Jak przyspieszyć internet?

Chcesz, by twój internet był szybszy, całkowicie za darmo? Podajemy aż 8 sposobów na przyspieszenie sieci WiFi oraz 5 sposobów na naprawę szwankującego łącza. W większości przypadków internet można przyspieszyć w dosłownie kilka chwil.

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy Wi-Fi?

Przyspiesz Wi-Fi

Podajemy najlepsze sposoby na przyspieszenie i polepszenie zasięgu internetu bezprzewodowego. Sposoby te będą działały o ile problem nie leży w usterce routera lub urządzenia odbierającego internet. W wielu przypadkach przyczyną odczucia powolnego internetu jest korzystanie z niego na starym sprzęcie.

  1. Podłącz internet bezpośrednio do komputera. Niestety, internet przewodowy zawsze będzie nieco szybszy od bezprzewodowego. Jeżeli istnieje taka możliwość, to podłącz sprzęt bezpośrednio do routera przez kabel ethernet. Maksymalna długość takiego kabla to nawet 30 metrów, nie powinno więc być problemów z podłączeniem go nawet w dużym domu.
  2. Zmień kanał Wi-Fi. Jeżeli mieszkasz na gęsto zaludnionym osiedlu, to przyczyną może być zatłoczenie częstotliwości Wi-Fi przez inne routery. Teoretycznie nowoczesny router powinien sam dobrać optymalny kanał do transmisji, ale możemy zrobić to również samodzielnie. Najłatwiej jest pobrać i uruchomić aplikację na smartfona ‘WifI Analyzer’ lub podobną. Aplikacja poda optymalne pasmo i sprawdzi jak zatłoczone są częstotliwości WiFi w okolicy. W celu zmiany kanału należy postępować z instrukcjami dostarczonymi przez operatora sieci.
  3. Ustaw router w prawidłowym miejscu. Najlepiej, gdyby znajdował się wysoko, w centralnym punkcie mieszkania i z dala od innych sprzętów elektronicznych.
  4. Spróbuj zmienić pasmo Wifi na 5Ghz, o ile twoje urządzenie je obsługuje. Standard 5Ghz w większości sytuacji jest szybszy od zazwyczaj używanego 2,4Ghz.
  5. Zmień kartę sieciową. Karty sieciowe USB są prawie zawsze niewystarczające do obsługi szybkich sieci. Najlepsze są karty podłączane bezpośrednio do płyty głównej przez PCI-e. Należy również zadbać o aktualne sterowniki karty. Najnowsze sterowniki powinny znajdować się na stronie producenta sprzętu.
  6. Kup profesjonalny router. Urządzenia dostarczane przez operatorów sieci mają ograniczone możliwości. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku, gdy z internetu intensywnie korzysta wiele osób jednocześnie. W profesjonalnym routerze mamy możliwość ustawienia ‘sprawiedliwego’ podziału przepustowości sieci.
  7. Zainstaluj w domu repeatery. Jeżeli zasięg WiFi w domu jest słaby, to rozwiązaniem są repeatery, czyli wzmacniacze sygnału internetu bezprzewodowego. Repeater ustawiony w strategicznym miejscu pozwoli pokryć siecią cały dom.
  8. Zmień serwery DNS. DNS-y to specjalne serwery, które przechowują dane o adresach stron internetowych. Nie każdy wie, że funkcjonuje wiele konkurencyjnych serwerów DNS. Domyślnie taki serwer dostarcza nasz operator sieci, ale w niektórych sytuacjach warto go zmienić. Na systemie Windows 10 ustawienia DNS można zmienić, wchodząc w Menu Start→ Ustawienia→ Sieć i internet→ Ustawienia protokołu IP → Edytuj→ Preferowany i alternatywny serwer DNS. Najpopularniejsze i najszybsze wybory to Google (8.8.8.8), OpenDNS (208.67.222.222, 208.67.220.220) i Cloudflare (1.1.1.1).

Co zrobić, by naprawić wolny internet?

Jak naprawić wolny internet?

Internet może działać powoli również z powodu usterki sprzętu. Jeżeli twoje łącze szwankuje, to warto sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny problemu. Sposoby na naprawienie internetu zostały uszeregowane w kolejności od najczęstszych i najłatwiejszych do naprawienia, do tych występujących rzadziej i bardziej skomplikowanych w naprawie. Najlepiej jest więc wykonywać je po kolei eliminując tym samym najbardziej prawdopodobne przyczyny.

  1. Zresetuj swój router lub odłącz go na 10 sekund od prądu. Ta czynność naprawia problem u 95% użytkowników.
  2. Włącz i wyłącz sprzęt, na którym korzystasz z internetu.
  3. Sprawdź, czy twój dostawca nie ma aktualnie problemów z internetem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę swojego dostawcy + awaria.
  4. Skorzystaj z narzędzia Windows 10 do rozwiązywania problemów z siecią. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę sieci w dolnej belce systemu i wybrać ‘rozwiąż problemy. Windows spróbuje włączyć i wyłączyć kartę sieciową oraz poda prawdopodobną przyczynę problemu.
  5. Sprawdź, czy internet jest prawidłowo podłączony – być może jeden z kabli jest obluzowany.
  6. W ostateczności skontaktuj się z pomocą techniczną swojego dostawcy sieci.

Jak szybki mam internet?

Sprawdź prędkość internetu

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość stacjonarnych łącz internetowych, ma prędkość co najmniej 50 Mb/s, co jest wynikiem wystarczającym do uznania internetu za szybki. Jeżeli na twojej umowie znajduje się mniejsza przepustowość, to prawdopodobnie wina leży po stronie dostawcy sieci i czas zastanowić się nad zmianą operatora lub aktualizacją umowy. Sprawdź aktualną ofertę internetu stacjonarnego wszystkich dostawców w twojej okolicy.

Prędkość internetu, która znajduje się na umowie, to jedno, a faktyczna przepustowość to drugie. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać bezpłatny test prędkości łącza. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ‘test prędkości’ i wybrać jeden z testów. Wynik powinien być zbliżony do wartości deklarowanych przez dostawcę.

Uwaga! Test będzie niemiarodajny, jeżeli z sieć jest obciążona. W czasie testu najlepiej jest wyłączyć wszystkie karty przeglądarki i odłączyć internet od pozostałych urządzeń.

Prędkość internetu a ping

Co to jest dobry ping?

Przy ocenie testu prędkości pobierania (download) wyrażona w Mb/s jest jedynie jednym z trzech ważnych czynników. Oprócz pobierania istotne jest również wysyłanie (upload) oraz ping, czyli czas odpowiedzi serwera. Jeżeli mamy słaby ping, to nawet najszybsze łącze nie pozwoli nam na komfortowe korzystanie z sieci.

Dobry ping powinien mieć wartość około 20ms, ale przyjmuje się, że akceptowalny ping to mniej więcej 50 – 100ms. Im dalej od miejsca testu do serwera, na którym testujemy ping, tym będzie miał wyższą wartość. Z tego powodu testowanie opóźnienia na serwerze położonym w np. USA zawsze da nieakceptowalną wartość powyżej 100ms. Witryna testująca prędkość powinna dobrać serwer położony najbliżej nas, ale jeżeli otrzymujemy wysokie wartości, to warto sprawdzić położenie serwera użytego do testu. Prawidłowy ping dla internetu mobilnego w standardzie 4G to około 40ms, a dla 5G teoretycznie nawet 1ms.

Sama niska średnia wartość ping jeszcze nie jest wystarczająca do stwierdzenia, że nie mamy problemu z internetem. Często problemem są nagłe skoki opóźnienia, co jest szczególnie dokuczliwe w przypadku gier online i rozmów wideo. Test internetu powinien zdiagnozować również i ten problem.

Brak komentarzy

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0