Czas Apokalipsy

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

Film „Czas Apokalipsy” to adaptacja literackiego dzieła Josepha Conrada, „Jądro ciemności”, przeniesiona w realia wojny wietnamskiej. Oparty na tej historii, film opowiada o kapitanie Willardzie, któremu powierzono zadanie odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza.

Dodaj swoją opinię

„Czas Apokalipsy” fabuła

„Czas Apokalipsy (oryg. Apocalypse Now)” to film, który na zawsze wpisał się w historię kina jako jedno z najważniejszych dzieł. Wyreżyserowany w 1979 roku przez Francisa Forda Coppolę, ten epicki dramat wojenny jest nie tylko opowieścią o wojnie w Wietnamie, ale również głębokim spojrzeniem na ludzką naturę, moralność i szaleństwo, które wojna wywołuje.

Akcja filmu osadzona jest w czasach wojny w Wietnamie i śledzi losy kapitana Willarda, w którego rolę wcielił się Martin Sheen. Zadaniem Willarda jest odnalezienie i zlikwidowanie pułkownika Waltera E. Kurtza, granego przez Marlona Brando. Kurtz, niegdyś szanowany oficer, staje się postacią szaleńczą i okrutną, prowadzącą swoje własne imperium na terytorium wroga. Podczas niebezpiecznej i pełnej przeszkód wyprawy po rzekach Wietnamu, Willard odkrywa nie tylko okropieństwa wojny, ale także własne demony i moralne dylematy.

„Czas Apokalipsy” obsada

Obsada filmu „Czas Apokalipsy” obejmuje wiele znanych i utalentowanych aktorów. Oto główni członkowie obsady:

 • Martin Sheen jako kapitan Benjamin L. Willard: Główny bohater filmu, oficer sił specjalnych, którego misją jest odnalezienie i zlikwidowanie pułkownika Kurtza.
 • Marlon Brando jako pułkownik Walter E. Kurtz: Niegdyś szanowany oficer, który stał się postacią szaleńczą i okrutną, prowadzącą własne imperium w dżungli Wietnamu.
 • Robert Duvall jako pułkownik Bill Kilgore: Charizmatyczny dowódca jednostki powietrzno-desantowej, znany z ikonicznej roli w scenie ataku helikopterów.
 • Frederic Forrest jako Jay „Chef” Hicks: Członek załogi Willarda, odpowiedzialny za przygotowywanie jedzenia podczas wyprawy.
 • Laurence Fishburne jako Tyrone „Mr. Clean” Miller: Młody żołnierz, najmłodszy członek załogi Willarda.
 • Dennis Hopper jako fotoreporter: Bezwzględny i ekscentryczny fotograf, który towarzyszy Willardowi w jego podróży.
 • Harrison Ford jako pułkownik Lucas: Oficer lotnictwa, który przekazuje Willardowi informacje na temat Kurtza.
 • Albert Hall jako szeregowy Sam Phillips: Żołnierz, który relacjonuje historię Willarda i Kurtza.
 • Sam Bottoms jako tytułowy „Lance” B. Johnson: Młody żołnierz, który przez większość filmu przebywa w tripie na narkotykach.
 • Scott Glenn jako pułkownik Richard „Dick” N. Moore: Dowódca statku patrolowego, który przyjmuje Willarda na pokład.

„Czas Apokalipsy” to film, który nie tylko wizualnie zapiera dech w piersiach, ale także zadaje głębokie pytania o sens wojny i granice ludzkiej natury. Coppola mistrzowsko oddaje atmosferę szaleństwa i chaosu, którym było otoczone amerykańskie zaangażowanie w wojnę w Wietnamie. Dynamiczne ujęcia, niesamowite zdjęcia, wspaniała muzyka oraz wybitne występy aktorskie tworzą niezapomniane doświadczenie kinematograficzne.

Jednym z najbardziej pamiętnych momentów w filmie jest scena helikopterów atakujących w rytm muzyki „The Ride of the Valkyries” Richarda Wagnera. Ta ikoniczna sekwencja doskonale oddaje absurd wojny, w której połączenie destrukcji i sztuki jawi się jako surrealistyczne widowisko. Inne niezapomniane sceny obejmują spotkanie Willarda z Kurtzem, które staje się podróżą do mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki, a także monolog Kurtza o wojnie i ludzkiej brutalności, który pozostaje w pamięci na zawsze.

„Czas Apokalipsy” recenzje krytyków

„Czas Apokalipsy” otrzymał ogromne uznanie krytyków filmowych i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film stał się kultowym dziełem, które inspiruje kolejne pokolenia twórców filmowych. Jego oddziaływanie na widza jest trudne do przecenienia, prowokując refleksję na temat wojny, moralności i kondycji ludzkiej.

„Czas Apokalipsy” gdzie obejrzeć?

„Czas Apokalipsy” można obejrzeć na platformie streamingowej Amazon Prime.

Nie tylko jest to film o wojnie w Wietnamie, ale także uniwersalna opowieść o zepsuciu, szaleństwie i granicach, do jakich człowiek jest zdolny w ekstremalnych sytuacjach. „Czas Apokalipsy” pozostaje niezwykłym arcydziełem, które wciąż porusza widzów swoją siłą, głębią przekazu i niezapomnianymi obrazami. To nie tylko film, to doświadczenie, które trwa wiecznie w pamięci tych, którzy mieli przywilej go oglądać.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Czas Apokalipsy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas Apokalipsy
Czas Apokalipsy

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0