Filtry
Sortuj:
- Wszystkie
- Najniższa cena
- Najwięcej opinii
Sprzedawcy prądu muszą coraz bardziej konkurować o klientów. Ceny prądu różnią się w zależności od taryf, promocji i konstrukcji umowy. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnej firmy warto więc dokładnie przeanalizować ranking najlepszych dostawców prądu. Porównywarka cen prądu bierze pod uwagę przede wszystkim koszt kWh, ale kilowatogodziny nie są jedynym wyznacznikiem!
W Polsce za regulację rynku energii elektrycznej odpowiada Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Jej postanowieniom podporządkować muszą się wszyscy dostawcy prądu w Polsce. Wielokrotnie nowelizowana, od ponad 20 lat kształtuje zasady sprzedawania i dostarczania energii zasilającej nasze lodówki, pralki, telewizory czy komputery. Dzięki ustawie o prawie energetycznym rynek prądu ma być jednocześnie konkurencyjny cenowo i stabilny.
Na bazie prawa energetycznego działa Urząd Regulacji Energetyki. Oprócz zmuszania podmiotów rynku do stałej modernizacji infrastruktury oraz przystosowywania się do przepisów europejskich dba także o stabilne stawki za prąd. Zważywszy na fakt, że od powstania energii do jej dostarczenia do domu klienta droga jest daleka i skomplikowana, pilnowanie interesu konsumentów jest nieodzowne.
Sprzedawcy prądu nie są wytwórcami energii. Zanim ta trafi do domu klienta, musi przejść przez kilka podmiotów. Na rynku elektrycznym w Polsce wygląda to następująco:
Decyzje konsumenckie klienta podejmowane mogą być na etapie wyboru sprzedawcy prądu. To wśród tych podmiotów panuje konkurencja doskonale widoczna na przykładzie porównywarki cen prądu. Dystrybutorzy działają z kolei w konkretnych regionach Polski i nie można dokonać ich zmiany. Inaczej rzecz ma się ze sprzedawcami. Jakie dokładnie podmioty musimy znać przed podjęciem świadomej decyzji związanej z zakupem prądu?
Mimo iż dystrybutorzy energii nie podlegają zmianie, warto ich znać. Na liście operatorów prowadzonej przez URE znajduje się wprawdzie ponad 180 podmiotów, jednak za transport prądu do większości polskich domów odpowiadają dystrybucyjne spółki grup:
Ze względu na różnice w lokalnych taksach, a także koszty przesyłu energii elektrycznej do różnych obszarów państwa, na terenach poszczególnych województw opłaty za dystrybucję mogą znacząco się różnić. Osoby szukające oszczędności i tańszego prądu znacznie bardziej interesowały będą się jednak sprzedawcami energii.
Od czasu uwolnienia rynku sprzedaży energii, w Polsce zaczęły działać w tym zakresie dziesiątki podmiotów. Ich działanie ma zasięg lokalny lub ogólnopolski. Sprzedawcy pobierają opłaty przede wszystkim za zużyty prąd, jednak na wystawianych przez nich fakturach znajduje się także miejsce na abonament (nazywany również opłatą handlową) oraz dodatkowe usługi. Bieżąca pomoc fachowców, gwarancja stałej ceny, wystawienie i przesłanie faktury papierowej… Przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą energii koniecznie należy zwrócić uwagę na koszt nadprogramowych opcji, do których próbuje przekonać nas przedstawiciel handlowy!
Popularną formą sprzedaży energii jest też łączenie jej z innymi usługami. Prąd z gniazdka może do nas popłynąć wówczas, gdy zdecydujemy się u danego dostawcy także na inne usługi. Dotyczy to zarówno telekomunikacji (sprzedażą energii zajmuje się, chociażby Plus czy Orange), jak i gazu (PGNiG). Chociaż cena prądu nie zawsze musi być wtedy konkurencyjna, zniżki i rabaty sprawią, że łącznie za kilka usług zapłacimy znacznie mniej niż wówczas, gdy kupowalibyśmy je osobno. W końcu na całkowity koszt nie wpływa wyłącznie opłata za kWh, na którą w dużym stopniu zwracają wszelkie porównywarki cen prądu.
Popularne przekonanie mówi, że cena prądu zależy przede wszystkim od zużycia energii. Świadome finansowo osoby wiedzą jednak, że przed posunięciem się do ascezy warto dokładnie przeanalizować strukturę kosztów. Okazuje się, że w tym przypadku wybór odpowiedniego sprzedawcy prądu lub pozbawionej niekorzystnych dodatków oferty może wpłynąć na comiesięczne rachunki wydatniej niż ograniczanie się co do liczby oraz rodzaju urządzeń elektrycznych w domu.
Cena prądu może zawierać w sobie:
Znacznie bardziej niż odłączanie od prądu sprzętów elektronicznych w obniżeniu rachunków pomóc może dobranie odpowiedniej taryfy. Na czym polegają poszczególne zestawienia opłat dla różnych klientów?
Oznaczenia taryf prądu i sama ich konstrukcja są jednolite w całym kraju. Zawierają w sobie co najmniej 3 znaki, tworzące rynkową nazwę taryfy, na przykład G12 czy C21. O ile ceny prądu ustalane są przez samych sprzedawców, oczywiście pod ścisłą kontrolą URE, tak konkretne skróty oznaczają zawsze to samo. Co ukrywa się pod poszczególnymi skrótami?
Możliwych kombinacji jest naprawdę dużo, a zatem sporo będzie też samych taryf. Do kogo kierowane są poszczególne propozycje?
Porównywarka cen prądu może skłonić wiele osób do zadania sobie pytania, jak zmienić sprzedawcę prądu. Nie jest to trudne, choć w przypadku nagłej zmiany zmuszeni jesteśmy do poczekania na zakończenie obecnej umowy lub zapłacenia wysokiej kary za jej przedwczesne zerwanie. Jeżeli na zmianę umowy decydujemy się po raz pierwszy, musimy dodatkowo w miejsce dotychczasowej umowy kompleksowej na dostawę i transport podpisać dwie oddzielne: jedną z nowym sprzedawcą, drugą z przewidzianym dla naszego miejsca zamieszkania dystrybutorem.
Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy prądu? Należy po kolei:
Wszelkie potrzebne formularze do wypełnienia znajdziemy na stronach internetowych sprzedawców oraz operatorów.