Płatności odroczone – jak działają i kto je oferuje?

Ile razy zdarzyło Ci się, że przegapiłeś okazję cenową z powodu braku gotówki? Z pewnością nie jesteś odosobniony w tej sprawie. Niejednokrotnie stojąc przy sklepowej półce, widzimy interesujące nas produkty w znacznie obniżonej cenie, jednak do wypłaty jeszcze kilka lub kilkanaście dni, a myśl o zaciąganiu kredytu skutecznie zniechęca.

Odroczone płatności – jakie firmy je oferują?

Odroczone płatności zyskują na popularności w coraz to większej ilości krajów. Swój początek wzięły od szwedzkiego fintechu Klarna, który na rynku dostępny jest od 2005 roku. Na Polskim rynku do największych graczy oferujących możliwości odroczonej płatności należy przede wszystkim PayU, jednak w siłę rosną także takie marki jak Twisto czy PayPo. Płatności odroczone są doskonałym narzędziem wspomagającym dla klientów, ale przede wszystkim motorem napędowym dla firm, które usługę oferują. Sprawdźmy, czym charakteryzują się oferty poszczególnych z nich.

PayPo – na czym polega?

PayPo to stosunkowo młody gracz oferujący odroczone płatności na polskim rynku. PayPo to fintech, współpracujący z Przelewy24 oraz Alior Bankiem. Popularność zyskał on na nawiązaniu współpracy z portalem Allegro, oferując tym samym możliwość odroczenia płatności o 30 dni na najpopularniejszej polskiej platformie sprzedażowej.

Co ważne, po upływie 30 dni, płatność rozłożyć można na 4 raty, lub przesunąć wymagalność jej spłaty o kolejny miesiąc, uiszczając specjalną opłatę. Możliwość skorzystania z oferty PayPo sukcesywnie wzrasta i na chwilę obecną, dostępna jest ona w ponad 1000 sklepach, dzięki usługom DotPay, Przelewy24 oraz eCard, a także bezpośrednio w 350 miejscach w internecie.

Za czym stoi sukces PayPo?

Na uwagę zasługuje również fakt, że miesiąc do miesiąca firma finansuje ponad 140 tysięcy transakcji, a aktywne konto posiada 180 tysięcy użytkowników. Sukces ten został osiągnięty dzięki pracy wielu osób zaangażowanych w projekt, a także specjalnemu stopniowaniu wartości oferowanych limitów dla klienta. Oznacza to, że pierwsze transakcje wykonywane za pośrednictwem płatności odroczonych, zazwyczaj obarczone są niskim limitem. Ich regularna spłata umożliwia zaczerpnięcie kolejnych zobowiązań. Wraz z systematycznością oraz regularnością korzystania z usługi PayPo zwiększana jest wiarygodność klienta, a co za tym idzie, także jego osobisty limit kredytowy.

PayPo także w sklepach stacjonarnych?

Fintech PayPo planuje dalszy rozwój i być może już wkrótce klienci dostaną możliwość korzystania z przyznanego limitu także podczas zakupów stacjonarnych. Dla najlepszych klientów, którzy charakteryzują się terminową spłatą oraz częstym korzystaniem z usług, PayPo zamierza udostępnić limit kredytowy w wysokości 10 tysięcy złotych.

„Kup teraz, zapłać później” z Allegro

Kup teraz, zapłać później

Allegro to jeden z czołowych graczy, jeśli chodzi o sprzedaż w internecie. Firma ta, chcąc pozyskać jak najszersze grono klientów, w 2019 roku postanowiła nawiązać współpracę z PayPo, oferując tym samym prócz możliwości rozłożenia zakupów na raty, również opcję płatności odroczonych. Zasady obowiązujące na Allegro są adekwatne do tych, które oferuje fintech PayPo, a więc użytkownicy mogą skorzystać z odroczenia wymaganej płatności za towar o 30 dni, a po tym czasie rozłożyć zakup na 4 wygodne raty.

Nie da się ukryć, że rozwiązanie to przypadło do gustu użytkownikom. Serwis Allegro niespełna pół roku po wprowadzeniu usługi odnotował znaczący wzrost liczby transakcji, który był wyższy aż o 25%. Transakcje te opierały się głównie na usłudze odroczonych płatności. Rozwiązanie to pozwoliło nie tylko na osiągnięcie przez Allegro jeszcze większej popularności, ale także skłoniło użytkowników do większych zakupów. Z danych, jakie przedstawia zarząd firmy Allegro, wynika, że usługa ta cieszy się dużym zainteresowaniem, a klienci, którzy skorzystali z niej, wracają ponownie do zakupów. Najchętniej wybieranymi zaś kategoriami, z których skorzystano, płacąc za pośrednictwem PayPo, była Moda, Elektronika oraz Uroda.

PayU Płacę później – jak to działa?

PayU Płacę później

Na liście firm oferujących płatności odroczone nie mogło zabraknąć kluczowego giganta, jakim jest PayU. Firma ta jest również największym graczem, oferującym ów usługę w Polsce. Klienci, którzy zainteresowani są skorzystaniem z oferty, mają możliwość dokonania zakupów na kwotę od 100 do 2000 złotych z miesięcznym okresem bezprowizyjnym. Po tym czasie wymagana jest spłata całości zobowiązania lub deklaracja rozłożenia jej na 3, lub 6 wygodnych rat. PayU oferując płatności odroczone swoim klientom ściśle współpracuje z firmą Kreditech.

Płatności w ramach usługi PayU Płacę później oferowane są w standardzie wszystkim sklepom, które mają możliwość zapłaty za pośrednictwem PayU. Na chwilę obecną jest to więc kilkadziesiąt tysięcy sklepów internetowych. Z usługi z miesiąca na miesiąc korzysta coraz to szersze grono użytkowników. Zauważalna jest także tendencja dokonywania kolejnych zakupów również za pośrednictwem tej usługi. Płatności odroczone to także widoczny zysk dla samych sklepów internetowych. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy PayU wynika, że średni koszyk klientów, płacących za pośrednictwem rozwiązania PayU Płacę później wynosi 400 złotych, co jest wartością czterokrotnie wyższą od zakupów, gdzie płatność uiszczana jest w tradycyjnej formie.

Firma prężnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale także na arenie międzynarodowej. W ostatnim okresie usługa płatności odroczonych PayU wprowadzona została m.in w Rumunii i Czechach.

Twisto – karta fizyczna i wirtualna

Swoistą rewolucją w płatnościach odroczonych jest oferta czeskiej firmy Twisto. Ten fintech prócz możliwości zapłaty za produkty lub usługi w sklepach internetowych, oferuje również aplikację mobilną, a także fizyczną kartę walutową, którą zapłacić możemy w każdym sklepie stacjonarnym. Twisto w odróżnieniu od pozostałych firm oferuje 2 sposoby dokonywania płatności. Pierwszy z nich umożliwia dokonanie zakupów bez rejestracji, a czas, jaki mamy na spłatę zobowiązania to 21 dni. Drugi polega na założeniu aplikacji i złożenia dyspozycji chęcią wydania karty płatniczej. Jak płacić kartą przez internet i stacjonarnie od Twisto? W tym przypadku otrzymujemy limit kredytowy, który przyznawany jest użytkownikowi i który wykorzystać może zarówno na zakupy online, jak i te w sklepach fizycznych. Zaczerpnięte zobowiązanie, klient Twisto spłacić musi w ciągu 45 dni od dnia dokonania zakupu. Płatność jednak może być ponownie odroczona w przypadku, jeżeli spłacimy wymagane 10% wartości zadłużenia.

W odróżnieniu od pozostałych fintechów Twisto oferuje możliwość płatności nie tylko w 300 sklepach internetowych, z którymi posiadają współpracę, ale także w niezliczonej ilości sklepów stacjonarnych. Firma stawia na ciągły rozwój, dlatego też prócz standardowej oferty płatności odroczonych, jej klienci mają możliwość uzyskania cashbacku za dokonane zakupy. Pozwala to więc na oszczędzanie poprzez wydawanie.

Sklepy z odroczonym terminem płatności

Nie da się ukryć, że usługa polegająca na możliwości odroczenia płatności jest korzystna nie tylko z punktu widzenia konsumenta, ale także przedsiębiorców. Popularność usługi ciągle rośnie, a na chwilę obecną, ponad 400 tysięcy użytkowników aktywnie z nich korzysta.

Prócz Allegro, wśród sklepów oferujących możliwość zapłaty z opóźnieniem wymienić możemy także sklepy oferujące elektronikę, zarówno te mniej popularne, jak i znany każdemu X-Kom, Media Markt czy Media Expert.

Panie z pewnością ucieszą się z możliwości zakupów w sklepach oferujących odzież oraz obuwie, wśród których znajdziemy m.in. Prima Moda, Reserved czy eobuwie.pl.

Oferta płatności odroczonych obowiązuje także w sklepach oferujących artykuły wyposażenia domu oraz budowlane, takie jak Leroy Merlin czy Komfort. Wśród oferty nie zabrakło także sklepów z kosmetykami i perfumami, np. Notino, Super-Pharm, czy ezebra.pl.

Oferta obejmuje także wiele innych sklepów, a pełne ich listy znaleźć można na stronach poszczególnych firm oferujących usługę.

3 komentarze
  1. Mam kartę Twisto – płacę nią na takiej samej zasadzie jak kartą mastercard. Kartę spłacam do 15 dnia następnego miesiąca, dzieki czemu nic mnie to nie kosztuje. Najważniejsze, że system przypomina o spłacie i że łatwo kontrolować na bieżąco wydatki. Dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie.

  2. A o coraz popularniejszej KLARNIE nikt nie wspomina?
    Szwedzka firma finansowa (już na prawach banku) założona przez Polaka

Dodaj Odpowiedź

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
  • Total (0)
Porównaj
0