Forrest Gump

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Dodaj do porównania
Kategoria: Tag:

Opowieść o życiu Forresta, młodego mężczyzny o ograniczonym intelekcie i niepełnosprawności kończyn, który przemienia się w człowieka sukcesu i bohatera wojennego w Wietnamie.

Dodaj swoją opinię

„Forrest Gump” fabuła

Wydany w 1994 roku film „Forrest Gump” to ikoniczna produkcja, która zdobyła serca publiczności na całym świecie. W reżyserii Roberta Zemeckisa, oparty na powieści autorstwa Winstona Grooma, opowiada on niezwykłą historię prostodusznego człowieka, który nieświadomie znajduje się w centrum kilku ważnych momentów amerykańskiej historii.

W roli tytułowej występuje Tom Hanks jako Forrest Gump, dobrotliwy i niezbyt bystry mężczyzna z Alabamy. Przez serię retrospekcji Forrest opowiada o swojej życiowej podróży – od dzieciństwa z nogami w aparatach i wspierającej matki (Sally Field), po studenckie czasy jako gracz futbolu amerykańskiego, bohater wojenny z Wietnamu, udanego kapitana kutra rybackiego i milionera.

To, co wyróżnia „Forresta Gumpa”, to umiejętność płynnego połączenia wątków osobistych z historycznymi. Forrest spotyka na swojej drodze kluczowe postacie, a także ma styczność z wydarzeniami XX wieku.

Jedną z największych sił filmu jest eksploracja relacji międzyludzkich. Doświadczenia Forresta w przyjaźni przez całe życie z Jenny (wcielającej się w nią Robin Wright) leżą u podstaw fabuły. Ich skomplikowane więzi są pełne miłości, złamanych serc i utraconych szans. Pomimo różnic, Jenny jest dla Forresta nieustającym źródłem inspiracji i motywacji, a ich więź rezonuje z widzami na głęboko emocjonalnym poziomie.

„Forrest Gump” obsada

Tom Hanks wciela się w postać Forresta Gumpa w sposób definiujący jego karierę, co przyniosło mu Oscara dla najlepszego aktora. Jego portret ujmującego, niewinnego i optymistycznego Forresta jest zarówno serdeczny, jak i poruszający. Hanks doskonale oddaje istotę postaci, jej dziecinne zdumienie i niezachwianą wiarę w dobroć ludzi, pozostawiając trwałe wrażenie na widzach. Na ekranie partnerują mu:

 • Robin Wright jako Jenny Curran: najlepsza przyjaciółka Forresta i miłość jego życia.
 • Gary Sinise jako porucznik Dan Taylor: przyjaciel Forresta z czasów wojny w Wietnamie, który staje się niepełnosprawny.
 • Sally Field jako pani Gump: matka Forresta, która zawsze wierzy w niego i wspiera go.
 • Mykelti Williamson jako Benjamin Buford „Bubba” Blue: przyjaciel Forresta z wojska, który marzy o prowadzeniu własnego interesu związanej z krewetkami.
 • Haley Joel Osment jako młody Forrest Gump: Forrest w młodym wieku, który jest przedstawiany w retrospekcjach.
 • Michael Conner Humphreys jako młody Forrest Gump: Forrest jako chłopiec, który również pojawia się w retrospekcjach.
 • Gary Sinise jako pułkownik Samuel „Sam” Trautman: oficer w wojsku, który staje się mentorem Forresta podczas jego służby w Wietnamie.

„Forrest Gump” nagrody

„Forrest Gump” zdobył wiele prestiżowych nagród i został uznany przez krytyków i widzów na całym świecie. Oto niektóre z nagród, które film otrzymał:

 1. Nagroda Akademii Filmowej (Oscary):
 • Najlepszy Film – Wendy Finerman, Steve Tisch i Steve Starkey (producentowie)
 • Najlepszy Reżyser – Robert Zemeckis
 • Najlepszy Aktor – Tom Hanks
 • Najlepszy Scenariusz Adaptowany – Eric Roth
 • Najlepsza Montaż – Arthur Schmidt
 • Najlepsza Muzyka – Alan Silvestri
 • Najlepsze Efekty Specjalne – Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum i Allen Hall
 1. Złote Globy:
 • Najlepszy Film Dramatyczny
 • Najlepszy Reżyser – Robert Zemeckis
 • Najlepszy Aktor Dramatyczny – Tom Hanks
 1. Nagroda BAFTA:
 • Najlepszy Film
 • Najlepszy Reżyser – Robert Zemeckis
 • Najlepszy Aktor – Tom Hanks
 • Najlepsze Efekty Specjalne – Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum i Allen Hall
 1. Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych:
 • Wybitny Występ Aktora w Roli Głównej – Tom Hanks
 1. Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes:
 • Nagroda Specjalna Jury – Robert Zemeckis

„Forrest Gump” czym zachwyca?

„Forrest Gump” jest również godny uwagi ze względu na wizualnie zachwycającą kinematografię, w której płynnie integruje się technikę komputerową, aby umieścić Forresta w historycznych materiałach filmowych i ikonicznych momentach. Niezwykłaścieżka dźwiękowa filmu, zawierająca pamiętne piosenki z lat 50. do 80., dodaje kolejnej warstwy emocjonalnej głębi narracji.

Poza osiągnięciami technicznymi, „Forrest Gump” stanowi głęboką eksplorację zawiłości życia, przeznaczenia i siły wytrwałości. Przypomina nam, że życie jest nieprzewidywalne i nawet najzwyklejsi ludzie mogą mieć nadzwyczajny wpływ na świat wokół nich. Poprzez przygody i doświadczenia Forresta, film zachęca nas do przyjęcia teraźniejszości, docenienia piękna prostoty i pielęgnowania relacji, które kształtują nasze życie.

Od swojej premiery „Forrest Gump” zdobył miejsce w kanonie filmowym, fascynując kolejne pokolenia widzów swoim urokiem, inteligentnym humorem i poruszającym przekazem. Jego uniwersalne tematy miłości, nadziei i wytrwałości wciąż rezonują z widzami w każdym wieku. Film pozostaje świadectwem siły kina w dotyku serc, inspiracji umysłów i przypominania nam o nadzwyczajnym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

„Forrest Gump” recenzje krytyków

Opinie krytyków ukazują jednogłośnie, że „Forrest Gump” to niezwykły film, który porusza emocje i pozostaje w pamięci widzów. Zarówno reżyseria, scenariusz, jak i występy aktorskie, w szczególności Tom Hanksa, zostały wysoko ocenione za swoją jakość i wkład w stworzenie niezapomnianej historii.

„Forrest Gump” gdzie obejrzeć?

„Forrest Gump” można obejrzeć na platformach streamingowych Amazon Prime oraz Netflix.

„Forrest Gump” to więcej niż tylko film; to ukochana część historii kina, która przypomina nam, aby doceniać drogocenne chwile życia i zaakceptować podróż, niezależnie od jej przebiegu.

Opinie

0.0 na 5
0
0
0
0
0
Czytaj opinie

Jeszcze nie ma żadnych ocen.

Dodaj pierwszą opinię “Forrest Gump”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forrest Gump
Forrest Gump

Submatiq
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło
Porównaj oferty
 • Total (0)
Porównaj
0