krok po kroku
Dla osób, które nigdy wcześniej nie dokonywały płatności kartą online, może wydawać się to skomplikowane. Wystarczy jednak wykonać kilka prostych kroków, aby sfinalizować transakcję.
Poniżej opisujemy krok po kroku, jak wygląda płatność kartą przez internet:
- Po wybraniu produktów, subskrypcji lub usług, z których chcesz skorzystać, przejdź do realizacji transakcji. Na etapie koszyka pojawi się kilka możliwości płatności. Jedną z nich będzie płatność kartą – skorzystaj z tej opcji.
- Przygotuj kartę. Ważne jest, żeby karta, którą zamierzasz zapłacić, była ważna i podpięta do aktywnego rachunku bankowego, na którym posiadasz środki finansowe.
- Przy realizacji płatności, wyświetli Ci się okno, w którym należy wpisać najważniejsze dane. Konieczne będzie wpisanie numeru karty (przednia strona) oraz kodu CVV i daty ważności karty (odwrót).
- Po przepisaniu danych możesz zatwierdzić płatność.
- Jeśli w swoim banku korzystasz z dodatkowego zabezpieczenia w formie 3D Secure, to zostaniesz poproszony o zalogowanie się do banku lub wpisanie kodu SMS. W ten sposób potwierdzisz płatność.
- Środki natychmiast zostaną zabezpieczone na Twoim koncie, a zlecenie oddane do realizacji.
Płatność kartą VISA przez internet
Posiadacze kart VISA mogą korzystać z płatności kartą przez internet niezależnie od tego, gdzie chcą i co zamierzają kupić. Karty Visa umożliwiają proste, szybkie, a co najważniejsze bezpieczne zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Płacić kartą można np. na AliExpress.
Żeby zapłacić za swoje zakupy przez internet przy pomocy karty VISA, wystarczy wpisać w odpowiednich polach numer karty (16 cyfr), kod CVV2 znajdujący się na rewersie karty oraz datę jej ważności. W niektórych sklepach internetowych poproszony zostaniesz dodatkowo o podanie imienia i nazwiska oraz adresu do korespondencji.
VISA Chargeback
Prawdziwym wyróżnikiem kart VISA jest usługa Chargeback. Umożliwia ona odzyskanie pieniędzy od sprzedawcy, który nie wywiązał się ustaleń – nie dostarczył produktu lub wysłał go uszkodzonego. W takich sytuacjach VISA pomaga odzyskać wydane pieniądze. Co ważne, usługa ta jest darmowa dla każdego użytkownika karty VISA.
Z płatności kartą przez internet mogą cieszyć się również posiadacze Mastercard Debit. Jak przekonują jej wydawcy, korzystanie z opcji gwarantuje szybkość, bezpieczeństwo i ochronę.
Niewątpliwą zaletą kart Mastercard jest fakt, że są one akceptowane na całym świecie. Przy pomocy karty Mastercard Debit zapłacisz za zakupy przez internet, ale to jednak nie wszystko. Z tą kartą można realizować transakcje w ponad 32 milionach placów handlowych. Oznacza to, że korzystając z Mastercard Debit, zapłacisz za śniadanie w Londynie, za pamiątki w Paryżu i buty w Mediolanie.
Producent karty gwarantuje swoim klientom sporo zabezpieczeń, które mają chronić zgromadzone przez nich środki. Mowa tutaj o technologii SecureCode™, która odpowiada za zabezpieczenie transakcji dokonywanych przez Internet. W momencie, gdy klient przechodzi do realizacji zapłaty, wyświetla mu się okno z prośbą o podanie specjalnego kodu, zarejestrowanego w jego banku. Po jego podaniu bank uwierzytelnia transakcję i umożliwia jej realizację.
Zanim spróbujesz zapłacić za zakupy w internecie kartą, upewnij się, czy posiadana przez Ciebie karta daje w ogóle taką możliwość. Zdecydowana większość starszych kart nie nadaje się do realizacji płatności przez internet. Dotyczy to również wielu nowych kart, gdzie opcja ta mogła zostać zablokowana w banku.
W tym pierwszym przypadku konieczna może być wymiana karty na nowszą, już z opcją płatności internetowych. W drugim przypadku należy zgłosić się do banku – drogą telefoniczną, mailową lub przez wizytę osobistą – i poprosić konsultanta o włączenie tej opcji. Pracownicy banku wykonują takie czynności od ręki, więc przejście takiej procedury nie zajmie wiele czasu.
Część banków pozwala swoim klientom na samodzielne włączenie opcji płatności przez internet. Żeby to zrobić wystarczy zalogować się na do swojego konta bankowego, a następnie zmienić ustawienia posiadanej karty.
3 sposoby, na to, jak sprawdzić, czy mogę płacić kartą przez internet
- Spróbować dokonać płatności: Jeśli posiadasz środki na koncie, a mimo to transakcja została odrzucona, to najprawdopodobniej posiadana karta nie pozwala na realizację transakcji przez internet.
- Skontaktować się z bankiem: Konsultant banku, dokona weryfikacji karty.
- Sprawdzić ustawienia karty: Można to zrobić, korzystając z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.
Tak. Można dokonywać płatności w internecie przy pomocy karty kredytowej. Podobnie, jak w przypadku innych kart, przy realizacji transakcji należy podać numer karty, kod CVV oraz datę jej ważności.
Oprócz kart bankowych i kredytowych, w internecie można płacić również przy pomocy kart debetowych, prepaid oraz wirtualnych.
Osoby posiadające kilka kart bankowych powinny rozważyć skorzystanie z e-portfela. Pozwala on w prosty sposób dokonywać płatności przez internet, bez nieustannego wprowadzania danych z karty. Oto cztery najpopularniejsze e-wallety.
- Google Pay: system dla osób, które korzystają z urządzeń z systemem Android. Google Pay ułatwia płatności, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie.
- Apple Pay: to odpowiedź Apple na Google Pay. Dzięki tej aplikacji można płacić za pomocą telefonu, komputera, tabletu i smartwatcha.
- MasterPass: pozwala na przechowywanie danych z kilku kart i dokonywanie przy ich pomocy płatności.
- Visa Checkout: działa w analogiczny sposób co MasterPass, z tym że jest dedykowana dla użytkowników kart VISA.
„Dlaczego nie mogę zapłacić kartą VISA przez internet?” – to jedno z najczęściej otrzymywanych przez nas pytań. Problemy z płatnościami kartą mogą wynikać z kilku przyczyn.
Do najczęstszych problemów z płatnościami zaliczyć można:
- Brak dostępnych środków na koncie.
- Brak włączonej możliwości płatności w internecie.
- Przekroczony dzienny limit wydatków lub ustawienie go na poziomie 0 zł.
- Błędnie przepisane dane z karty.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnią przyczynę – błędnie wpisane dane z karty. Wiele banków może potraktować to jako próbę wyłudzenia, co ostatecznie może doprowadzić do zablokowania karty. Jeśli więc sklep odrzucił Twoją płatność, a masz pewność, że posiadasz odpowiednią ilość środków na koncie, to sprawdź, czy wpisane dane są poprawne.
Nagły brak dostępu do internetu może skutkować przerwaniem procesu transakcyjnego. Może on nie zostać dokończony, jednak przed ponownym przystąpieniem do płatności, lepiej upewnić się, czy pieniądze nie zostały pobrane z konta.
Tak. Warto jednak zachować czujność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbowali wyłudzić nasze dane.
To właśnie dlatego, nigdy nie należy podawać kodu PIN do karty – żaden operator płatności nie wymaga jego przekazywania. Warto zwrócić uwagę również na sam sklep, w którym dokonujemy płatności. Konieczna jest weryfikacja, czy rzeczywiście on działa, posiada politykę prywatności, a także niezbędne zabezpieczenia.
Dodatkowo warto skorzystać z opcji 3D Secure, która polega na dodatkowej weryfikacji płatności przez kod SMS.
Polacy coraz odważniej przekonują się do płatności przy użyciu kart. Nie może to dziwić, ponieważ takie rozwiązanie ma całą paletę zalet.
Najczęściej wskazywane zalety płatności kartą online to:
- szybkość i prostota,
- bezpieczeństwo,
- możliwość płatności w wielu sklepach,
- producenci kart przyznają dodatkowe punkty.
Dzięki możliwościom, które stwarza nam internet, niczym nadzwyczajnym staje się robienie zakupów w innych krajach. Francuskie, włoskie czy hiszpańskie obuwie i ubrania, elektronika z Hiszpanii i Niemiec nawet greckie i portugalskie oliwy, wina oraz sery – wszystko to staje się dostępne „na wyciągnięcie ręki”. W większości krajów Unii Europejskiej walutą urzędową jest Euro. Jak najkorzystniej płacić więc za zakupy?
Płatność kartą przez internet w Euro
Na szczęście czasy kosztownych przewalutowań, przy których nie możemy być pewni końcowego kursu, są już przeszłością. Dzisiaj mamy do dyspozycji kilka sposobów, by wygodnie płacić kartą, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów. Możemy przy tym korzystać z bezpieczeństwa oferowanego przez wydawców kart, a także cieszyć się błyskawicznym zaksięgowaniem płatności.
Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest wyrobienie karty wielowalutowej – coraz więcej banków oferuje takie rozwiązanie, jest ono standardem w przypadku fintechów. Pozwala ona na podpięcie kont w różnych walutach (wymienianych np. za pośrednictwem zewnętrznych portali, w samym banku lub otrzymywanych tytułem płatności od innych osób), a coraz częściej na błyskawiczne przewalutowanie po kursie oferowanym przez wystawcę karty – np. karty Mastercard bardzo często oferują kurs międzybankowy. Przy tym ostatnim rozwiązaniu nie musisz nawet zamrażać środków w innej walucie ani zajmować się szukaniem najtańszej opcji wymiany – płatność przetwarzana jest błyskawicznie, w sposób porównywalny z normalną płatnością w bazowej walucie. Otwórz się na świat i przekonaj się, jak wiele możesz kupić w Europie – bez ruszania się z Twojego domu!