Ranking kredytów gotówkowych 2023. Najlepszy kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest częstym rozwiązaniem dla nagłych, niezbyt dużych wartościowo wydatków. W kwietniu 2021 r. średnia wielkość zaciągniętego kredytu gotówkowego wyniosła 23 325 zł, co oznacza wzrost r/r aż o 17,8%! Jednak należy pamiętać, że również dla rynku kredytów, 2020 był ciężkim rokiem. Aby zaciągnąć taki kredyt, najpierw warto nieco się o nim dowiedzieć. Często nieświadomie podejmowane decyzje doprowadzają do ponoszenia kosztów, których zawsze można by uniknąć.

Filtry
Sortuj:
  • Wszystkie
  • Najniższa cena
  • Najwięcej opinii
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Santander Consumer Kredyt gotówkowy

1 Santander Consumer Kredyt gotówkowy
6.5
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Santander Bank Polska Kredyt gotówkowy

2 Santander Bank Polska Kredyt gotówkowy
7
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

PKO BP Kredyt gotówkowy

3 PKO BP Kredyt gotówkowy
8
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

ING Kredyt gotówkowy

4 ING Kredyt gotówkowy
8
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

BNP Paribas Kredyt gotówkowy

5 BNP Paribas Kredyt gotówkowy
9
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania

Alior Bank Kredyt gotówkowy

6 Alior Bank Kredyt gotówkowy
9
Najnowsze

Kalkulatory finansowe online. Przegląd 2024

Kalkulatory finansowe online to narzędzia, które pozwalają użytkownikom obliczyć swoją ...

Kredyt gotówkowy na wkład własny — jak to możliwe?

Wkład własny bardzo utrudnia zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nawet lepiej zarabiające ...

Wielu klientów, którzy decydują się na kredyty gotówkowe, nie szukają najlepszej oferty, lecz udają się do swojego banku, bądź też do pośrednika i decydują się na tę ofertę, która jest im przedstawiana. Jest to ogromny błąd. Pora więc go naprawić!

Kredyt gotówkowy – podstawowe informacje

Przede wszystkim, decydując się na kredyt gotówkowy, warto wiedzieć, gdzie szukać o nim informacji i czym on tak naprawdę jest. Kredyt to produkt, który jest zastrzeżony tylko dla banków i tylko te instytucje mogą nazywać kredytem swoje produkty! Już ta wiedza pomoże w selekcji ofert, spośród których od razu można odrzucić pożyczki.

Kredyt gotówkowy jest udzielany na podstawie prawa o kredycie konsumenckim. Dlatego, jeśli ktoś ma w planach przeanalizować swoją umowę, zanim ją podpisze i chciałby to zrobić samodzielnie, to pomocy może szukać właśnie w tej ustawie. Wśród kredytów konsumenckich, najpopularniejszymi są właśnie gotówkowe i hipoteczne. Jednak kredyty hipoteczne to zupełnie inny, również obszerny temat (w ich przypadku warto wiedzieć, że głównie opierają się na ustawie o kredycie hipotecznym, a także w celu poprawy ich jakości, wdrażana jest w bankach Rekomendacja S).

Zazwyczaj kredyty gotówkowe są tymi najwyżej oprocentowanymi, a także wiążą się z dodatkowymi kosztami. Jest to skutek tego, że zazwyczaj bank udziela ich w małych kwotach, a więc musi maksymalnie wykorzystać możliwość zdobycia zysków. Wiążą się one również z większym ryzykiem dla kredytodawcy, ponieważ są one często słabo zabezpieczone, a czasem w ogóle! Zwykle przy takich kredytach, jako zabezpieczenie stosuje się weksel in blanco.

Najtańszy kredyt gotówkowy 2023, oprocentowania i rata

Mówiąc o najtańszym kredycie gotówkowym, nie można od razu kierować swoich myśli na oprocentowanie. W tym celu warto rozważyć każdy składnik kosztów, z jakim wiąże się dany produkt. Szukając najlepszego kredytu gotówkowego w 2023 r., warto posłużyć się rankingiem kredytów, który dodatkowo oferuje możliwość skorzystania z kalkulatora rat kredytów.

O korzystaniu z takiego rankingu, można dowiedzieć się nieco poniżej, jednak teraz czas na wymienienie kilku składników kredytu, które przede wszystkim odpowiadają za koszty:

Oprocentowanie – jest to zmienny składnik kosztów kredytu gotówkowego. Naliczane jest ono od sumy kredytu pozostałej do spłaty. Wyrażone jest w wartości procentowej i zależy od dwóch składników oprocentowania, czyli marży banku i stawki bazowej. Wśród stóp procentowych, które mają największy wpływ na oprocentowanie, jest stawka referencyjna, która aktualnie wynosi 0,1%, a jeszcze na początku 2020 r. wynosiła aż 1,5%!

Prowizja – jest to stały składnik, który wyrażany jest w procentach. Zazwyczaj płacona jest przy wypłacie kwoty kredytu, lecz może również stanowić składnik raty kredytowej. Ustalana jest indywidualnie przez bank. Część instytucji przy kredytach konsumenckich rezygnuje z prowizji, by zachęcić klientów do kredytów.

Ubezpieczenie – występuje przy kredycie gotówkowym zazwyczaj przy wyższych kwotach, czy też, gdy wg banku dany kredytobiorca związany jest z większym ryzykiem. Klient ma możliwość wykupu własnego ubezpieczenia bądź skorzystania z oferty skierowanej przez bank, który występuje tu jako pośrednik (współpraca zwana bancassurance). Następnie dochodzi do cesji ubezpieczenia na bank. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie na życie i na wypadek utraty pracy.

Szukając kredytu gotówkowego, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te najpopularniejsze banki jak:

  • PKO BP,
  • BNP PARIBAS,
  • CITI HANDLOWY,
  • ALIOR BANK,
  • SANTANDER,
  • SANTANDER CONSUMER BANK,
  • BANK PEKAO,
  • ING,
  • MILLENIUM.

Wg naszego rankingu kredytów gotówkowych, to właśnie te banki w przedstawionej kolejności posiadają najtańsze kredyty gotówkowe na lipiec 2023 r. Przez najbliższy czas nie należy spodziewać się wielkich zmian. Do przetasowania w rankingu może jednak dojść, gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyższenie stóp procentowych, co wstrząśnie rynkiem kredytowym i gospodarką.

Jak działa ranking kredytów gotówkowych?

Ranking kredytów gotówkowych wybiera spośród ofert poszczególnych banków (najczęściej wybieranych przez klientów), oferty, które badane są pod względem określonych parametrów. Są to przede wszystkim składniki kosztów kredytu, tj. oprocentowanie, prowizja i koszty dodatkowe, a także częstotliwość spłat i rodzaj spłacanych rat. Ranking kredytowy zazwyczaj podaje klientowi spośród kosztów przede wszystkim oprocentowanie, RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) i prowizję, a także kwotę raty.

Zazwyczaj banki udzielają kredytów o racie annuitetowej (równej), dlatego też jest to najpopularniejszy sposób do porównania kosztów kredytu. Jeśli jednak ktoś ma zdolność kredytową, to warto w banku dowiedzieć się, czy nie może skorzystać z rat malejących, ponieważ w długim okresie takie rozwiązanie jest dla klienta korzystniejsze. Wszystko przez to, że przy ratach malejących, mimo że na początku są one wyższe, to kapitał kredytu spłacany jest szybciej, a więc oprocentowanie jest płacone od niższej kwoty.

W zależności od rankingu kredytów gotówkowych może on jeszcze uwzględniać inne parametry, jak choćby czas, na jaki kredyt ma zostać zaciągnięty, ponieważ banki zazwyczaj udzielają kredytów na średni termin (tj. do 5 lat). Zdarzą się jednak również takie, które kredyt gotówkowy udzielają nawet na 10 lat.

Jak korzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych?

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową, gdzie zazwyczaj wyświetlą się dwie „bramki” do uzupełnienia tj. kwota kredytu i czas trwania. Następnie należy nacisnąć przycisk „znajdź najlepszy kredyt”, który przefiltruje oferty kredytowe banków i wyświetli te najkorzystniejsze wraz z podaniem ich kosztów, w tym właśnie rat kredytowych, które zazwyczaj podawane są jako raty równe i harmonogramem rat, z podziałem na część kapitałową i odsetkową. Warto pamiętać, że taki kredyt może być udzielany tylko do kwoty 255 550 zł! Jest to ograniczenie narzucone przez ustawodawcę w Ustawie o Kredycie Konsumenckim.

Jak ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Procedura ubiegania się o taki kredyt jest bardzo prosta. Jest to zasadne, by dla klienta było to maksymalnie uproszczone, aby jak najszybciej otrzymał gotówkę na własne potrzeby. Może się jednak ona różnić, w zależności od tego, w jakim banku i w jaki sposób klient chce ubiegać się o ten produkt.

Można skorzystać z kilku możliwości:

  • Punkt obsługi klienta w banku,
  • Pośrednik,
  • Aplikacja,
  • Strona internetowa banku.

Każdy z tych sposobów w danym banku będzie oferować te same warunki, jednak każdy powinien sam zdecydować, który dla niego będzie najprostszy. Jeśli klient chce na przykład dowiedzieć się nieco więcej o kredycie, to warto go zaciągnąć bezpośrednio w punkcie, by móc pracownikowi zadać nurtujące pytania. Jednak gdy pieniądze są potrzebne naprawdę szybko, to najlepszym rozwiązaniem jest Internet i aplikacja.

Cała procedura odbywa się w czterech krokach: wniosek>badanie zdolności>decyzja>podpisanie umowy.

Aby ubiegać się o kredyt, warto już wcześniej przygotować sobie zaświadczenie od pracodawcy o wielkości dochodów z ostatnich 3 miesięcy (w przypadku UoP). W przypadku innych umów, czy na przykład przy prowadzeniu działalności, warto zorientować się już w banku, jakich dokumentów wymaga. Prócz tego będzie potrzebny jeszcze dowód osobisty. I tak naprawdę to już wszystko.

Jak wziąć kredyt gotówkowy przez internet?

Zaciągnięcie kredytu przez Internet jest bardzo proste, szczególnie gdy klient w danym banku posiada już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Wystarczy wejść na stronę banku, poszukać wśród produktów kredytu gotówkowego, a następnie postępować zgodnie z instrukcją. Często w takich przypadkach większość informacji podanych w internetowym wniosku kredytowym wiąże się z oświadczeniem pod rygorem odpowiedzialności prawnej. Przy takim wniosku bank będzie wymagać podania pewnych wrażliwych danych, jak PESEL, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, czy też zarobki, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy strona banku jest w pełni bezpieczna.

Następnie bank proceduje wniosek i przyznawana jest decyzja akceptująca bądź odmowna. W niektórych bankach dzieje się to zaledwie w kilka minut, czy nawet kilka sekund. Gotówka przelewana jest na wskazane konto, czy też dostarczana do klienta.

Czy dostanę kredyt przy najniższej krajowej?

Jest to pytanie, które na pewno zadaje sobie wielu Polaków. Oczywiście, w tym przypadku należy odpowiedzieć najbardziej lubianą odpowiedzią wśród ekonomistów, czyli „zależy”. Zarobki, to tylko jeden z elementów badania zdolności kredytowej, do których może jeszcze należeć scoring w BIK, dane z KRD, ilość osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, miejsce pracy itd. Ocena klienta opiera się na wskaźnikach ilościowo-jakościowych, dlatego ciężko jest wprost odpowiedzieć na to pytanie.

Jednak przy najniższej krajowej, o ile ktoś nie ma złej historii kredytowej, może być pewien, że w którymś z banków, na pewno będzie posiadać zdolność na bliżej nieokreśloną na ten moment kwotę (niestety, oszacowanie zależy indywidualnie od banku).

Jak zawiesić kredyt gotówkowy?

Gdy klient ma problemy w spłacie kredytu, to sięga po koło ratunkowe, jakim jest „zawieszenie” kredytu. Inaczej zwane jest to również prolongatą, czyli czasowym odłożeniem spłaty rat kredytu w czasie. W zależności od banku może to być prolongata jedynie raty kapitałowej, lecz zdarza się również możliwość prolongaty raty kapitałowo-odsetkowej.

Rozwiązanie to było dość często stosowane na początku pandemii, gdy gospodarka przeżywała szok, a klienci tracili źródła dochodów. Należy jednak pamiętać, że jeśli klient posiadał ubezpieczenie do kredytu, to ono jednak nie podlega prolongacie.

W zależności od rodzaju podpisywanego aneksu do umowy taka prolongata wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, bądź też rozłożeniem rat niespłacanych na pozostały okres, czy spłatę prolongowanych rat na koniec okresu kredytowania.

Jak długo się czeka na decyzję kredytową?

Wiele zależy w takim przypadku od banku, który udziela kredytu. Wśród najpopularniejszych banków komercyjnych, taka decyzja może być podjęta w kilkanaście sekund. Jednak są banki, w których na decyzję należy poczekać nawet jeden bądź dwa dni, są to często banki spółdzielcze, w których procedury i badanie zdolności jest mniej zdigitalizowane, jednak w zamian za to, posiadają one inne zalety doceniane przez klientów.

Korzyści z kredytu gotówkowego – czy warto?

Kredyt gotówkowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które naprawdę potrzebują w danej chwili pieniędzy. W przypadku każdego wydatku oczywiście należy rozważyć sobie za i przeciw, jednak jeśli ktoś ma do opłaty pilną wizytę lekarską, chce skorzystać z okazji życia na wymarzoną podróż, kupić lepsze auto, które w końcu nie będzie się psuć, to naprawdę warto skorzystać w takim przypadku z kredytu gotówkowego.

Kredyt pozwala rozłożyć wydatek w dłuższym okresie, dzięki czemu budżet domowy jest mniej obciążony.

W którym banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Aby dowiedzieć się, w jakim banku w danym momencie jest najlepsza oferta kredytu gotówkowego, należy skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych, a także kalkulatora rat kredytu gotówkowego. Taki ranking aktualizowany jest na bieżąco i uwzględnia zmieniające się na rynku oferty.

Wg rankingu www.totalmoney.pl aktualnie najkorzystniejszy kredyt gotówkowy, przy kwocie 20 000 zł i 48 miesiącach na spłatę, oferuje PKO BP. Warto przede wszystkim za kredytami rozglądać się w dużych bankach, które ze względu na skalę działalności, mogą pozwolić sobie na korzystniejsze warunki dla klientów.

Dokumenty wymagane do ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Cześć dokumentów wymaganych przez bank przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy zostało już podane powyżej, jednak poniżej ponownie znajdzie się lista, która pozwoli na jasne ich przedstawienie:

  • Zaświadczenie o zarobkach,
  • Ostatnia decyzja o waloryzacji emerytury/renty
  • Dowody przekazu pensji/świadczenia ZUS (itp.); zazwyczaj 3 ostatnie, bądź wyciąg z konta za dany okres),
  • Dowód osobisty (skan),
  • Dokumenty przedsiębiorstwa (różne w zależności od banku),
  • Wniosek kredytowy,
  • Zgoda współmałżonka.
Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0